Görüş Bildir
Haberler
'Türkmenler İçin Güvenli Bölge Oluşturulmalı'

'Türkmenler İçin Güvenli Bölge Oluşturulmalı'

Türkmenler İçin Güvenli Bölge Oluşturulmalı

Irak Türkmen Cephesi Lideri Erşet , AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak'taki şiddet olaylarından en çok Türkmenlerin etkilendiğini ifade etti.

Türkiye'nin Suriye sınırında sığınmacılar için tampon bölge oluşturulmasının gündemde olduğunu hatırlatan , ' Nasıl Ayn el Arap'ta (Kobani) güvenli bölge oluşturulması talep ediliyorsa, biz de Irak'taki Türkmenler için benzer talepte bulunuyoruz. Merkezi Irak hükümeti ile Erbil yönetimi anlaşarak, Türkmenlerin korunması için güvenli bölge oluşturabilirler' dedi.

'Bu bölge neresi olabilir' sorusuna, 'Kerkük ile Tuzhurmatu arasındaki bölge olabilir. Savaştan kaçan, IŞİD tehdidi altındaki Türkmenler, bu alanda oluşturulan güvenli bölgeye alınmalıdır' cevabını verdi.

Irak ordusu ve Peşmergenin, Türkmenlerin yaşadığı bölgeleri yeterince koruyamadığını belirten , bu nedenle güvenli bölge istediklerini dile getirdi. , 'MeselaTazehurmatu'ya bugün onlarca havan mermisi düştü. Maalesef ilçedeki Türkmen halkı, IŞİD tehdidi altında. Burayı güvenli bölge haline getirmek lazım' diye konuştu.

Tampon bölge taleplerini, Bağdat hükümetine ve Kürtlere ilettiklerini aktaran , 'Bu projemizin tartışılarak olgunlaşmasını istiyoruz. Çünkü bu hamur daha çok su alır' ifadesini kullandı.

Ülkede hali hazırda en kötü durumda Telafer'deki Türkmenlerin olduğunu, ilçedeki sivillerin IŞİD'in elinde esir kaldığını kaydetti. Telafer'e yönelik muhtemel kara operasyonunda güvenlik güçlerinin mezhebi duygularla hareket ederek sivilleri de hedef alabilecekleri uyarısında bulunan , bunun önüne geçmek için önceden gerekli tedbirlerin alınmasını istedi.

Kerkük'ün Türkmen şehri olduğunu vurgulayan , yüz yıldan beri uygulanan Araplaştırma ve son yıllardaki Kürtleştirme politikaları nedeniyle kentin demografik yapısının değiştirildiğine işaret etti.

Kürtlerin referandum yoluyla Kerkük'ü alabileceklerini ancak bunun için Türkmenlerin ikna edilmesi gerektiğini dile getirerek, 'Türkmenlerin rızası alınmadan yapılacak referandum, Kerkük'te farklı tabloya neden olabilir. Böyle bir durumda Türkmen direniş hareketi ortaya çıkabilir. Geçmişte Araplar ile Kürtler arasında yaşanan huzursuzluğun bir benzeri, Türkmenlerle Kürtler arasında yaşanabilir' değerlendirmesinde bulundu.

AA

Kaynak: http://www.aa.com.tr/tr/haberler/4008...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0