TBMM Başkanı'nın 'Laiklik Yeni Anayasada Olmamalıdır' Sözleri Tartışılıyor

 > 
22bPAYLAŞIM

Meclis Başkanı İsmail Kahraman, yeni anayasa tartışmaları sürerken 'Laiklik bir kere yeni anayasada olmamalıdır' diyerek, "Dindar anayasa meselesinden anayasamızın kaçınmaması lazım. Dini olarak bahsetmesi lazım" açıklamasında bulundu. Kılıçdaroğlu Kahraman'ın sözlerine tepki gösterirken, AK Parti'den ilk açıklama ise Grup Başkanvekili Naci Bostancı'dan geldi. Bostancı, "Anayasa taslağında böyle bir gündemimiz yoktur" dedi.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği AY-BİR'in düzenlediği "Yeni Türkiye Konferansları"nın altıncısında, "Yeni Türkiye ve Yeni Anayasa" konulu konferans verdi. 

1982 Anayasası'nın herhangi bir yerinde Allah lafzının geçmediğini belirten Meclis Başkanı'nın yaptığı konuşmanın bir bölümü şöyle:

"Anayasa inanca göre tasnif edildiğinde, bu 82 Anayasası da, 61 Anayasası da dindar anayasalardır. Neden? Resmi tatiller, Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı'dır. Din dersleri mecburidir ve inanca dayalı bir yapısı vardır. Yani seküler değildir, dindar anayasadır. Laiklik tarifi de ona göre olmalıdır. Laiklik bir kere yeni anayasada olmamalıdır. Dünyada üç anayasada laiklik var. Fransa, İrlanda, bir de Türkiye'de var. Tarifi de yok. İsteyen, istediği gibi bunu yorumluyor. Böyle bir şey olmamalıdır. Dindar anayasa meselesinden anayasamızın kaçınmaması lazım. Dini olarak bahsetmesi lazım."

Kılıçdaroğlu'dan İsmail Kahraman'a 'Laiklik' Çıkışı - onedio.com
Kılıçdaroğlu'dan İsmail Kahraman'a 'Laiklik' Çıkışı - onedio.com

Kahraman'ın sözlerine tepki gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Her gün şehit veriyoruz, sınırın ötesinden roket yağıyor ama tek derdiniz Laiklik. Dini kirli hesaplarınıza daha fazla alet etmeyin artık" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök de, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın, "laiklik bir kere yeni Anayasada olmamalıdır" dediğini ifade ederek, "Meclis Başkanının bu sözlerini şiddet kınıyorum, bu sözleri kabul edemeyiz. Böyle bir Meclis Başkanı, TBMM'nin Başkanlığını yapamaz. Böyle bir tabloyu kabul edemeyiz, Meclis Başkanı derhal istifa etmelidir" diye konuştu.

AK Parti'den ilk açıklama Naci Bostancı'dan: 'Anayasa taslağında böyle bir gündemimiz yoktur'

Meclis Başkanı'nın sözleriyle ilgili AK Parti'den ilk açıklama Grup Başkanvekili Naci Bostancı'dan geldi.

Bostancı, TBMM Başkanı Kahraman'ın bu sözleri hangi bağlamda söylediğini bilemediklerini ifade ederek, "Sayın Başkan buna ilişkin bir değerlendirme yapacaktır herhalde. AK Parti'nin laiklikle ilgili problemi yoktur. Anayasa taslağında böyle bir gündemimiz de yoktur" ifadesini kullandı.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop ise, yeni anayasa çalışmalarına ilişkin yaptığı açıklamada, "Yeni anayasa çalışmamızda laiklik var, bu konuyu tartışmış bile değiliz" dedi.

Meclis Başkanı'nın açıklamaları sosyal medyanın gündeminde

Meclis Başkanı'nın sözlerine katılıyor musunuz?

Evet
Hayır

Türkiye'de laikliğin tehlikede olduğunu düşünüyor musunuz?

Evet
Hayır

Sizce yeni bir anayasaya ihtiyaç var mı?

Evet
Hayır

Bu Haber ile İlgili Linkler

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir