Sendikadan Çarpıcı Soru: 288 İşçi Nerede?

245PAYLAŞIM
Sendikadan Çarpıcı Soru: 288 İşçi Nerede?

Maden-Sen Genel Yönetim Kurulu Manisa Soma'da yaşanan maden faciasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Soma Eynez'deki Soma Madencilik şirketi tarafından işletilen madende meydana gelen facia nedeniyle 3 günlük ulusal yas ilan edildi. Sendikalar ortak grev kararı aldı. Türkiye'nin birçok yerinde facia protesto edildi. Maden-Sen tarafından bu faciayla ilgili yapılan açıklamada ise dikkat çeken ifadeler yer aldı. Sendikanın açıklamasında "Manisa'da meydana gelen maden faciasına ilişkin Maden-Sen tarafından yapılan açıklamada, "Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre madende 787 maden işçisi vardı, 274 işçi öldü, 150 işçi hala madende, 75 yaralı kurtarıldı. Soruyoruz 288 işçi nerede? Katliamın üçüncü günündeyiz ve hala yerin altında yüzlerce maden işçisi kurtarılmayı beklemekte" denildi.

Açıklamada sendika da suçlandı ve şu ifadeler kullanıldı: Türkiye, tarihinin en büyük iş cinayetini yaşadı, resmi rakamlara göre 274 işçi yaşamını yitirdi, daha yüzlerce işçi maden ocağında, göçük altında. Madene kaç işçinin indiği, kaç işçinin hayatını kaybettiğine ilişkin ne Soma Madencilik Şirketi tarafından ne Çalışma Bakanlığı tarafından ne de diğer hükümet yetkilileri tarafından net bir açıklama yapılmamaktadır. Hastane morgları ve bölgedeki soğuk hava depoları işçi cesetleriyle dolu. Hayatını kaybeden işçiler arasında gençler ve kayıt dışı işçiler bulunmaktadır. İşçi aileleri saatlerdir katliamın olduğu ocağın, hastanelerin, soğuk hava depolarının önünde yakınları hakkında bilgi almak için bekliyor.

İşverenin kusurunu örtmeye çalışan, işveren temsilcisi gibi davranan sendika ise sessizliğini korumaya devam etmektedir.

Milliyet

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir