Rusya'nın Kredi Notu Tehlikede

-

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s Rusya’nın kredi notunu yatırım yapılabilir seviyesinden çıkarabileceğini belirtti. Bu gerçekleşirse Rusya 10 yılın ardından ilk kez yatırım yapılabilir kredi notunu kaybetmiş olacak.

S&P’den yapılan açıklamada “Rusya’nın mali esnekliğini ve zayıflayan ekonomisinin finans sistemi üzerine etkisini yeniden değerlendiriyoruz” denildi. Açıklamada S&P’nin 90 gün içinde not düşürme ihtimalinin yüzde 50 olduğu belirtildi. S&P değerlendirmesini Ocak ortasına kadar bitirmeyi hedeflediyor.

Rusya'nın kredi notu hali hazırda BBB- ile yatırım yapılabilir son seviyede bulunuyor. Rusya'nın kredi notu son olarak 2004'te yatırım yapılamaz seviyedeydi.

Rusya ekonomisi Ukrayna krizi nedeniyle Avrupa ve ABD tarafından uygulanan yaptırımlar ve petrol fiyatlarındaki sert düşüşler nedeniyle son aylarda ciddi sıkıntı yaşıyor. Ruble yıl başından bu yana dolar karşısında yüzde 41 değer kaybederken, dolar cinsinden işlem yapılan RTS Endeksi'nin bu yılki kayıpları yüzde 44.90'ı buldu. RTS dünya genelinde en fazla düşüş yaşayan endeks konumunda.

Ruble dolar karşısında yüzde 0.1 değerlenerek Moskova saati ile 18:25'te 55.745 seviyesindeydi. Rus para birimi 16 Aralık'ta dolar karşısında 80.1'i görerek tarihin en düşük seviyesine gelmişti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriRusyaUkrayna
Görüş Bildir