Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sağlıklı Yaşam İçin Zeytinyağı

0PAYLAŞIM

Sağlıklı Yaşam İçin Zeytinyağı

Bilim adamlarının hemfikir olduğu konuların başında; zeytinyağının tüm yağlar içinde, insan sağlığı için en yararlı olduğu gelir. Zeytin ve zeytinyağı üretiminde dünya sıralamasında dördüncü olduğumuz düşünülürse; zeytinyağı kültürümüzün çok zengin olması gerekir. Ancak durum pek de öyle değil. Üretimde bu kadar önde olmamıza rağmen tüketim hiç de iç açıcı değil. İnsan sağlığı için adeta kalkan görevi yapan bu mucizevi yağ, komşumuz Yunanistan’ da kişi başı tüketimde 25 litrelerde seyrederken ülkemizde sadece 1 litre civarında kalıyor.

Zeytinyağının sağlımız için saymakla bitmeyecek kadar çok faydalarından bazılarını şöyle sıralamak istiyoruz sizlere:

Çocukların beyin gelişimini ve kemiklerinin güçlenmesini hızlandırır. Başta E vitamini olmak üzere A, D, K vitaminleri içerir. Bu vitaminler sayesinde hücrelerin yenilenmesi, doku ve organların yaşlanmasını geciktirmede etkilidir.

Cildi besler, saçları korur. İçerdiği linoleik asit sayesinde anne sütünden kesilmiş bebeklere (4 -5 aydan sonra bir kaç damla) yağsız inek sütüne karıştırılarak verilir. Bebekler için doğal besin işlevi görür.

Organik zeytinyağının en önemli özelliklerinden biride kalp ve damar hastalıkları üzerindeki olumlu etkisidir. Kalp krizi riskini azalttığı gözlenmiştir. Bir çorba kaşığı zeytinyağı 14 gr, 120 kalori içerir. Akdeniz ülkelerinde yaşayanların kalp krizi riskinin diğer ülkelere göre daha az olduğu görülmüştür.

Yine zeytinyağının bağırsak, idrar yolları, safra kesesi, gastritte de etkisi fazladır.
Kanseri önler.
Yaşlanmayı geciktirir.
İç organlara faydalıdır.
Cilt için nemlendirici, doğum yapan kadınlar için çatlak giderici ve bebekler için pişik önleyicidir.

Sıraladıklarımız zeytinyağı mucizelerinden çok azı. Doğanın bize armağan ettiği bu lezzetin kişi başı tüketiminin ise en az 15 litre olması gerekiyor. Sofralarımızdan eksik etmememiz gereken bu lezzetin elbette en doğalını kullanmamız gerekiyor. Hasatında ve üretiminde hilesiz ve tüm besin değerlerini taşırken, aromasından da bir şey kaybetmemiş olması lazım.

Hemen hemen tüm yemeklerinize tat katabileceğiniz bu lezzeti çocuklarımızın sağlıklı geleceği için sofralarınızdan eksik etmemeniz dileğiyle…

Haberin Tamamı İçin:

Sağlıklı Yaşam İçin Zeytinyağı

Bilim adamlarının hemfikir olduğu konuların başında; zeytinyağının tüm yağlar içinde, insan sağlığı için en yararlı olduğu gelir.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir