Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık'tan Osmanlı Devleti Hakkında Duyunca Çok Şaşıracağınız 11 Bilgi

18bPAYLAŞIM

Tarihçilerin kutbu olarak bilinen Halil İnalcık, Osmanlı Devleti hakkında onlarca kitap ve makale yazdı. Türk tarih yazımında çok önemli bir isim olan Halil İnalcık'tan bazıları her zaman tartışılan bazılarını ilk kez duyacağınız 11 bilgiyi kaynaklarıyla derledik.

1. Osmanlı Devleti, 1299 değil 1302 yılında kurulmuştur.

Kaynak

2. ‘Osmanlı İmparatorluğu’ uydurma bir laftır. Osmanlı kendine imparatorluk demedi, ‘Devlet-i Aliye-yi Osmaniye’ dedi.

Kaynak

3. Bektaşiliğin öncüllerinden Baba İlyas, Osman Gazi'nin kayınpederi Şeyh Edebali ve Hacı Bektaş Veli, Vefai tarikati mensuplarıydı.

Kaynak

4. Osmanlı'da asiler şeyhülislamdan fetva almadıkça isyanı sürdüremezdi.

Kaynak

5. Fatih Sultan Mehmet'in hocası Akşemseddin kısmen Gök-Tanrıcıdır (Şamanisttir.)

Kaynak

6. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul'un fethinden sonraki yağmayı görünce ağladı.

Kaynak

7. Osmanlı 1532'de Almanya'ya akıncı kuvvetleri gönderdi. O zaman Almanlar Türklerin gelişini haber vermek için çan çalardılar. Alman literatüründe buna Türk Çanı denir.

Kaynak

8. Şeyh Edebali'nin Osman Gazi'ye öğüt niteliğinde bir vasiyeti yok!

Kaynak

9. Osmanlılar, Kayı Boyu'ndan değildir!

Kaynak

10. Osmanlı, Timur'a karşı Anadolu'daki hakimiyetini ve meşruiyetini sağlamak için uydurma seceresini Oğuz Han'a kadar dayamıştır. Osmanlı Oğuz Türkmendir fakat seceresi sonradan uydurulmuştur.

Kaynak

11. Osmanlı Sarayında bazı padişahlar içki içerdi.

Kaynak

Tablo:  Son Halife Abdülmecid'e ait Avluda Kadınlar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
unicorn26

Bir gecede 19 kardeşini idam ettiren 3. Mehmet Osmanlının en ilginç padişahlarındandır. 1595 yılında babası 3. Murat’ın vefat etmesi üzerine tahta çıkmıştır. Verdiği emirle 4 tanesi yetişkin, diğerleri çok küçük yaşta olan 19 şehzadenin boğularak öldürülmesi hem sarayda hem de Osmanlı toplumunda büyük üzüntüye sebep olmuştur. Halk ilk kez bir padişahı sevmediğini açıkça belli etmiştir. Hatta 35. Osmanlı Padişahı Mehmet Reşat kılıç kuşanma merasiminin ardından dedelerinin kabirlerini ziyaret ederken III. Mehmet’in kabrini ziyaret etmez ve "Ben çocuk katilinin kabrini ziyaret etmek istemiyorum." der. Devlet çıkarlarını bahane ederek kendi çıkarları için oğullarını kardeşlerini öldüren caniler maalesef çoğunlukla padişahlık yapmışlar😢😢😢

karbey77

olamazzzzzz!!!! ya tv lerdeki diziler....kurulus dirilis ziplayis firlayis!!!! bunlar hep hikaye mi? anlatma, bilgilendirme kerizleri, yalakalari....eline kilic diye ekmek bicagi, kalkan diye tencere kapagi alip seyreden yalakalar var bu memlekette....bilgilendirme onlari, yikma hayallerini...

merdaneli_elektrik_supurgesi

Ulan adam Dünyada tarih alanında isim yapmış, hala TRT dizilerinden gördükleriyle kafa tutanlar var 😁😁😁😁alıp kaç kitabını okudunuz da anladınız da laf söylüyorsunuz. siz tarih alanında adamın b0kunun üstüne konan sinek olmazsınız neyin kafasını yaşıyorsunuz? 💩🙈

Gizli Kullanıcı

Osmanlı'nın elimizdeki en eski yazılı kaynağı Fatih Döneminden Aşıkpaşazade tarihi. Doğu Roma (Bizans) kaynakları da var tek tük ama onlar savaştıkları dönemler dışında kalan barış süreçlerinde Osmanlı'yla neredeyse hiç ilgilenmedikleri için doğru düzgün bilgi vermiyorlar pek. Ülkemizde yazılı kaynakları (telgraflar, mektuplar, anlaşma metinleri, meclis tutankları vs.) olduğu hâlde 100 yıl önceki Milli Mücadele'ye bile "yalan, danışıklı dövüş, 4 asır valiyle yönettiğimiz Yunan'ı yenmek başarı mı" diyen Yunan Kadir ve Fetöcü Mustafa gibi "SÖZDE tarihçiler" varken taaaa kalkıp isimlerinden bile emin olamadığımız Ertuğrul Gazi ve Osman Gazi dönemleriyle ilgili "Şu şöyledir, bu böyledir" diye kesin yargı cümleleri kurmak bana çok saçma geliyor.

t-c-ahmet-yilmaz

nur icinde yatsin , ama insanlar genede ates böceği ile ates yakmaya calismaya devam edecek.

Görüş Bildir