Uzaya 3D telefon gönderilecek

 > 
7PAYLAŞIM

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (UUİ) Google'ın geliştirdiği yeni nesil 3D alıcılara sahip telefonları kullanacak. Telefonlar, uzay istasyonunda kullanılan SPHERES robotlarını geliştirmek için kullanılacak.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (UUİ) kullanılan küre şeklindeki robotların beyni olarak görev yapması için Google'ın 3D telefonlarını kullanacak. Fonksiyonları genişletilecek olan robotların bu sayede günlük işlemlerde daha öne çıkmaları hatta uzay istasyonunun dışında bile kullanılmaları planlanıyor.

Google'ın Project Tango programı kapsamında geliştirdiği ve artırılmış gerçeklik özelliğine sahip olan telefonlar, 11 Temmuz'da Uluslararası Uzay İstasyonu'nu UUİ'ye gönderilecek.

2006'da kullanılmaya başlanan SPHERES adındaki robotlar, yerçekimsiz ortamda itici güç olarak CO2 kullanıyor. Küçük ateşlemelerle, robotlar saniyede yaklaşık 3 santimetre ilerliyor. Robotlar, 2010 yılında NASA'nın Ames Araştırma Merkezi'nde kapsamlı bir Ar-Ge çalışmasından geçmiş ve geliştirilmişti.

Reuters'a konuşan Smart SPHERES projesinin lideri Chris Provencher, robotlara iletişim, kamera, işlem gücü ve ivme ölçer gibi özellikler kazandıracak en kısa yolun, akıllı telefonlardan geçtiğini söyledi. Mühendisler, elektronik perakendecisinden aldıkları telefonlara ek batarya yerleştirdi ve ekranlarını kırılmalara karşı koruyucuyla güçlendirdi.

Algı ve görsel özellikleri artırılan SPHERES'in en büyük eksikliği, karmaşık uzay istasyonunda esnek bir şekilde hareket edememek. Bu sorunu aşmak için Project Tango teknolojisi kullanmaya karar veren NASA, hareket takip eden kamera ve kızılötesi derinlik algılayıcılarıyla SPHERES'i bir kez daha güncelleyecek.

Google telefonlarının bataryalarını uzay ortamı için test eden NASA, telefonların plastik kablolarla robotlara bağlanacağını açıkladı. NASA, 3D telefonlarla robotların navigasyon sistemini ciddi ölçüde geliştirmeyi umuyor.

  • Al Jazeera
Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir