The Guardian: 'Turistler Korku Yüzünden Türkiye'den Uzaklaşıyor'

 > -

İngiliz The Guardian gazetesi, İstanbul Sultanahmet'te gerçekleştirilen ve 10 Alman turistin ölmesine ve 15 kişinin de yaralanmasına neden olan bombalı saldırının ardından, yılda 5 milyondan fazla Alman turistin geldiği Türkiye'ye tatil rezervasyonlarının iptal edilebileceğini yazdı.

Gazete, ölümle sonuçlanan saldırılarının, giderek artan “terör” korkusunun ve resmi makamlarca duyurulan seyahat uyarılarının Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine güneş ve deniz tatili için gelen turist sayısında düşüşe neden olduğunu ve ekonomileri büyük ölçüde turizme dayalı bu ülkeleri olumsuz yönde etkilediğini aktardı.

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Mısır'dan Rusya'ya giden yolcu uçağı düşürülmüş ve 224 kişi hayatını kaybetmişti

Geçtiğimiz yıl Mısır’ın Şarm El Şeyh kenti yakınlarında Rus uçağının düşürülmesinin ardından bu bölgeye neredeyse tüm uçuşların iptal edildiği ve turistlerin Mısır’ı tercih etmediğini yazan Guardian, geçen yıl Kuzey Afrika ülkesi Tunus’ta meydana gelen silahlı saldırıda 38 İngiliz turistin hayatını kaybetmesinin sonra bu ülkeye neredeyse hiç turistin ziyaret etmediğini yazdı.

Guardian, Türkiye’deki turizm sektörünün de IŞİD’in Sultanahmet’te düzenlediği ve 10 Alman turistin ölümüyle sonuçlanan intihar saldırısı sonucu benzer bir olayı yaşadığını yazarak yılda 5 milyondan fazla Alman turistin ziyaret ettiği Türkiye’ye Almanya’dan düzenlenen gezilerin iptal edilmesinin beklendiğini ifade etti.

Gazete yazısında, Türkiye’nin Rus jetini düşürmesinin ardından her iki ülke arasında yaşanan kriz nedeniyle 4,5 milyon Rus vatandaşının Türkiye’ye tatil planlarını değiştirmesinin beklendiğini ve Türkiye’nin güneydoğusundaki çatışmaların krize yeni bir boyut eklediğini aktardı. 

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaIŞİDİngiltereİntiharİstanbulMısırRusyaTercihTerörTunustatil
Görüş Bildir