Türkiye'nin Büyüme Tahmini Yükseldi

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Türkiye'nin Büyüme Tahmini Yükseldi

Türkiye'nin Büyüme Tahmini Yükseldi

Avrupa Birliği, Türkiye’nin büyüme tahminini 2014 yılında yüzde 2,5’ten, 2,6’ya, 2015 yılı için yüzde 3’ten yüzde 3,3’e yükseltti.

Avrupa Komisyonu, bahar ekonomik tahminler raporunda Türkiye'nin 2014 büyüme beklentisini yüzde 2,6'ya, 2015 büyüme beklentisini yüzde 3,3'e yükseltti. Komisyon'un 3 ay önce yayınlanan bir önceki raporunda Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 2,5, gelecek yıl yüzde 3 büyüyeceği öngörülmüştü.

Raporda, Türkiye'nin geçen yıl yüzde 4 ile beklentilerin üzerinde büyüdüğü fakat sonbahardan itibaren piyasa şartları ve siyasi gelişmelerin önümüzdeki 2 yıla ilişkin beklentileri olumsuz etkilediği belirtildi.

Raporda, geçen yıl Türk Lirası'nda görülen değer kaybı enflasyonu beslese ve tüketicilerin alım gücünü kısıtlasa da dış talep noktasında ekonominin dengesini bulmasına yardımcı olduğu vurgulandı.

Harcamalar gerileyecek

Raporda Türkiye ekonomisine ilişkin, "Mayıs 2013 ve Ocak 2014 arasında piyasalarla ilgili ve siyasi gelişmeler, nihai iç talebi önemli ölçüde düşürecektir. Türk Lirası'ndaki değer kaybının iç fiyatlara yansıması, özel tüketimi ve kamu harcamalarını reel olarak geriletecektir. Daha yüksek faiz oranları, hane halkı borçlanmasını düşürmeye yönelik bazı makro ihtiyati tedbirler ve dolaylı vergilerdeki yükseliş tüketici harcamalarını vuracaktır. Kredilerdeki büyüme zaten mart ve nisan aylarında fark edilir şekilde yavaşladı. Özel sektör yatırımları, sıkılaşan finansal koşullar ve şirketlerin döviz borçlarıyla kötüleşen bilançolarıyla dizginlenecektir" değerlendirmesi yapıldı.

  • aljazeera.com.tr
Haberin Tamamı İçin:

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiDöviz
Görüş Bildir