Uzaya Seyahatle İlgili 6 TED Konuşması

-

Ülkenin büyük bir çoğunluğunun günlük hayatın monotonloğundan uzaklaşarak seyahat halinde olduğu bu hafta konumuz sizi dünyanın monotonluğundan uzaklaştırmak. Webrazzi'nin derlediği  6 TED konuşması ile uzaya yolculuk ediyoruz.

Stephen Hawking’in de aralarında bulunduğu 6 konuşmacı dünyanın varoluşundan bulutların ardında neler oluyora kadar çeşitli konulara cevap veriyorlar. Nebülozları bilmesenizde alanında uzman konuşmacılar herkesin anlayabileceği kadar basit bir dille anlattıkları videoların toplam uzunluğu 98 dakika.

Haberin Tamamı İçin:

Stephen Hawking

Ünlü profesör TED 2008′de yaptığı konuşmasında “Büyük” cevaplar veriyor. “Büyük Patlama” ile başlayarak kainatın nasıl başladığından alan Stephen Hawking yaşamın nasıl başladığından, büyük kainatta sadece biz mi varıza kadar önemli sorulara cevap veriyor.

Janna Levin

Kime sorsak uzay sessizdir diyecektir ama Janna Levin pek de bizim gibi düşünmüyor. Kainatın kendi film müziği olduğunu iddia eden ünlü fizikçi kara deliklerin uzay zaman ile ilişkisini davul tokmak gibi olduğunu belirtiyor.

Brian Cox

Brian Cox 2010′da yaptığı konuşmasında 2008 ekonomik kriziyle gelen bütçe kesintilerinin bilimsel harcamaları vurmasına değiniyor. Bilim ve dolayısıyla keşfetme bütçesinin kısılmasının gereksiz ve saçma olduğuna 15 dakikada ikna etmeye çalışıyor.

Patricia Burchat

2008′de yaptığı konuşmasında Patricia Burchat kainatın içindeki karanlık maddeye ve karanlık enerjiye ışık tutuyor.

Burt Rutan

Uzay gemisi tasarımcısı Burt Rutan dikkat çeken konuşmasında girişimcilere farklı bir bakış açısı sunuyor. 2006′de yaptığı konuşmasında sayıları bir hayli az olan uzay taşımacılığı yapan özel sektörün 2020′de Nasa’dan 5 kat daha büyük olacağını paylaşıyor.

Brian Greene

Brian Greene görsel açıdan zenginleştirilmiş konusunda Stephen Hawking’in konuşmasında olduğu gibi evrenimizin tek evren olmadığını cevaplıyor. Kendisi tek evren yerine çoklu evrenler adı verilen çok sayıda karmaşık evrenler yapısının bir parçası olduğumuzu savunuyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir