Sedat Peker Hakkında Soruşturma

 > -

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu, bildiri yayınlayan akademisyenlerle ilgili "Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve kanlarınızla duş alacağız" diyen Sedat Peker hakkında Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatların şikayeti üzerine soruşturma başlattı.

Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar Döndü Ceren Şimşek, Yunus Yüce ve Halil İbrahim Vargün, Sedat Peker ile ilgili "Tehdit, hakaret, iftira, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama, halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit etme" suçlarından suç duyurusunda bulundu.

Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu, avukatlar tarafından verilen dilekçeyi kabul ederek, soruşturma numarası verdi. Böylece Sedat Peker hakkında resmen soruşturma başlatıldı.

Şüpheli Sedat Peker'in tehditlerinin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ölçütlerine göre de şiddete çağrı niteliğinde olduğuna yer verilen suç duyurusunda, "Bu unsurlarla birlikte kamu düzeni için tehlikeli olabilecek bir şekilde halkı birbirine karşı düşmanlığa veya kin beslemeye alenen tahrik eder biçimde olduğu aşikardır" denildi.

Ne olmuştu?

Sedat Peker, internet sitesi üzerinden paylaştığı mesajında, bildiri yayınlayan akademisyenlerle ilgili "Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve akan kanlarınızla duş alacağız" ifadelerini kullanmıştı. Peker bu yazılı açıklama sonrası tepkilerin odağına yerleşmişti.

Sedat Peker'den Akademisyenlere Tehdit: Akan Kanlarınızda Duş Alacağız! - onedio.com
Sedat Peker'den Akademisyenlere Tehdit: Akan Kanlarınızda Duş Alacağız! - onedio.com

Hürriyet, BirGün ve Özgürlükçü Hukukçular Derneği

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ankara
Görüş Bildir