Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Topbaş'tan Bir Müjde Daha!

Anasayfa > Gündem

Topbaş'tan Bir Müjde Daha!

'3 gün önce kararını verdik. Hollywood artık İstanbul'da diyebileceğimiz bir noktaya geliyor'

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Beykoz'da düzenlenen 149 erguvan rengi otobüsün hizmete alım töreninde konuştu. Beykoz'a yapılan yatırımların 1 milyar TL'yi geçtiğini ifade eden Topbaş 'Karlıtepe ve Yuşa'ya teleferik yapıyoruz. 3 gün önce kararını verdik. Hollywood artık İstanbul'da diyebileceğimiz bir noktaya geliyor. Yuşa tepesini ve Anadolu Kavağı'ndaki Yoros Kalesi'ni onararak turizme açacağız. Kaleye de yüzeysel bir teleferikle çıkılacak. Küçüksu Çayırı'nı da bir düzenleme yaparak Beykoz halkına kazandıracağız' şeklinde konuştu.

Havaray sistemi hakkında bilgi veren Topbaş 'Bizim İstanbul'un muhtelif yerlerinde Havaray projemiz var. Tapu dağıtımı ile birlikte yeniden yapılanma alanında daha modern bir ulaşım aracı olsun diye daha önceden de başladığımız çalışmayı planlara işliyoruz. Meclis'e gelecek bu. Her iki metro arasında bir bağlantı unsuru Havaray yukarıdan raylı, meyilleri kurtarmak için ve trafiği etkilememek adına ileri bir teknoloji bu. Buna benzer tarzda İstanbul'un değişik yerlerinde proje çalışması yaptığımız yerler var' dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Anadolu Yakasında hizmet verecek 149 erguvan rengi otobüsün hizmete alım törenine katıldı. Beykoz'da gerçekleşen törende Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı, Otobüs AŞ Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin ve vatandaşlar da yer aldı.

'BİZİM YAPTIĞIMIZ İŞLERE HAYALLERİ DAHİ YETİŞEMEZ'

Törende konuşan Topbaş, 'Şu anda İstanbul dünyaya model oldu. İstanbul'un her alandaki çalışmaları örnek olarak alınıyor. Bilişim teknolojilerini dünyada en iyi kullanan belediyeyiz. Şehirde yaşayan herkesin hizmet aldığı bir belediye olmak için çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz. Bizim yaptığımız işlere birilerinin hayalleri dahi yetişemez' dedi.

DENİZ DİBİNDEN HEDİYELİK EŞYA

Denizin 135 metre dibinden çıkan kayaların hediyelik eşya olarak değerlendirileceğini belirten Topbaş, 'Asya Avrupa'nın tam orta noktasına geldiğimiz aman, ‘0' notasının 135 metre dibinden çıkan taşları noter marifetiyle tasdik ettirdik, hediyelik eşya yapmak üzere bir çalışma yapıyoruz' dedi.

''İSTANBUL'DA NE YAPTI Kİ' DİYOR'

Beykoz'a metro yapılmasını planlara işlediklerini ve çalışma başlattıklarını anlatan Başkan Topbaş, ' 'İstanbul'da ne yaptı ki' diyor. Ne yaptığımızı siz sandıkta gösterin' dedi. Topbaş sözlerine şöyle devam etti:

'60 katrilyon yatırım yapmışız, geçmişte bu paralar nereye gidiyordu diye sorulmalı. Türkiye'nin en borçlu belediyesi Şişli çıktı. Bizim hiç iç borcumuz yok. Metro için aldığımız dış borçlar var. Kasamızda paramız da var ham olsun' dedi. İstanbullulara 'Eski günlere gitmek ister misiniz?' diye soran Topbaş, 'Gençlerimize susuz, havası kirli eski İstanbul'u anlatın lütfen. İstanbul'da 50-100 yıl su sorunu yaşanmayacak. Melen Barajının temelini atacağız' ifadelerini kullandı.

YENİ OTOBÜSLERDE ŞARJ ve Wİ-Fİ İMKANI

Yeni alınan otobüslerde wi-fi bağlantısı ve şarj imkanı olduğunu hatırlatan Topbaş sözlerine şöyle devam etti:

'İstanbul'daki eziyet otobüslerini tamamen kaldırdık. Bu çalışmalarla İstanbul'da dönemimizde toplam 3 bin otobüsü yenilemiş oluyoruz. Bugün burada 149 tane otobüsümüz var. Bütün otobüslerimizi internet bağlantılı ve telefon hızlı şarjlı hale getireceğiz. Yakında İstanbul ulaşımını da İBB olarak alacağız. Zaten bütün akıllı ulaşım uygulamalarını belediye olarak biz yapıyoruz. Yeni bir sistemle duraklar ile otobüsler bağlantılı hale gelecek. Şoför durağa 100 metre kala durakta bir yaşlı veya çocuk varsa görecek. Cep telefonuyla nereye hangi ulaşım aracıyla gidebileceğinizi, kaç dakikada gideceğinizi ve kaç para ödeyeceğinizi daha göreceksiniz.'

MEKKE'NİN TEMİZLİK İŞLERİ BELEDİYE'DE

Topbaş Mekke Belediyesi ile yapılan anlaşma sonucunda belediyenin temizlik işlerinin kontrolünü alacaklarını ifade etti.

YUKARIDAN RAYLI HAVARAY SİSTEMİ

Konuşmasının ardından çocuklarla birlikte kurdele kesen Topbaş, bir otobüsün direksiyonuna geçti. Şöför koltuğundan basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Topbaş, havaray projesi hakkında bilgi verdi:

'Bizim İstanbul'un muhtelif yerlerinde Havaray projemiz var. Yer yer bunları açıklıyorum. Bunlardan bir tanesi Kasımpaşa ile ilgiliydi. Özellikle Havaray'ın Şişhane'den itibaren Mecidiyeköy'deki metro istasyonuna erişecek olan ve oradaki yeni dönüşümle, tapu dağıtımı ile birlikte yeniden yapılanma alanında daha modern bir ulaşım aracı olsun diye daha önceden de başladığımız çalışmayı planlara işliyoruz. Meclis'e gelecek bu. Bu hatta bir havaraya ihtiyaç var. Her iki metro arasında bir bağlantı unsuru Havaray yukarıdan raylı, meyilleri kurtarmak için ve trafiği etkilememek adına ileri bir teknoloji bu. Buna benzer tarzda İstanbul'un değişik yerlerinde proje çalışması yaptığımız yerler var, teleferiklerimiz var.'

Topbaş, uçak hariç bütün araçları kullandığını belirterek 'Uçak hariç her şeyi kullandık İstanbul'da. 1967'den beri İstanbul'da trafikteyim. Otobüsü sürmek de farklı bir keyif' dedi.

  • Habertürk
Kaynak: http://www.haberturk.com/gundem/haber...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
burakyist

akilli ulasim dedigi seyin pilot uygulamasi seneler once basladi lakin hala bir sistem oturtabilmis degil. duraklardaki ekranlar onceden hatali bilgi verirdi... Devamını Gör

Gürkan Karataş

bu adam yapar haci on yargida bulunma