Sarkisyan: 'Ankara İnkar Etse de Türkler Düşmanımız Değil'

 > 
45PAYLAŞIM
Sarkisyan: 'Ankara İnkar Etse de Türkler Düşmanımız Değil'

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Türkiye'yi 'Ermeni Soykırımı'nı tümüyle inkar etmekle' suçladı. Sarkisyan buna karşın ülkesinin Türk toplumunu düşman olarak görmediğini söyledi, Başbakan Erdoğan'ın dünkü ise değinmedi.

Serj Sarkisyan'ın 1915 olaylarının yıldönümü vesilesiyle yapacağı '24 Nisan konuşmasının' metni Ermenistan Cumhurbaşkanlığının internet sitesinde yayınladı.

"Osmanlı İmparatorluğu’nın halefi olan Türkiye, Ermeni Soykırımı’nı tümüyle inkar politikasını sürdürüyor" denilen metinde şu ifadeler de yer alıyor:

"Biz bir suçun inkarının da bu suçun doğrudan devamı anlamına geldiğinden eminiz. Gelecekte benzer suçları sadece bu suçun kabul edilmesi ve kınanması önleyebilir."

Serj Sarkisyan, Türk toplumunu düşman olarak görmediklerini de herkesin önünde bir kez daha teyit etmek istediklerini belirtti. Sarkisyan, masum kurbanların anısı önünde eğilirken, Ermeni komşularına yardım elini uzatan Türkleri, Türk aileleri de hatırladıklarının altını çizdi ve ekledi:

"Tanrı yurttaşlarımıza elini uzatarak onlara çok şey verenleri, kendilerinin ve ailelerinin hayatını tehlikeye atanları kutsasın."

Ermenistan Cumhurbaşkanı'na göre, 'Bu tarihi utancı geride bırakılması ve devletin bu ağır yükün altından kurtarılması' Türkiye'nin tavrına bağlı.

Türkiye ile 2009'da imzalanan protokolleri de hatırlatan Sarkisyan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü taziye mesajına ise değinmedi. Erdoğan dün yaklaşık bir asır önce hayatını kaybeden Ermenilerin torunlarına başsağlığı dilemişti. Ermenice dahil dokuz dilde Başbakanlık düzeyinde yapılan taziye açıklamasının daha önce bir benzeri yoktu.

Ermenistan ve Ermeni diasporası Osmanlı İmparatorluğu döneminde Anadolu'da yaşayan Ermenilerin zorla göç ettirilmesi nedeniyle yaklaşık 1,5 milyon Ermeninin yaşamını yitirmesinin "soykırım" olarak tanınmasını istiyor.

Aralarında Almanya, Fransa, İsveç ve Rusya'nın da olduğu 20'ye yakın ülke 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanırken, geniş bir Ermeni diasporasına sahip olan ABD bu ülkeler arasında yer almıyor.

ABD Başkanı Barack Obama’nın, bugün yapacağı açıklamada 1915'te yaşananlar ile ilgili olarak önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da "Meds Yeghern (Büyük Felaket)" ifadesini kullanması bekleniyor.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir