Türk Öğrencinin Resmi Ay'da

 > 
125PAYLAŞIM

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'nın desteğiyle düzenlenen yarışmada 'en yaratıcı resim' dalında birinci olan 13 yaşındaki Bozkurt Selvi'nin resmi, radyo dalgaları teknolojisiyle Ay'a gönderildi.

NASA, Üniversiteler Uzay Araştırmaları Derneği, Almanya Havacılık ve Uzay Merkezi, Ay ve Gezegen Enstitüsü'nün "Uzay Sanatında İnsanlar" adlı ortak programı kapsamında düzenlenen "Uluslararası Gençlik Sanat Yarışması"na (Humans in Space Youth Art Competition) 52 ülkeden 2 bin eser katıldı.

Yarışmada, "En Yaratıcı Resim Ödülü"nün sahibi İstanbul'da öğrenim gören 13 yaşındaki Bozkurt Selvi oldu. Yarışma kapsamında Ay'a gönderilecek 10 eserden biri seçilen Selvi'nin "Mission Europa" isimli eseri, radyoteleskopla dünyanın uydusuna yollandı.

Selvi, Ay'a gönderilen eserini, yarışmadan iki hafta önce çizmeye başladığını anlattı. Yarışmada, jüri değerlendirmesi sonucu eserinin ilk 20 resim arasına girdiğini dile getiren Selvi, daha sonra bu resimlerin sosyal paylaşım sitesi üzerinden oylamaya sunulduğunu, resminin en çok oyu alarak birinci seçildiğini ifade etti.

Ay'a gönderme işlemi canlı yayınlandı

Bozkurt Selvi, resimde Jüpiter gezegeninin uydularından olan Europa'yı anlattığını aktararak, şöyle devam etti:

"Europa'nın üzeri buzla kaplı. İçinde de su var. İnsanların oraya gidişini anlattım. Burada bilim adamları hayat olabileceğini düşünüyor. Ben de onunla ilgili bir resim çizdim. En başta yarışmayı kazanacağımı tahmin etmiyordum. Oylamaya çıktı diye sevinmiştim ama kazanınca daha da çok sevindim. Resmin radyo dalgalarıyla Ay'a gitmesinden sonra iyice heyecanlandım. O kadar etki sağlayacağını düşünmediğim resim bayağı ses getirdi."

Yarışmanın ardından ilk 10'a giren resimlerin radyo frekansları aracılığıyla uzaya gönderileceğini öğrendiğini belirten Selvi, Ay'a gönderme işleminin Amerika'dan yapılan canlı yayınla gösterildiğini dile getirdi. Selvi, resmin gönderilirken radyo frekansları nedeniyle bozulduğunu ancak o anda çok heyecanlandığını sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir