Sosyal Medya Bu Soruyu Soruyor: "Kaldığınız Yurtta Yangın Merdivenleri Kilitli mi?"

13bPAYLAŞIM

Adana'da bir kız yurdunda yaşadığımız yangın felaketinden sonra ortaya büyük ihmaller, denetimsizlik, kanunsuzluklar çıktı. Yangın merdiveni kilitli olduğu için içeride kalanların kaçamadıkları iddia edildi. Peki, yüz binlerce öğrencinin kaldığı, diğer kurumlarda durum nasıl?

Adana'da Kız Yurdunda Facia: 11'i Çocuk 12 Kişi Can Verdi... - onedio.com
Adana'da Kız Yurdunda Facia: 11'i Çocuk 12 Kişi Can Verdi... - onedio.com

1. Bu soruyu Twitter'ın popüler hesaplarından @kacsaatoldunet sordu.

kacsaatoldunet

2. Öğrenciler görsellerle olayın vehametini kanıtladı.

3. 

4. 

5. 

6. 

7. 

8. 

9. 

10. 

11. 

12. 

13. 

14. 

15. 

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
vladimir

2007 de yasa hazırlanıyor ve yurtlardaki yangın alarmı ve elektrik tesisatından kaynaklanabilecek arızalar için kaynağı kesecek alet falan zorunlu olmaktan çıkarılıyor. elektrik mühendisleri odası dava açıor bu konuyla ilgi danıştay haklı buluyor ama sonrasında yani 2010 da yeni bi yasa hazırlanıyor ve danıştayın kararını yok sayıyor.. emo tekrar dava açıyor ve o zamandan beri dava devam ediyor. ayrıca yangın alarm sisteminin maliyeti 1500 tl.. elektrik rolesinin maliyeti (en kaltelisi) 100 tl.. hani yangın merdivenini falan gectim 100 tl lik cihaz olsa veya yangın alarm sistemi, şimdi büyük ihtimal giden canların bi çoğu veya hepsi yaşıyor olacaktı.

aysenur-kandemir

Binalarda yangın yönetmeliğinde bunlar ayrıntılı olarak var ama rüşvetle ya da umursamazlıkla böyle yerlere ruhsat veriliyor ya da verildikten sonra bu hale getiriliyor. Tesadüfen göze çarpıp da ruhsat verilmeyecek olanlara da sonradan kondurulan bi yangın merdiveniyle, ki merdivene çıkan bi kapı bile olmayan bir merdiven, konrudulunca ruhsat veriliyor. Yangın merdiveni var mı var oluyor. Bu yönetmeliklerin sadece formalite ya da işin kurulması için çıkarılan zorluklar olmadığını kabul ettirilecek yasalar olması gerekiyor. Keşke yapıcı yasaların çıkarılması daha hızlandırılsa da daha fazla can gitmese sadece sosyal medyadaki tepkilerde kalmasa. Dairesel yangın merdiveni bile yeterli değil 9,5 metreye kadar kullanılabiliyor sadece ama onları bile kilitsiz, insanların gerçekten kaçabileceği insani koşullarda, görünce teşekkür edecek durumdayız maalesef.

kahvelipuding

Farkındalık için 12 can verilmemeliydi.

kalbi-kirik-hayalperest

Bu olaylar bir haber sonucu gelişmemeliydi, bu şeyler daha önceden düşünülüp tartışılmalı ve sisteme konulmalıydı fakat insan oğludur ki; hiç bir şeyin güvenini sağlamadan illa bir karşısında kötü bir gelişme gerektiğinde böyle şeyler göz önüne düşer.

yeldas

yıllarca çalıştığım iş gereği denetimcilerle muhatap oldum..%90ı nasıl denetim yapar gayet iyi biliyorum ! tarih belirterek gelir, evraklara bi bakar, üst yönetimle havalı bi yerde öğle yemeğine gider, dönüşte çaylar kahveler kahkahalar eşliğinde denetim sonu toplantısı yapılır, tam puan alınır ve geçilir, bir sonraki denetimin tarihi belirtilir ve denetimci gider..yurt,okul,şirket, metro, avm vs gibi topluca bulunulan tüm yerlerde çok ciddi denetimler yapılmalı ve yaptırımlar uygulanmalı..veeee geliyoruz yine aynı yere : sen suçu işleyene hak ettiği cezayı vermez ve üstünü kapatırsan bu kayıplar tekrar tekrar yaşanır :(

gothic

Denetimciler gidene kadar, sigortasız çalışanların üst katlarda saklanmaları da var.!

birinci-tekil-birey

Şartnamelerde panik barlı (içeriden açılabilir) 1x2m (min) yangın kapısı, çelik konstrüksiyondan 1m genişliğinde platformlu yangın merdiveni (spiral olan yasak), her kata yangın dolabı ve köpüklü yangın tüpü ile hidrant hattı yapılması gerektiği yazılı. MMO sitesinde, resmi gazetede yönetmelik gayet sarih olmasına rağmen uygulama tabiki cırt. Özel yurt işletmecileri, kyk sorumluları, işyeri sahiplerinin ortak söylemi "Ooo çok masraf yaaa ne gerek var olursa takdir-i ilahi" , denetçi ise lakayt "ya abi işte şunu şöyle yap maksat gözüksün". Bu kafayla istediğin kadar yönetmelik çıkar pespayelikten ve canların kaybından kurtulamazsın :( - Hele bir de içeriye erkek alma gerekçesi ne demektir -

Görüş Bildir