Türkiye'deki Suriyelilere Çalışma İzni

 > -

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Suriyelilere çalışma iznini düzenleyen yönetmeliğin önümüzdeki günlerde yayınlanacağını açıkladı.

Bakanlar Kurulu toplantısında görüşülen konulara ilişkin açıklamalarda bulunan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın Suriyeli sığınmacılarla ilgili yaptığı çalışmanın Bakanlar Kurulu'na sunulduğunu ifade etti.

Kurtulmuş, Suriyeli sığınmacıların çalışma izniyle ilgili düzenlemenin de önümüzdeki günlerde yönetmelik olarak yayınlanacağını kaydetti.

Yüzde 10 sınırı getirilecek

Hükümet Sözcüsü, Suriyelilere verilen çalışma izninin, Türk vatandaşlarının istihdamlarını kısıtlamayacağını da belirtti.

Düzenlemede Türk vatandaşlarını etkilememesi için bazı sınırlamaların olduğunu kaydeden Kurtulmuş, "Geçici kimlik düzenleme tarihinden 6 ay sonra çalışma için başvuru yapabilecekler. İkamet ettikleri illerde çalışabilecekler. Çalıştıkları işyerindeki çalışanların yüzde 10'nunu geçemeyecekler. Geçici tarım işçisi çalışacak olanlar için valiliklerin izni alınacak. Valilik bu kotaları esnetebilecekler." ifadelerini kullandı.

HDP'li belediyeler

Kurtulmuş en son İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın dile getirdiği HDP'li belediyelere yönelik eleştiriler konusunda ise şunları söyledi:

"HDP başta olmak üzere bütün siyasi partiler her kes demokrasinin imkanlarından istifade ediyor. Bu belediyeler hendek kazanlara yardım etsinler diye oy almadı. Bu belediye başkanlarını göreve getiren bölge halkı, kendilerine hizmet getirsinler diye oy verdi.

Diyarbakır'da 6 Belediyenin İş Makinelerine El Konuldu - onedio.com
Diyarbakır'da 6 Belediyenin İş Makinelerine El Konuldu - onedio.com

Bu çukur siyasetine destek veren belediyeler, kendi seçmeninin istediklerini yerine getirmiyorlar. Öncelikli olarak sorumlulukları kendi seçmenleridir. Yasal mevzuat çok açıktır. İçişleri Bakanlığı'nın soruşturma açma yetkisi vardır. Bazı belediye başkanları ve belediye meclis üyeleri görevden alındı. İmkanları bu yönde kullananlardan hesap sorulur, gereken yapılır."

Ajanslar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Bakanlar KuruluBaşbakan YardımcısıÇukurHDPHalkların Demokratik PartisiNuman Kurtulmuş
Görüş Bildir