Terlik Değil Sözleşme Fırlattı! Tayvanlı Bir Anne Oğlunun Eğitimine Yaptığı Harcamaları Geri Almak İçin Dava Açtı ve Kazandı

 > 
146PAYLAŞIM

Tayvan'da bir anne iki çocuğunun eğitim masraflarını geri ödemeleri şartıyla karşılamaya karar verdi. Bunun için iki çocuğuna da meslek sahibi oldukları andan itibaren yapılan harcamaları geri alacağını dair sözleşme imzalattı. 

Luo soyisimli kadın 1997'de o dönem 20 yaşındaki oğluyla, mezun olduktan sonra aylık gelirinin yüzde 60'ını annesine ödemesini öngören bir sözleşme imzalamıştı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; oğlu bu parayı birkaç yıl ödemeyince anne mahkemeye gitti.

Oğlu, mahkemeye bir annenin oğlundan yetiştirme bedeli talep etmesinin yanlış olduğunu anlatmaya çalışsa da karar annenin lehine verildi.

Kontratın hala geçerli olduğu vurgusunu yapan mahkeme diş hekimi oğulun ödemeleri faiziyle yerine getirmesine hükmetti.

media.themalaymailonline.com

Sadece soyadı Luo olarak açıklanan anne, eşiyle boşanmasının ardından iki oğlunu tek başına yetiştirdi. Luo, iki oğlunu da diş hekimliği fakültesine yollayabilmek için yüzbinlerce dolar harcadığını, ancak yaşlandığında kendisine bakmayacaklarından kaygı duyduğunu anlattı.

Bu nedenle de her iki oğluyla da, mezun olduklarında okul ücretini geri ödemek için kazançlarından toplamı 1,7 milyon dolar ödemelerini şart koşan bir sözleşme imzaladı.Büyük oğul, annesiyle mahkeme dışında anlaşmaya varıp, daha az bir para ödeyerek uzlaşmaya gitti.

Tayvan'daki medeni kanuna göre yetişkin çocuklar ebeveynlerine bakmakla yükümlü.

Bir Yüksek Mahkeme Sözcüsü BBC'ye yaptığı açıklamada, yargıçların kontratın geçerli olduğunu düşündüklerinden ve Chu'nun bir yetişkin olarak herhangi bir zorlama olmadan imza attığı için bu kararı verdiklerini söyledi.

Tayvan'daki medeni kanuna göre, yetişkin çocuklar yaşlı ebeveynlerine bakmakla yükümlü. Ancak başkent Taipei'deki Cindy Sui çoğu anne ve babanın yaşlılıklarında kendilerine bakmamaları halinde çocuklarına dava açmadıklarını söylüyor.

Onedio Gündem'i Facebook sayfamızdan da takip edebilirsiniz 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir