Sarısülük Davasında 'Uyuyan Hakim'den Çekilme Talebi

 > 
33PAYLAŞIM

Sarısülük Davasında 'Uyuyan Hakim'den Çekilme Talebi

Gezi Parkı eylemlerine destek amacıyla 1 Haziran'da Ankara'da yapılan gösterilerde polis kurşunu ile hayatını kaybeden Ethem Sarısülük davasının üçüncü duruşmasında uyduğuna ilişkin görüntüleri sosyal medyaya düşen Üye Hakim Cevdet Bak davadan çekilmek için dilekçe verdi

Gezi Parkı eylemlerine destek amacıyla Ankara’da yapılan gösterilerde polis kurşunu ile Ethem Sarısülük hayatını kaybetmişti. Polis memuru Ahmet Şahbaz hakkında Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Mahkeme tarafsızlığından şüphe edildiği gerekçesiyle üçüncü duruşmadan çekilme kararı almıştı.

İtiraz üzerine mahkemenin bu kararı üst mahkeme konumunda olan Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesince değerlendirildi. Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi davadan çekilmenin yerinde olmadığına karar vererek dosyayı tekrar 6. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi. Bunun üzerine davaya bakan mahkeme kararın bozulması için Adalet Bakanlığı’na ‘yazılı emir’ yoluna gidilmesi için başvuruda bulundu. Ancak Bakanlık Sarısülük davasına bakan mahkemenin bu talebini reddetmişti. Bu nedenle 6. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti toplanarak 7 Nisan 2014 tarihinde dördüncü duruşma için karar almıştı.

UYUYAN HAKİMDEN ÇEKİLME DİLEKÇESİ

Davanın üçüncü duruşmasında Savcı Mustafa Şahin ile Üye Hakim Cevdet Bak’ın uyuduklarına ilişkin görüntüler sosyal medyaya yansımıştı.

Hürriyet gazetesinden Mesut Hasan Benli’nin haberine göre Mahkemenin yeni duruşma tarihi belirlenmesine rağmen üye hakim Cevdet Bak davadan çekilmek istediğine ilişkin bir dilekçeyi mahkemeye sundu. Mahkeme başkanı da üye hakimin talebinin değerlendirilmesi için dosyayı bir kez daha Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi. Gönderme kararında şöyle denildi:

“Üye Hakim Cevdet Bak’ın dosyadan çekilme dilekçesi vermesi nedeniyle CMK 30/2 maddesi gereğince bu hususun değerlendirilmesi için Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesine karar verilmiştir.”

Bu karar nedeniyle Sarısülük davasına ilişkin 4 klasör tekrar üst mahkemeye gönderildi.

“HAKİMLİĞİ BIRAKSINLAR”

Sarısülük ailesinin Avukatı Murat Yılmaz Üye Hakim Cevdet Bak’ın dava dosyasından çekilme kararının yargılamayı uzatmaya yönelik bir girişim olduğunu iddia ederek şunları söyledi:

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir