Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sedat Ergin: İktidar partisinin şiddetle arasına mesafe koyduğunu görmek istiyoruz

-

Sedat Ergin: İktidar partisinin şiddetle arasına mesafe koyduğunu görmek istiyoruz

CNN Türk canlı yayınına katılan Genel Yayın Yönetmenimiz Sedat Ergin, Hürriyet Gazetesi’nin İstanbul Bağcılar’daki merkezine düzenlenen çirkin saldırıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Ergin, "İktidar partisinin şiddetle arasına mesafe koyduğunu görmek istiyoruz" dedi.

Sedat Ergin, şunları söyledi:

"Savcılık makamının 24 saat bile geçmeden harekete geçtiğini görüyoruz. Taş sopa kullanılarak gazeteye yapılan bir saldırı var. Cam çerçeve aşağı indiriyorlar. Aynı süratle savcılığın harekete geçmesini bekleme hakkımız var.

Bu olay 23.30 sıralarında oldu. Ben gazeteye geldiğimde 24.00 sularıydı. Bahçeden çıkarılmıştı saldırganlar. 00.30 sularında Sayın Kılıçdaroğlu aradı. Geçmiş olsun dileklerini iletti, bilgi aldı. Bu saldırının Türk demokrasisi için bir ayıp olduğunu söyledi. Bu sabah saat 11.00 sularında MHP lideri Bahçeli aradı, üzüntülerini iletti. Çok sayıda muhalefet partisi liderlerinden mesajlar aldım. Ak Parti’yi, hükümeti temsil eden hiçbir kimseden üzüntü beyanı bize yansımadı. Ankara temsilcimizi 1-2 milletvekili olmuş ama kurumsal olarak AK Parti kanadından bir açıklamaya tanık olmadık henüz.

"MESELE ÇOK DÜŞÜNCÜRÜCÜ"

İki katmanda bakabiliriz bu olaya. Çok uzun bir zamandır Doğan Grubu’na ve Sayın Aydın Doğan ile birlikte Hürriyet Gazetesi’ne yönelik bir yıpratma çalışması var. Sistematik bir kampanya yürütülüyor. Bizim için ne yazmışlar diye başlıyoruz güne. Toplumun belli kesimlerinde bazı duyguları keskinleştiriyorsunuz. Zaten böyle bir iklim yaratılmıştı. Dün akşam sosyal medya hesaplarından bir eylem çağrısı birleşti ve bizim maruz kaldığımız saldırı ortaya çıktı.

Mesele çok düşündürücü. Demokrasi bir rejim olarak insanların zorbalığa, şiddete maruz kalmadığı ya da endişe duymadığı bir sistem. Şiddetin olmaması, yaptırım görmesi gerekiyor. Siyasi partilere bir rol düşüyor, aralarına yüksek duvarlar örmeleri gerekiyor. Bu demokrasinin olmazsa olmazı. Elinize taş-sopa aldığınız zaman bu demokrasi olmuyor.

"13 YILLIK SERÜVENDE ÖNEMLİ BİR İLK"

Geçmişte böyle şiddet eylemlerini sahiplendiğini, bir gazeteyi bastıklarını pek hatırlamıyorum. Dolayısıyla bu 13 yıllık serüvende önemli bir ilk olarak geliyor bana. Partinin bu olayla arasına bir sınır koyan bir açıklama koymamasını anlamakta zorlanıyorum.
Beni en çok şu rahatsız etti. Geldiğimde bahçeye baktım girişin orada AK Partililer toplanmış, İstanbul milletvekili de oralarda. Sürekli Sayın Cumhurbaşkanımızın adını geçiriyorlar. Döner kapı paramparça edilmiş. Saldırıya maruz kalmışız karşıda Sayın Cumhurbaşkanımızın adını tekrarlıyorlar mitinglerdeki gibi. Ben Sayın Cumhurbaşkanımızın adının bu şekilde yüceltileceğinden çok fazla hoşlanacağını zannetmiyorum. Eminim o da rahatsız olmuştur.

"ŞİDDETLE ARALARINA BİR MESAFE KOYMALILAR"

A Haber’deki açıklamaların, Hürriyet.com.tr’de verilişini rahatsız etmiş olunabilir. Burada bir kasıtlı bir hata var mı inceliyoruz ve gerekirse bir özeleştiriden kaçınmayız. Geçmişteki hatalarımızla yüzleşmekten kaçınmayız.

Velev ki hata yaptık. Yapılan bir hata yaşlı sopalı bir saldırıyı oluşturamaz. Biz kendi içimizde bunu değerlendireceğiz. İktidar partisinin de şiddet içeren bir eylemi kınamasını beklemek, -gazeteciliği bir kenara bıraktım- vatandaş olarak benim hakkım.

Cumhurbaşkanımızı çok seven kişiler Hürriyet’e kızabilirler. Protesto hakları. Siyah çelenk getirebilirler. Ben buna saygı duyuyorum yeter ki ellerine taş ve sopa almasınlar. Bunu yaptıkları zaman oyunun kuralı değişiyor. Biz hata yapmış olabiliriz ve bununla da yüzleşebiliriz ama bu saldırıyı gerçekleştirenler ve iktidar partisinin de şiddetle arasına mesafe koyduğunu görmek istiyoruz."

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir