Görüş Bildir

Rusya: NATO Ulusal Güvenliğimize Tehdit

Anasayfa > Gündem

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, NATO'nun genişlemesini ulusal güvenliğe tehdit olarak niteleyen güncelleştirilmiş yeni ulusal güvenlik strateji belgesini imzaladı.

Rusya Devlet Başkanı Putin

Belgede, Rusya’nın 'bağımsız iç ve dış politikasının' ABD ve müttefiklerinin “karşı hamle” yapmasına neden olduğu belirtiliyor ve bu ülkelerin küresel olaylarda hakimiyet kurmaya çalıştığı öne sürülüyor.

Ukrayna’da 2014’te başlayan kriz, Rusya ile Batı’nın ilişkilerini hızlı bir şekilde bozmuştu.

Rusya 2014’te Ukrayna krizi ve NATO’nun Doğu Avrupa’daki varlığını dikkate alarek askeri doktrinini değiştireceğini açıklamıştı.

Putin’in danışmanlarından Mihail Popov o dönem, son yıllarda Nato’nun genişlemesinin ittifakın Rusya sınırlarına yaklaşması anlamına geldiğini ve bunun ülkesinin güvenliği için bir “dış tehdit” olduğunu söylemişti.

Altı yılda bir güncelleniyor

Altı yılda bir güncelleniyor

2009’da Arnavutluk ve Hırvatistan Nato üyesi oldu. Bosna, Gürcistan, Makedonya ve Karadağ da üyelik sürecinde.

Ulusal Güvenlik Stratejisi altı yılda bir güncelleniyor.

Yeni strateji belgesinde, 'karmaşık ve birbiriyle bağlantılı bir niteliğe sahip yeni tehditler karşısında Rusya askeri kapasitesini güçlendiriyor' deniyor ve NATO’nun Rusya’nın sınırlarında askeri potansiyelini güçlendirmesinin uluslararası hukuk ilkelerine aykırı olduğu savunuluyor.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
25
20
7
4
4
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
nebusimdi

Putin Sovyetleri ne kadar diriltebilecek, bakıp göreceğiz.

Abdullah Savan

Savaş! Cumhuriyet, acımasız Sith Lordu Kont Dooku'nun saldırıları altında çöküyor. İki tarafta da kahramanlar var, kötülük her yerde. Droidlerin şeytanÎ lide... Devamını Gör

varşova is kaming

Pasif Kullanıcı

Coming. Vr noktayi unutma (.)