Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye'nin 230 Milyar Dolarlık Kaybı: 'Beyin Göçü Eğitim Krizine Neden Olacak'

 > 
1.3bPAYLAŞIM

Yüksekokul ve üzeri eğitim seviyesine sahip Türk  göçmenler, son 30 yılda üçe katlandı. Uzmanlara göre beyin göçünün sonucu olarak ekonomik, sosyal ve kültürel bu kayıplar ülkemizi geriletecek ve bunlar her halükarda ileride ciddi bir eğitim krizi yaşanacağını gösteriyor. Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ulaş Sunata'ya göre eğitim krizine dair ilk sinyaller geldi bile. Beyin göçünün etkilerinden biri de ekonomiye verdiği tahribat. Türkiye'den beyin göçünün maliyeti 200 milyar doların üzerinde... 

Detaylara bakalım...

1980'de yüzde 4,4 olan oran, takvimler 2010'u gösterdiğinde yüzde 12,4'e ulaştı.

Almanya merkezli İstihdam Araştırma Enstitüsü Beyin Göçü Veritabanı'nın (IAB) verilerine göre, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'ne üye 20 ülke arasında yaşayan, yüksek okul ve üzeri eğitim seviyesine sahip Türkiyeli göçmenler, 30 yılda üçe katlandı.

Beyin göçünün "malumun ilamı" konumundaki yan etkilerinden biri de ekonomiye verdiği tahribat.

Net rakamların yer aldığı bir istatistiğe ulaşmak zor olsa da konuyla ilgili en yakın tarihli araştırma Harvard Üniversitesi öğretim üyesi Dany Bahar ve Paris School of Economics'ten Hillel Rapoport'a ait. 

Bahar ve Rapoport'un 2016 tarihli makalesine göre ortalama bir göçmen, bir ülkenin yurt dışına giden 30 bin dolarına mâl olurken, bu miktar, yüksek kaliteli çalışanlarda 160 bin doları aşıyor.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'nın IAB verilerine dayandırarak yaptığı hesaplamaya göre, her beş gençten birinin işsiz olduğu Türkiye'nin 20 OECD ülkesindeki göçmen stoğu, 230 milyar dolarlık yurt dışına giden doğrudan yatırım anlamına geliyor.

Fransız haber ajansı AFP'nin eğitimli Türk gençleriyle görüşerek hazırladığı haberde üç nedenin öne çıktığı vurgulanmıştı.

Gençler Gözünü Yurt Dışına Çevirdi: Eğitimli Kesim Türkiye'yi Terk Ediyor - onedio.com
Gençler Gözünü Yurt Dışına Çevirdi: Eğitimli Kesim Türkiye'yi Terk Ediyor - onedio.com
  • Üniversite mezunlarına azalan iş imkanları, 

  • Artan muhafazakarlık, 

  • İnsan hakları ve özgürlüklerin azalması.

'Türkiye'nin gerilemesinde önemli bir etken ve muhtemel bir eğitim krizinin de habercisi'

Konuyla ilgili BusinessHT'nin sorularını yanıtlayan Bahçeşehir Üniversitesi Göç ve Kent Çalışmaları Merkezi (BAUMUS) Kurucu Direktörü Doç. Dr. Ulaş Sunata'ya göre de beyin göçüyle gelen sosyal ve kültürel kayıplar Türkiye'nin gerilemesinde önemli bir etken ve muhtemel bir eğitim krizinin de habercisi.

Peki Türkiye'de beyin göçü ne kadar ciddi boyutta?

Sunata'nın konuyla ilgili değerlendirmeleri şöyle:

"Türkiye yıllardır beyin göçü vermektedir. Öyle ki, Türkiye'nin beyin göçü tarihini 2011’de yayınlanan bir makalemde üç döneme ayırmıştım. 1830'lardan 1950'lere dek hazırlık döneminin ardından beyin göçü 1950'lerden 1980'lere ilk dönemini yaşamıştır. 1990'lar ve 2000'lerin başı ise beyin göçünde doğrusal bir artışın yaşandığını gelişme dönemiydi. Şimdi ise 2010’lu yıllarda ise katlanarak bir artış söz konusu. 2010 yılına kadar incelediğim dönemden oldukça farklı bir durumdayız. Bu dördüncü dönemi analiz edebilmek için bir süreye ve daha çok veriye ihtiyaç var diye düşünüyorum."

'Türkiye’de okumuşa saygı ve eğitimlinin itibarı son yıllarda çok büyük zarar gördü'

Türkiye'de hiçbir dönemde okumuş göçü, yüksek eğitimli göçü üzerine bu kadar konuşulmadığını vurgulayan BAUMUS Direktörü Doç. Dr. Ulaş Sunata şöyle devam etti: 

"Bu önemli bir gösterge. Çünkü, eğitimin gücüne ilke olarak inanan Türkiye’de okumuşa saygı ve eğitimlinin sadece eğitimli oluşundan kaynaklanan itibarı son yıllarda çok büyük zarar gördü. Normalde beyin göçü gönderici ülke için ciddi sıkıntılar yaratan bir durum olduğundan, gönderici ulus-devletler bunun önüne geçmek için tedbirler almaya çalışırlar. Ama şu anda buna dair bir önlem alma durumu yaşanmıyor."

Beyin göçü, Türkiye'nin eğitimsel ve ekonomik gelişimini nasıl etkiliyor?

"Sunata bu soruyu şöyle yanıtladı: 

"Beyin göçü kalifiye emek göçüdür, eğitimli göçüdür. Eğitimli kesim bir ülkenin söylemsel gücüyle demokrasi, insan hakları, eşitlik, özgürlük gibi temel kavramların taşıyıcısıdır. Beyin göçü veriyor olmak, bir ülke için hem ekonomik hem kültürel hem de sosyal kayıptır. Beyin göçü almak için tüm ülkelerin yarıştığı bir dünyadayız.

Mülteci mevzusunda bile eğitimli olanı almak hatta çekmek üzerine konuşulduğu bir dünyadayız. Şunu tekrar edeyim; beyin göçünün sonucu olarak ekonomik, sosyal ve kültürel bu kayıplar ülkemizi geriletecek ve bunlar her halükarda ileride ciddi bir eğitim krizi yaşanacağının göstermektedir. Eğitim krizine dair ilk sinyaller geldi. Eğitim politikalarıyla ve beyin göçü politikaları birbirinden bağımsız olarak olmamalıdır, çünkü eğitim ve beyin göçü iç içe geçen alanlardır."

Ayrıca bakınız 👇

Nüfusa Göre Dünya Lideriyiz: İki Yılda 12 Bin Türk Milyoner Ülkeyi Terk Etti - onedio.com
Nüfusa Göre Dünya Lideriyiz: İki Yılda 12 Bin Türk Milyoner Ülkeyi Terk Etti - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir