Sağlıkta Kırmızı-Sarı-Yeşil Uygulaması Başlıyor

54PAYLAŞIM

Sağlıkta Kırmızı-Sarı-Yeşil Uygulaması Başlıyor

Sağlık Bakanlığı acil servise trafik ışığı kriterleri getirdi. Sağlık Bakanlığı acil servislerdeki yoğunluğu, vakaları kırmızı-sarı-yeşil alan uygulamasıyla aşacak. Buna göre acile her başvuru yine tedavi edilecek ancak acil sayılmayan ve yeşil alana dahil olanlardan tedavi masrafları talep edilecek.

Sağlık Bakanlığı, acil servislere başvuranların yüzde 70'inin acil olmadığının tespit edilmesi üzerine "kırmızı-sarı-yeşil alan" uygulamasına geçti.

Bundan böyle artık kusmanın bile bir derecesi olacak. Her kusan kişi acil sayılmayacak, tedavisi yapılacak ama para talep edilecek.

Katkı payı ödememek için halkın yüzde 70 inin acil olmadığı halde acillere başvurduğunu belirten Sağlık Bakanlığı yetkilileri bu soruna çözüm bulabilmek için alanlar belirledi.

Bakanlık yeni yayınladığı genelge ile yeşil alana giren kişilerin de acilde tedavi edilmelerini ancak bu kişilerden para talep edilmesini istiyor.

Peki yeşil-kırmızı-sarı alanlara ne giriyor?

Ağrınızı belirleyin

Kırmızı alan Havayolu tıkanıklığı riski, major çoklu travma, sadece ağrıya yanıt veren veya yanıtsız olan hastalar, devam eden veya uzamış nöbet, ilaç aşırı alımı olan hastanın yanıtsız veya hipoventilasyonda olması, kardiyak ağrıya benzer göğüs ağrısı, dolaşım bozukluğu, ciddi ağrı, önemli sedatif veya diğer toksik maddelerin oral alımı, şiddet içeren agresif davranışlar, kendine veya diğerlerine zarar veren davranışlar.

Sarı alan Orta derecede kan kaybı, orta derecede solunum sıkıntısı, nöbet geçirme öyküsü (uyanık), ateş yüksekliği olan onkoloji veya steroid kullanan hasta, inatçı kusma, kafa travması olan ancak bilinci açık hasta, kardiyak öykü ile uyumlu olmayan göğüs ağrısı, şiddetli karın ağrısı, ekstremite yaralanması, suistimal riski veya şüphesi olan çocuk , stresli ve kendine zarar verme riski olan hasta.

Yeşil alan Sarı ve kırmızı alan dışındaki rahatsızlıklara sahip olan acile girebilecek. Ancak bunun karşılığında para talep edilecek.

cnntürk

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir