Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye'de Kadınlar Günü Ne Zaman Anlam Kazanır?

 > -
Türkiye'de Kadınlar Günü Ne Zaman Anlam Kazanır?

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, ancak günümüz Türkiye'sinde kadınların maruz kaldığı her türlü şiddeti ve muameleyi gördükçe bu günü kadınlar günü olarak kutlamanın daha anlamlı olacağı inancındayım.

Peki kadınlar gününü nasıl kutluyoruz?

Her gün yeni bir kadın cinayetinin işlendiği, onlarca kadının şiddet gördüğü, bildiğimiz bilmediğimiz onlarca kadının taciz ve tecavüz gibi aşağılık muamelelere maruz kaldığı bir ülkede kadınlar günü nasıl kutlanmalı? Kutlanmalı mı? Her gün belli makama, mevkiye gelmiş bir erkeğin kadınlar hakkında saçmalamasını dinlediğimiz, siyaset uğruna kadınlar üzerinden yapılan rezil propagandalara maruz kaldığımız, taciz, tecavüz suçlarında hep '...ama'lı cümleler işittiğimiz, kadınları kadın olarak değil, emanet, mal, eşya olarak gören zihniyetin kokuşmuşluğunu hissettiğimiz bir ülkede kadınlar gününü nasıl kutlamalıyız ki erkekler kadını eşit olarak görme konusunda zorlanmayı bırakmayı, lütfedip de kadını "eş" görmeyi becerebilsin de, kadınlar günü kadına şiddetin, tacizin, kadınları hor görmenin dillendirildiği bir gün olmaktan çıksın.

Kadınların eşit görülmemesi sadece Türkiye'nin bir sorunu değil.

Ancak dünyanın her gün bir adım ileri gittiği bu konuda Türkiye'nin zihniyet olarak her gün 3 adım geri gitmesi bu günü daha anlamlı kılıyor ve erkeklerden ziyade kadınların artık inisiyatifi ele alıp her gün daha gür, daha yüksek sesle bağırması gerekiyor. Kadınlar hakkındaki konularda her gün erkeklerin ahkam kesmesinden artık sıkıldık. Kadın hakları konusunda bayrak taşıma görevini artık erkeklerden almalı, kendi sorunlarımızı çözme konusunda etkin olmalıyız. Biz erkeklerin bizi eşit olarak görmesini değil, eşit olduğumuzu kabul etmelerini istiyoruz. Biz emanet değil, bireyiz. Sizin lütfunuza ihtiyacımız yok! Artık siyasette, çalışma hayatında, toplumsal hayatta, vs. ne kadar az sayıda kadın olduğunun çetelesini tutmayı bırakıp, bu alanlarda kendimize yer açmak için çalışmalıyız. İşte o zaman kadınlar günü çok daha anlamlı, çok daha mutluluk verici olacaktır.

Kadınlar gününü kutlayan erkeklere de bir çift sözümüz olacak.

1. Dilinizden "karı gibi", "kadın değil mi işte...", "kadın kuyruk sallamazsa...", "bugün birilerinin muayyen günü anlaşılan...", "tamam taciz etmiş ama...", vb. ayrımcı, üst perdeden konuşan, her suçu kadına yıkma gayreti içindeki sözleri çıkarın.

2. Kadına hak vermeyi lütuf olarak gören bakış açınızı değiştirin.

3. Gerek fiziksel gerekse sözlü şiddete maruz kalan kadın gördüğünüzde tepki vermesini bilin.

4. Erkek olmanın size hiçbir ayrıcalık kazandırmadığını kabul edin.

5. İş hayatında kadınlar var, kadınlar etkin, kadınlar çalışıyor, bunu kabul edin, sindirin.

6. Kadınlar sizden bir şey istemiyor, engel olmayın yeter.

7. Kadınlar ile ilgili yaptığınız şakalara, sözüm ona esprilere dikkat edin. Sizin için espri, komiklik olan başka biri için gerçek olabiliyor. Herkesin sizin anlayış seviyesinde olmasını beklemeyin.

8. Kadınların ne yapacağını söyleme hakkınız yok, söylemeyin.

9. Namus sadece kadınla ilgili bir kavram değildir. Bu kavramı bir silah olarak kullanmayı bırakın.

10. Töreleriniz batsın! Töreyi bahane edip kadınlara kıymaktan vazgeçin.

11. Fiziksel olarak daha güçlü olmanız bu gücü kadınlar üzerinde kullanacağınız anlamına gelmiyor, adam olun!

12. Siz yaptığınızda hata olan şey kadın yaptığında başka bir şey olmaz, bunun farkına varın.

Bunun gibi daha onlarca madde yazmak mümkün, ama başlangıç olarak bunların farkına varın ve kabul edin.

Bu zihniyet ülkeye yerleşmedikçe, çocuk yetiştirmede ve gelişiminde yer alan ayrımcılık sona ermedikçe, kadının günün her saatinde, her yerde olabileceği, bunun onun taciz edilmesi için bir gerekçe olmadığı kafalara yerleşmedikçe kutlanan her kadınlar günü sadece kadına uygulanan ayrımcılığın dile getirildiği bir gün olarak kalacaktır.

Bugün derbi maçı var ve hala sosyal medyada kim kimi "karısı" yapacak o tartışılıyorsa kusura bakma ama sen kadınlar günü kutlama ulan ayı!

Daha güzel günler göreceğiz, bunu yine biz kadınlar, kendi elimizle paylaşacağız. Bize "toplum içinde gülme iffetsiz olursun" diyen erkek ağızların lütfuyla değil.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
asknakdeniz

zamanında sağlık bakanı olmuş ..... senide unutmadık pezo

merve-z.

merve ç. http://clumsygirl13.tumblr.com/post/12144869861 buradaki http://media.tumblr.com/tumblr_ltw7o0c5ss1qfgd46.jpg bu kızla bir bağlantın var mı? Bnce senin resmini kullanıyorlar. :)

elif_yelken

Sadece ciddi bir dönüşümün eşiğindeyiz..Evinde oturan sadece evine ve ailesine hizmet eden kadın figüründen ekonomik şartlar gereği topluma karışması, para kazanması gereken ve bunu yaparkende evini ve ailesini ihmal etmeyene dört dörtlük hizmet beklenen insan cinsiyiz şuanda...Erkeklerin buna alışması zor sadece.. Parasını kazanabilen,kendisine muhtaç olmayan, hem evini hem çocuklarını idare edebilen kadın karşısında yetersiz hissediyor kendini..erkekliğe bok sürdürmemek için de oyuna dahil olamıyor takdir edip yardıma yanaşmıyor.Sonra da içindeki zarar verme dürtüsünü her fırsatta ortaya çıkarıyor..Biz kadınlar dönüşümü tamamlıyoruz sadece erkekler biraz geriden geliyor onun sancıları bunlar..

eyolak

kadınların adam gibi muamele gördükleri ve bir seks objesi olarak görülmeden ıssız sokakta güvenerek içinde korku hissi olmadan yürüyebilirse kazanabilir ...

enk-capital

Kadınlar önce beyinlerini çalıştırsın. Her boka da duygulanıp ağlamasınlar! Doğurmaktan başka bir işe yarasınlar. Erkeklerle sadece cinsellik alanında değil, bilim, siyaset, felsefe, sanat... vs. alanında da eşit olmaya çalışsınlar. 'Erkekler karı sikiyo ben de erkek sikerim eşit değil miyiz bla bla...' diye dolaşmasınlar. Erkekler yüzyıllar önce ne güzel besteler de yazmışlar, felsefi savlar öne sürmüşler. Beste yazmak, düşünce üretmek için fiziksel güce de, yarrak sahibi olmaya da gerek yok hem. Ama alla aşkına şu kadınlar doğurmaktan başka ne yapmış tarih boyunca? Hiiç 'bize fırsat verilmedi, hep ezildik vik vik' diye ötmeyin. Bütün büyük sanatçıların tarihe damga vuran eserleri baskı altında verdikleri bilinen bir şey. Biraz kafayı çalıştırın ve 'kim kimi siker' yarışının dışına çıkın biraz.

enk-capital

Meclise girin, gerekirse zorla!... kitap yazın, felsefe üretin, çocuğunuzdan, kocanızdan, sevgilinizden önce bir özlü sözünüz olsun, tarihe yazılsın. Savaşmayı öğrenin, savaşmayı! Her anlamda savaşmayı! Savaşmak için çok güçlü olmaya gerek yok ki... Sonra 'işte şimdi eşitiz' diyebilirsiniz.

ms.interpreter

http://www.milliyet.com.tr/fotogaleri/42021-yasam-dunyayi-degistiren-50-kadin/1 http://www.ensonhaber.com/fotohaber/kadin-mucitler-ve-icatlari/1 http://www.kigem.com/bilim-dunyasinin-basarili-kadinlari.html Sizin icin yukarida bir kac link buldum. Siz de kendi cabalarinizla arastirmalarinizi guclendirebilirsiniz. Zaten savasmayi hicbir zaman birakmadigimiz icin sahnede yerimizi almaya basladik. Uslubunuzu takdir etmesem de vermek istediginiz mesaji anliyorum; hak veriyorum. Yalniz sunu bilin ki zaten bizim de mesgalemiz bu.

aleynaberfin

"Kadınlar önce beyinlerini çalıştırsın. Her boka da duygulanıp ağlamasınlar! " gibi bir cumle ne kadar beyinsiz bir insan oldugunuzu kanitliyor zaten. hani nerde Merve C'yi genellemelerle ve erkek dusmanligiyla suclayan insanlar? bu gereksiz insanin yorumunu neden gormezden geliyorlar? erkeklerin sirf erkek olduklari icin her istediklerini yaptiklari donemde yapmalari gereken cok basit birseymis gibi kadinlari hangi akilla assagiliyabiliyorsunuz vallahi anlayamadim. umarim bu tiksinc beyniniz yakin zamanda calismayi durdurur.

enk-capital

Bu yorumundan sonra zaten kimin beyinsiz olduğu ortaya çıkıyo. Benim söylediklerimle senin anladıkların arasında, benim asıl anlatmak istediğimle senin odaklandığın arasında dağlar kadar fark var. Gerçekten zeki bir insan olsan beni susturacak bir şeyler yazardın en azından. Benim gibi bi 'laf sokma master'ıyla aşık atmadan önce okuduğunu anlamayı öğren!

Başlıklar

Tecavüzkadınlar
Görüş Bildir