Selfie Çeken 'Sevimli Şeytan' Heykeli İspanya'yı Karıştırdı: 'İtici ve Adi Gösterilmesi Gerek'

 > -
Abone ol

İspanya'nın Segovia kentinde bir köprüye yerleştirilmesi planlanan heykel tartışmalara neden oldu. Tartışmanın nedeni ise eserde tasvir edilen şeytan figürünün 'fazla sevimli' olması. 

Bronz heykel, şeytanın kentin ünlü bir köprüsünü inşa etmesi için nasıl kandırıldığını anlatan yerel bir efsaneye atıfla yapıldı.

Ancak kent sakinleri, gülen ve akıllı telefonuyla selfie çeken şeytanın fazla dost canlısı göründüğünü söylüyor.

BBC Türkçe'nin aktardığı bilgiye göre, heykeli yapan sanatçı yaptığı açıklamada, çalışmasına yöneltilen yoğun eleştirilerin kendisini şaşırttığını anlattı.

Şikayetler üzerine bir hakim, heykelin Hristiyanları incitip incitmediğine bakarken heykelin yapımının durdurulmasını istedi.

Kent sakinlerinden 5400'den fazla kişi, heykelin iptal edilmesi için bir dilekçe imzaladı.

Dilekçede şeytanın elindeki telefonla "sevimli" gösterildiği, "şeytanın yüceltildiği" ve bu nedenle "Katolikleri incitttiği" söyleniyor.

Dilekçede ayrıca, şeytanın 'itici ve adi' gösterilmesi gerektiği vurgulandı.

Heykeltraş José Antonio Abella ise "İnsanların Sovovialı çocuklara okullarda öğretilen bir halk söylencesi için yapılan bir heykele böylesine karşı çıkması inanılmaz." dedi.

Doktorluk yaptıktan sonra emekli olunca heykel yapmaya başlayan Abella ayrıca "Segovia'yi seviyorum. 30 yıl burada yaşadım ve bu heykeli sonradan seçtiğim memleketim olduğundan Segovia'ya teşekkür etmek için yaptım. Para falan da almadım." diye konuştu

Belediye Meclisi üyesi Claudia de Santos da heykele gösterilen tepkiyi hoş karşılamadıığnı belirti.

El Pais gazetesine konuşan Santos, heykelin planlandığı gibi yapılması için elinden geleni yapacağını vurguladı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir