Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sağlıklı Gülüşlerin Düşmanı Olan 10 Alışkanlık

-

Hepimiz sağlıklı gülüşlere sahip olmak istiyoruz. Çarpıcı gülüşlere sahip olmanın sırrı sadece ağız ve diş bakımımızı düzenli olarak yapmaktan değil, aynı zamanda diş sağlığımıza zarar verecek alışkanlıklardan uzak durmaktan da geçiyor. Uymamız gereken küçük öneriler sayesinde ışıl ışıl dişlere ve kusursuz ağız sağlığına sahip olabiliriz. İşte sağlıklı gülüşlerin düşmanı 10 zararlı alışkanlık:

1. Ağız Kuruluğu

Ağız kuruluğu dişleriniz için oldukça problemli bir durum olup ağız sağlığınız için de tehlikelidir. Tükürük salgısı ağzımızdaki asidi dengeler ve zararlı bakterilerden kurtulmamıza yardımcı olur. Tükürük salgısının yokluğu hızlı diş kaybına neden olacaktır. Bu problemi yaşadığınızda bol su içip, şekersiz sakız çiğneyerek tükürük salgısı üretimine katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca bu durumu çok sık yaşıyorsanız mutlaka doktorunuzu ziyaret edin.

2. Diş İpi Kullanmama

Diş ipi kullanmamak oldukça zararlı bir alışkanlıktır; çünkü diş ipi kullanmak en az diş fırçası kadar önemlidir. Diş ipi periodontal (diş eti) hastalıkların önlenmesinde önce rol oynar ve plakları ve artıkları temizleyerek dişlerinizin sağlıklı görünmesini sağlar. Aynı zamanda ağız kokusunun önlenmesine de yardımcı olur. Diş ipi sağlıklı gülüşünüzün en önemli yardımcılarındandır.

3. Diyet Hapları

Her ne kadar diyet hapları kilo vermek için hızlı bir yöntem gibi görünse de, tükürük salgınızın azalmasına ve buna bağlı olarak ağız kuruluğu, diş eti çekilmesi, diş kaybı gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur. Diyet hapları yerine dengeli beslenme hem fit görünmenize hem de sağlıklı bir gülüşe sahip olmanızı sağlar.

4. Gazlı İçecekler

Asitli içecekler diş minesini yumuşatarak zarar verir. Aynı zamanda içerdiği yüksek şeker miktarı nedeniyle dişlerinizin lekelenmesine ve çürümesine neden olur. Asitli içecekler tükettikten hemen sonra şekersiz sakız çiğneyerek asidi dengeleyebilirsiniz.

5. Sıcak İçecekler

Asitli içecekler diş minesini yumuşatarak zarar verir. Aynı zamanda içerdiği yüksek şeker miktarı nedeniyle dişlerinizin lekelenmesine ve çürümesine neden olur. Asitli içecekler tükettikten hemen sonra şekersiz sakız çiğneyerek asidi dengeleyebilirsiniz.

6. Sigara Kullanmak

Sigara dişlerinizi sarartmakla kalmaz, aynı zamanda içeriğindeki katran nedeniyle dişlerinizde lekeler oluşmasına neden olur. Uzun süreli sigara kullanımına bağlı olarak diş eti iltihaplanmaları ve diş çürümesi kaybı da görülen diş rahatsızlıklarıdır.

7. Sporcu İçecekleri

Sporcu içecekleri her ne kadar sporcular açısından yaygın olsa da, içerdiği yüksek miktardaki asidik bileşenler diş minesinin aşınmasına neden oluyor. Ayrıca sporcu içeceklerini içerdiği yüksek şeker miktarı da dişlerinizin çürümesine neden oluyor.

8. Düzenli Şarap Tüketimi

Düzenli olarak şarap tüketmek diş minesine zarar veriyor. Ayrıca hem kırmızı hem de beyaz şarap tüketmek dişlerinizin lekelenmesine neden oluyor. Genel Dişçilik Akademisi sözcüsü Charles H. Perle bu durum için: ' Şarap içenler şarabı ağzında bekleterek içerler. Bu durum da şarabın direk diş minesine temas etmesine ve zarar vermesine neden oluyor. Bunun yerine küçük yudumlar halinde için ve içtikten sonra su tüketin.' şeklinde konuşuyor

9. Şekerlemeler

.Annelerimizin söylediklerinin aksine şeker dişlere doğrudan zarar vermez; ancak asit üretimi ve karbonhidratlar dişlerinize zarar verir. Şeker yedikten sonra dişlerinizi fırçalamanız şekerin etkisini azaltacaktır. Eğer dişlerinizi o an fırçalayamıyorsanız yoğurt veya peynir yiyin ya da şekersiz sakız çiğneyerek tükürük salgınızı artırıp asidi dengeleyebilirsiniz.

10. Doğru Zamanda Dişlerin Fırçalanmaması

Bize hep günde iki kere dişlerimizi fırçalamamız önerilse de bunun doğru zamanda yapılması çok önemlidir. Yüksek asit içeren kola, şarap, turunçgiller, sıcak içecekler gibi yiyecek ve içecekleri tükettikten 1 saat sonra dişlerinizi fırçalamanız dişlerinizdeki aşınmayı önler ve sağlıklı gülüşünüzü korur.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ozdennn

Diş eti çekilmesi yüzünden sorun yaşıyorum. Sağlıklı dişlerimin olması için tüm yöntemleri deniyorum. Diş eti çekilmesi yaşadığım için biraz araştırma yaptım. Bu içerikte: korunma yolları ve tedavisi hakkında bilgiler yer alıyor.

Başlıklar

DiyetKilo vermekŞarapşekeryiyecek
Görüş Bildir