Görüş Bildir
Haberler
Selfie'nin Türkçe Karşılığı Bu Beş Kelimeden Biri Olacak

Selfie'nin Türkçe Karşılığı Bu Beş Kelimeden Biri Olacak

adem kara
17.05.2014 - 14:55

Türk Dil Kurumu (TDK), 'kendi fotoğrafını çekmek' anlamına gelen 'selfie'ye en çok önerilen 'özçekim, kendiçekim, görçek, kendinçek ve bakçek'ten birini, yine vatandaşa sorarak seçecek.

TDK Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin, yaptığı açıklamada, 'selfie' sözcüğü için önerilen Türkçe karşılıkların TDK'nın Facebook sayfasından, telefon ve mail yoluyla kendilerine ulaştığını anımsattı.

Kaçalin, yabancı sözlere karşılıklar bulma çalışmalarına geniş katılımı sağlamak ve konuya katkısı olabilecek herkesin görüşlerini alabilmek amacıyla bir Yazışma Topluluğu oluşturulduğunu belirtti. Karşılık aranan yabancı sözlerin, topluluk üyelerine mail yoluyla gönderildiğini kaydeden Kaçalin, kurumun Facebook sayfasında ilgililerin karşılık aranan söze ilişkin görüşlerini sunabileceği bir bölüm de oluşturulduğuna işaret etti.

Kaçalin, son günlerde yaygınlaşan selfie sözüne karşılık önermek için da aynı yolun izlendiğini dile getirerek, 'Kurumumuza selfie sözüyle ilgili binden fazla farklı karşılık önerisi ulaştı. Bunlardan en çok önerilen özçekim, kendiçekim, görçek, kendinçek, bakçek oldu. Bilim Kurulumuz da son kararı yine halkın vermesini uygun buldu' dedi.

Selfie'nin 'kişinin, daha çok sosyal haberleşme ortamında kullanmak üzere genellikle cep telefonuyla çektiği kendi fotoğrafı' anlamında kullanıldığına dikkat çeken Kaçalin, 'Halkımız selfie sözü için bunlardan uygun gördüğü karşılığı 23 Mayıs'a kadar 'oneri@tdk.gov.tr' adresine gönderebilir' ifadesini kullandı.

CNN Türk

Kaynak: http://www.cnnturk.com/haber/yasam/di...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın