E-Ticaretin Neden Her Zamankinden Daha Önemli ve Revaçta Olduğunu Örnek Vererek Açıklıyoruz!

5PAYLAŞIM

En son ne zaman mağazaya gittim hatırlamıyorum.

Kaynak: https://www.under30ceo.com/why-ecommerce...

Kovid-19'un neden olduğu küresel salgın neredeyse her işletmeyi alt üst etti. Evde kalma süresinin uzaması ve karantina süreci ile insanlar hiç olmadığı kadar online alışverişe yöneldiler. Bu süreçle birlikte işletme sahipleri online platformda var olmanın önemini kavradılar.

Pekii, e-ticaret neden bu kadar önemli bir hale geldi ve e-ticaret yapan firmalar artık neleri göz önünde bulundurmalı?

En ama en önemlisi online alışveriş arttı.

İnsanların evde sıkışıp kalması online alışveriş yapmayan bireyleri bile buna mecbur bıraktı. Yani isteyen de istemeyen de internet alışverişine yöneldi. 2019 yılı Mart verileri ile kıyaslandığında internet alışverişi %74 oranında artmış durumda. 

Bu süreçte, mevcut bir e-ticaret platformu olmayan işletmeler oldukça zorlandılar. Bazıları düşük gelir nedeniyle eleman çıkartmak zorunda kaldılar ya da iflas ettiler.

Bu sürece yemek sektörü oldukça hızlı ve kolay bir şekilde adapte olabildi. İnsanlar restoranlara gidip yemek yemeyi tercih etmedikleri için çoğu restoran online sipariş ağını genişlettiler.

Pandemi sürecinin de içinde olmamız nedeniyle daha güvenilir bir atmosfer yaratmak isteyen firma sahipleri temassız ödeme ve teslimat tercihleri ile müşterilerine hizmet vermeye başladılar.

Bu süreçte perakende devi Amazon, e-ticaret yapan perakendeciler arasında hızlı başarısı ile dikkat çekti. 2020'nin ilk çeyreğindeki satışları yüzde 26 arttı.

İşletmelerin yeniden açılması ile birlikte e-ticaretteki büyüme oranlarının azalması beklense de online alışveriş platformlarının her zamankinden daha revaçta olacağı kesin. Ancak, pandeminin ikinci dalgasının gelmesi durumda veya sürecin uzaması halinde her işletmenin e-ticaret yaparak ayakta kalma planı yapması gerekli.

Amazon gibi büyük e-ticaret firmaları pandemi aşamasında ortaya çıkan büyük talebi karşılamakta zorlandılar. Envanterdeki sevkiyat gecikmeleri ve eksiklikler müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayacak alternatifler aramaya neden oldu.

Bu noktada ise daha küçük işletmelere yönelindi. Daha küçük e-ticaret mağazaları, bu talebi karşılamak için  diğer büyük e-ticaret işletmelerinin bıraktığı bu boşluğu doldurdu. 

Örneğin; aynı şehirde iki lokasyonu olan ve fitness ürünleri satan iki mağazanız olduğunu düşünün. Her iki mağazayı da Mart ve Nisan ayında kapatmanız gerekecek. Evde düzenli sporuna devam etmek isteyen insanların da spor aletlerine ihtiyacı var. Eğer online bir satış platformunuz olsaydı bu süreçte de satışlarınıza devam edebilirdiniz.

E-ticarete yeni atılmayı düşünen bir firmaysanız, bu girişiminizin deneyimizin müşterilerinizi hayal kırıklığına uğratmayacağından emin olun.

Müşterilerinizin zor gezeceği ve ürünleri bulmakta zorluk yaşayacağı bir internet sitesi oluşturursanız, büyük olasılıkla alışveriş sepetinin terk edilmesiyle sonuçlanacaktır. ABD'de alışveriş sepetlerinin boşaltılma oranı geçen yıla oranla %71.86 oranında düştü.

Müşterileriniz için online alışverişi olabileceği en kolay hale getirin. Müşteriniz bir işlemi tamamlama konusunda herhangi bir sorun yaşamamalıdır. İnternet sitenizde gezinmesi kolay ve anlaşılır olmalıdır.

Birçok müşteri internet sitenize cep telefonları ile de ulaşmak isteyecektir. Buna yönelik bir aplikasyon da geliştirmeniz sizi daha ulaşılır kılacaktır.

Ürün açıklamalarına çok dikkat etmeniz gerekiyor. Ürün resimleriniz net ve açık olmalıdır. Ürünlerin boyutları ve içerikleri açıklayıcı ve doğru bir şekilde ürünün özellikleri kısmında yer almalıdır.

Bir başka en önemli konu ise müşteri ilişkileri. İşletmenizin telefon numarası, e-postası ve adresi kolay ulaşılabilir olmalıdır. Bu durumda müşteriniz herhangi bir sorunla karşılaştığında sizinle kolay iletişime geçebileceğini bilecektir.

Ayrıca gönderim ve teslimat politikanız ve iade süreniz hakkında net ve görünür bilgilere sahip olmalısınız.

İşlemlerinizi daha güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için sanal uçbirim entegre etmeyi de düşünmelisiniz. Diğer büyük firmaların satın alma sürecini ne kadar kolaylaştırdığına dikkat edin. Ödeme işlemi sırasında olabildiği kadar verimli olmaya çalışın.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Alışveriş Yapmadan Mutlaka Bakın: Facebook Üzerinden Gizli İndirim Kodlarına Ulaşabilirsiniz! - onedio.com
Alışveriş Yapmadan Mutlaka Bakın: Facebook Üzerinden Gizli İndirim Kodlarına Ulaşabilirsiniz! - onedio.com
Koronavirüs Önlemleri Giderek Sıkılaşırken Alışveriş Yapmak ve İşe Gitmek Durumunda Kalanlar İçin Tavsiyeler - onedio.com
Koronavirüs Önlemleri Giderek Sıkılaşırken Alışveriş Yapmak ve İşe Gitmek Durumunda Kalanlar İçin Tavsiyeler - onedio.com
İnternet'ten Sık Sık Alışveriş Yapıyorsanız Fazlasıyla Tanıdık Gelecek 15 Durum - onedio.com
İnternet'ten Sık Sık Alışveriş Yapıyorsanız Fazlasıyla Tanıdık Gelecek 15 Durum - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir