Görüş Bildir
Haberler
Toyota, Kablosuz Şarj Olan Otomobiller Test Ediyor

Toyota, Kablosuz Şarj Olan Otomobiller Test Ediyor

Fatih UZUN
18.02.2014 - 17:13
İçeriğin Devamı Aşağıda

Toyota, Kablosuz Şarj Olan Otomobiller Test Ediyor

Toyota yaptığı açıklamada elektrikli araçlar için yeni kablosuz şarj sisteminin doğrulama testlerine başlayacağını duyurdu. Bataryası olan hibrit veya tam elektrikli otomobiller bu sistem ile çalışan platform üzerine park edildiklerinde şarj olacak. Toyota'nın şarj sistemi manyetik rezonans teknolojisi kullanıyor. Bu yöntem ile otomobilin üzerinde bulunduğu zemine yerleştirilmiş bobin ve otomobilin altına entegre edilmiş alcı bobin arasındaki manyetik yoğunluk sahasındaki değişimlerden kaynaklanan manyetik rezonans kullanılarak elektrik akımı gerçekleştiriliyor.

Bu yöntem ile elektrikli ya da hibrit bir aracın şarj edilmesi için fiziksel olarak fiş takılması zorunluluğu ortadan kalkacak. Sistemin ayrıca farklı şarj istasyonlarına ve fiş standartlarına ihtiyacı düşürerek evrensel şarj istasyonu görevi görme potansiyeli de mevcut

Toyota ayrıca otomobillerinin bataryasını kablosuz sistem ile şarj etmek isteyecek sürücülerin araçlarını bu sistem üzerinde otomatik park etmesine olanak tanıyacak yeni bir park yardım sistemini de test ediyor. Şu an prototip aşamasında olan sistem Toyota'nın mevcut Zeki Park Yardım sistemi ile birlikte çalışacak.

Bu, kontrol altındaki araştırma tesislerinin şartları içerisinde bir otomobil üreticisinin yapabileceği tipik bir test değil. Bunun için modifiye edilmiş üç Prius marka araç Japonya'nın Aichi şehrindeki müşterilere verildi. Bir yıl boyunca bu müşteriler kullanım kolaylığını, kullanıcı memnuniyetini, sapma oranını ve şarj deneyimini test edecek. Testin başarılı bir şekilde tamamlanması ardından Toyota, mevcut hibrit otomobiller için kablosuz şarj sistemini piyasaya sürmeyi umut ediyor.

Kablosuz şarj sisteminin önünde birkaç yıl olabilir ancak altyapının bu ilerlemeyi yakalaması için daha fazla zamana ihtiyacı olacak. Bu sistemi evinize kurmak bir olay; mağazalar, ofis binaları ya da otoparklar gibi ticari binalarda kurmak başka bir olay.

Volvo da aynı prensipten yola çıkarak benzer bir sistem üzerinde çalışıyor. Bu noktada hangi otomobil üreticisinin üretilen araçlar için kablosuz şarjı hayata geçireceği belli değil. Ancak her iki otomobil üreticisin büyüklüğüne, hibrit ve tam elektrikli otomobillerdeki geliştirme ve pazarlama deneyimine bakıldığında şartlar Toyota'nın oldukça lehine görünüyor.

Bundan sonra diğer otomobil üreticilerine düşen görev piyasada var olacak kablosuz şarj zeminine uyumlu kablosuz şarj bobinlerini üretecekleri otomobillerin altına monte etmek. İşte bu en zor bölüm.

  • wsj.com

  • JAY RAMEY

Kaynak: http://www.wsj.com.tr/article/SB10001...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın