Son Zamanların Yükselişe Geçen Kavramı ‘Solopreneur Nedir ve Başarılı Olmak için Neler Yapılabilir?’ Sorularına Işık Tutuyoruz

2PAYLAŞIM

Çağ değiştikçe görüyoruz ki meslekler de değişiyor.

Kaynak: https://www.under30ceo.com/the-rise-of-t...

Türkçe'ye 'yalnız çalışan girişimci' olarak giren solopreneur kavramı son 10 yılda oldukça yükselişe geçti.

Pekii, solopreneur kelimesi ne demek?

Bu kelimeyi eğer herhangi bir arama motorunda aratırsanız, karşınızda birçok tanım ve açılım çıkacaktır. Kendinize muhtemelen 'Normal bir girişimciden ne farkı var?' gibi sorular soruyorsunuz. Bu kavramı en kolay özetlemenin yöntemi, bütün solopreneurların aslında girişimci olduğu ve bütün işleri kendileri yapmalarıdır.

Grafik tasarımcıları, serbest yazarlar veya sosyal medya uzmanları solopreneur olarak çalışan mesleklere örnek olarak gösterilebilir.

Bir solopreneur, işinin hem yöneticisi hem de çalışanıdır. İşin her kısmında yer alır.

Solopreneurları, normal girişimcilerden ayıran bir özellik de tek bir işe odaklanmalarıdır. İlle de büyük ölçekli iş kurma niyetinde değillerdir. İşletmeleri kendi istedikleri gibi ve istedikleri süre zarfında devam ettirebilirler. İşten vazgeçtiklerinde ise sorumlu oldukları bireyler yoktur.

Diyelim ki başarılı bir solopreneur olmak istiyorsunuz. Bu noktada size vereceğimiz bazı tavsiyeler var.

Bir solopreneursanız, özgür olduğunuz kadar bazen yalnız, izole ve zor zamanlara maruz kaldığınızı hissedebilirsiniz. Tüm yükün kendi sırtınızda olduğunu ve bu anda yanınızda kimsenin olmadığını unutmayın. Ancak, başarılarınız da her zaman kendi alın teriniz ve emeğiniz olacak. İşin kulağa güzel gelen diğer kısmı da tüm kâr sizin. Tatmin edici kazancınız, bu işe devam etmenizi sağlayan en önemli faktör olacaktır.

Ben bu yola baş koydum diyenlerin, kendilerini daha da geliştirmeleri için bizden de 4 öneri:

1. Aklınız kötü senaryolar oluşturuyorsa eğer bundan kaçmaya çalışmayın.

Kendi başınıza olduğunuzda ve tüm gelir ve giderden siz sorumlu olduğunuzda bazen kötü düşüncülere kapılmamak elde değil. İşinize odaklanmak yerine nelerin yanlış olduğunu düşünmeye başlayabilirsiniz. Bir çoğu size bu düşüncelerden kurtulmanızı söyleyecektir. Ünlü bir girişimci, 'Bırakın zihniniz en kötü senaryoları oluştursun. Ondan kaçınmak yerine aksine kucaklayın. Bu kötü senaryoların o kadar da kötü olmadığını anlayacaksınız. Başaramazsan eğer dünyanın sonu mu? Hayır. Sadece yönünüzü değiştirmeniz ve yeniden adapte olmanız gerekecek.' demiştir.

2. Becerilerinizi artırın.

Yeteneklerinizi aletler gibi düşünün. Başarılı bir yeteneğiniz olması her zaman iyidir, ancak başarılı 2 ya da 3 yeteneğinizin olması daha da iyidir. Bu olayı şöyle düşünebiliriz. Eğer bir çekiciniz varsa, size her şey çivi gibi gelecektir. Ancak, tornavida ve testereniz de varsa dünyaya farklı açıdan bakmaya başlayacaksınız. 

Bir solopreneursanız eğer kendinize olabildiğince beceri eklemelisiniz. Bu yolda tek başınıza olduğunuzu unutmayın. Bu yüzden her konuda kendinize yetebilen bir girişimci olun.

3. Olabildiğince çevre edinin.

Eski bir deyişin de söylediği gibi: 'Ne bildiğiniz değil, kimi tanıdığınız önemli.' Bu durum özellikle kendi başına çalışan girişimciler için çok önemli. Herhangi bir konuda gerçekten sıkışmış hissettiğinizde size yardımcı olabilecek veya yol gösterecek sağlam bir bağlantı grubuna ihtiyacınız olacak. Aksi takdirde, tüm zor zamanlarınızı tek başınıza atlatmak zorunda kalacaksınız.

4. İlerlemenin mükemmellikten daha önemli olduğunu unutmayın.

Sürekli plan, plan, plan... Her işinize mükemmellik katmak isteyip bir işin sürecini olması gerektiğinden fazla uzatırsanız, bu durum sizi sekteye uğratır. Çok fazla ve gereksiz planlama iş sürenizi uzatır ve gereken zamanda işinizi tamamlayamazsınız. Odaklanın, yapın ve sonuçlardan öğrenin. İyi ya da kötü olabilir. İstediğiniz yere ulaşıncaya kadar usanmadan devam edin. Her olumsuzluk size yeni bir şey öğretecektir.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

E-Ticaretin Neden Her Zamankinden Daha Önemli ve Revaçta Olduğunu Örnek Vererek Açıklıyoruz! - onedio.com
E-Ticaretin Neden Her Zamankinden Daha Önemli ve Revaçta Olduğunu Örnek Vererek Açıklıyoruz! - onedio.com
Kariyerini Çiziyoruz: Yönetici misin Yoksa Girişimci mi? - onedio.com
Kariyerini Çiziyoruz: Yönetici misin Yoksa Girişimci mi? - onedio.com
Girişimcilik Seminerlerinde Konferans Verecek Seviyede Yetenekli Olan Kişilerden 15 Girişimcilik Örneği - onedio.com
Girişimcilik Seminerlerinde Konferans Verecek Seviyede Yetenekli Olan Kişilerden 15 Girişimcilik Örneği - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir