Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tutuklanan Kuleli Öğrencilerinin Aileleri: 'Kokteyl Var Dediler, Çocuklarımızı Elimizle Teslim Ettik'

 > 
64PAYLAŞIM

15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrası tutuklanan Kuleli Askeri Lisesi öğrencilerinin aileleri Maltepe Cezaevi önünde açıklama yaptı. 15 Temmuz sabahı tüm öğrencilerin okula çağrıldığını anlatan bir veli "Kokteyl var dediler, çocuklarımızı elimizle teslim ettik" dedi. İddiaya göre okulda öğrencilere, "Akşam saat 9'da size sürpriz yapacağız" denilmiş...

Kuleli Askeri Lisesi

15 Temmuz darbe girişimin ardından tutuklanarak Maltepe Cezaevi'ne gönderilen Kuleli Askeri Lisesi öğrencilerinin velilerinden oluşan yaklaşık 40 kişilik bir grup cezaevi önünde açıklama yaptı. Ailelerin zaman zaman gözyaşı döktüğü görüldü.

Öğrenci velisi Sabit Çayır, şöyle konuştu:

'Bir bedel ödenecekse öderiz ama biz vatan haini değiliz'

"Biz çocuklarımızı vatana ihanet etsin, darbe yapsın diye göndermedik. Kime teslim ettik, devlete. Sonuç, darbeciyiz. Yok böyle bir şey. Biz vatan haini değiliz. Gerekirse bir ay yatarız, iki ay yatarız, bir bedel ödenecekse öderiz, ödemeye de razıyız. Ama bizim çocuklarımız vatan haini değil, darbeci de değil. Yaşın yanında kuruyu da yakmayın. 

Ben halkımızdan rica ediyorum. Bize herkes darbeci gözüyle bakıyor, değiliz arkadaşlar. Buradaki polis neyse benim çocuğum da aynı. Ben Sarıgazi'den çıkmasaydım durum belki farklı olacaktı. Tankların önüne yattı buradaki ailelerin çoğu, diğer yarısı da dışarıdaydı. Bakarken suçlu ile suçsuzu ayıralım. 14 yaşındaki çocuk ne darbesi yapar. Tanımını bilmeyen çocuk darbe mi yapar? Tamam süreç, eyvallah biz sürecin sonuna kadar yanındayız. Ama inanıyoruz bizim çocuklarımız suçsuz, alet edildiler. Zaten alet edenler de şu anda içerdeler."

'Onlar çok küçük, yürekleri dayanmaz'

Bir başka tutuklu öğrecinin annesi olduğunu belirten Döndü Çayır ise, "10 gündür çocuğumuzdan bir haber alamıyoruz. Birisi çıksın bize bir bilgi versin. 'Şurada' desin. 3 gün biz hastanelerde yattık. Birisi çıksın desin 'çocuğunuz' şurada. Bir kere olsun görüştürsün görelim çocuklarımızı. Kandırılmışsa bulsunlar çıkarsınlar çocuğumuzu. Böyle olmaz. Onlar çok küçük. Onların yürekleri dayanmaz" dedi.

'Kandırılarak çağırıldı'

Uğur Arifoğlu da şöyle konuştu:

"Okula kandırılarak çağırıldı. Kimisine 'kokteyl var' denildi, kimisine 'Fenerbahçeli futbolcu getiriliyor' denildi. Bunlar bu suça bu şekilde teşekkül etse neden bu şekilde çağırılsın. Cuma günü evci çıkması gerekenler kesinlikle bırakılmadı. Normal şartlarda bütünlemeye kalan öğrencilerin cuma günü çıkıp, pazartesi günü sınava girmesi gerekiyordu. Onu da bırakmadılar, sebep olarak, 'biz sizi cumartesi-pazar burada daha iyi çalıştıracağı' demişler."

DHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
Görüş Bildir