Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sahile Vuran Bedenler Arasında Bulunan Günlükle Ortaya Çıkan Hüzünlü Bir Aşk Hikayesi

 > 
13bPAYLAŞIM

İki hafta önce Ege Denizi’nde son yılların en büyük mülteci facialarından biri yaşanmış ve fırtınada botları batan 31 mültecinin cansız bedeni Dikili'de sahile vurmuştu.

Gündeme oturması gerekirken haberlere bile zor konu olan bu felaket önceki faciaların yanına bir istatistik gibi eklenecekti ki sahile vuran bedenlerin arasında bir günlük bulundu.

Arapça yazılmış olan günlük tercüme edildiğinde ortaya çıkan hüzünlü aşk hikayesi; mültecilerin de umutları, acıları, hayal kırıklıkları ve aşklarıyla birer "insan" olduğunu bir kez daha yüzümüze vurdu.

Deniz suyu nedeniyle büyük kısmı okunamaz hale gelen günlükte genç bir kızın son 2 yılda yaşadıkları ve duyguları yer alıyor.

Okunabilen kısımlarda en fazla yeri genç kızın Suriye'den Türkiye'ye birlikte geldiği sevgilisi Besil ve ona karşı olan duyguları kaplıyor.

Kendi adı günlükte hiç geçmeyen genç kızın yazdıklarına göre Türkiye'ye gelmelerinden bir süre sonra sevgilisi Besil, aracılar yardımıyla Almanya'ya giderek kendisini terk etmiş.

Terk edilmesine rağmen Almanya'ya giden Besil'e sevgisini "Senin Facebook'una bakıyorum. Açık olduğunu görünce, sanki yeniden hayata başlıyorum, çok seviniyorum.

Dikili'de daha önce cesetleri kıyıya vuran bir çiftin fotoğrafı

Senden uzak kaldığım günlerde, bin defa ölüyorum. Senden uzak olduğum zaman, normal insan gibi yaşayamıyorum, ölü gibiyim" sözleriyle anlatıyor.

"Beni bırakıp Avrupa'ya gittin. Sen zalim bir insansın. Benim ne kadar sıkıldığımı, üzüldüğümü biliyor musun? Oraya gidince benden kurtuldun mu?" diye sitemde bulunsa da.

"Kalbimde, canımda yaşıyorsun. Her dakika seninle beraber olmak istiyorum. Seninle beraber yaşıyorum" cümleleriyle aşkını yazıya döküyor.

Son noktası Besil'in yanı yani Almanya olan riskli yolculuğa çıkmadan kısa süre önce yazdıklarıyla yürek parçalayan kızın son cümleleri şöyle oluyordu:

"Bir gün bu defterde neler yazdığımı sen de göreceksin. O zaman gelecek bu defteri, okuyacaksın. Bu sevgide sen, benim kadar yorulmadın. Seni unutmalıyım biliyorum ama unutamıyorum. Çok özledim, yüreğim seni görmek istiyor. Sesini duymak istiyorum. Benden çok uzaktasın. Sen gittiğin yerde yeni hayat yaşıyorsun. Yeni insanlarla birliktesin. Ben ise, seni unutmadım, yüreğimde boşluk var, senin gibi bir adamı bulamadım. Senden başkasını sevemedim."

Ama maalesef yolculuğun henüz başındayken yaşanan felaket, günlüğü Besil'den önce milyonların okumasına neden oluyordu. 😢😢😢

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ruveydaaydin

bok var yurt dışına gidiyonuz türkiyede ne batıyo size.

sevgilinka

TERKEDEN KIZIMIZ OLSAYDI ÇOK BÜYÜK İHTİMALLE ADAM DENİZ DEMEZ OKYANUS DEMEZ GİDER O KIZI BULUR Bİ DE GÜZEL VURURDU

compl3x

Amini yurdunu sikim gavat besil

rs-nela

+ 1

semih-ozturk

araplar satar hacı, bu zamana kadar hep sattılar. : )

dilay-sarkiler1

Böyle bir içeriği verirken metin içinde emoji kullanmak? Emoji nedir ya? Ağlayan emoji? O sikik ifâdeyi koymasanız, yazılanlardan ve içerik ile ilgili görsellerden biz bu içeriğin üzüleceğimiz ya da üzülmemiz gereken bir hikâyeyi barındırdığını anlayamacağız yâni.. Savaştan kaçan, âşık ve terk edilmiş bir genç kadının satırları ve hayatının sona erme şeklini anlatıyorsunuz. WhatsApp'ta "Sınavdan kaldım kanka" cümlesinin sonuna eklenen saçma sapan bir emoji kullanırken hiç mi "Acaba hatırasına ayıp eder miyim bu kadar basitleştirerek?" diye düşünmediniz? Binlerce haber sitesinde yer alan haberin birkaç cümlesini değiştirerek, haber dilini yumuşatarak, iki emoji ekleyerek verince farklı(!) İnternet haberciliği yapılıyor zannediyorsunuz.

Görüş Bildir