Romanların, Görenleri Orta Yerinden Çatlatan Renkli ve Şatafatlı Düğün Adetleri

646PAYLAŞIM

Düğün dernek işleri konusunda millet olarak oldukça başarılı olduğumuzu söyleyebiliriz. Birbirinden değişik adetlerimiz ve kültürel çeşitliliğimiz, bizi bu konuda bizi farklılaştırıyor. İçimizdeki çeşitliliği barındıran en önemli etnik grup ise Romanlar. Onların nişanları ve düğünleri birbirinden gösterişli. Bu aralar internette sık sık onlara ait düğün videolarının paylaşıldığını görmüşsünüzdür. Biz de onların düğün adetlerini şöyle bir araştırdık...

Roman düğünü denilince insanın aklına eğlencenin bol olduğu, herkesin pistte dans ettiği, rengarenk bir ortam geliyor. Tam olarak da Roman düğünleri böyle oluyor zaten.

Gelenekleri ve adetleri ise birbirinden ilginç: Örneğin bazı bölgelerde kız istemeye gidilirken ailenin büyükleri, sokakta mikrofonla merasimi ilan ediyor, sokağa boydan boya kilim seriliyor.

İstemeden sonra hemen nişan yapılıyor ve bu nişanın da gerekleri var: Mesela 10 çift terlik, 10 çift ayakkabı, 20 gömlek, kızın kardeşlerinin ve akrabalarının kuaför masrafı gibi...

Bazı bölgelerde ise nişan töreninde istenen şeylerin değeri daha da yüksek. Şaşırmayacaksanız sayalım...

Altın ayakkabı, altın eldiven, altın kolluk, altın kemer, hakiki Maraş seti, altın başlık, altın boy kordonu, dört altın bilezik...

Gelinin hamamda giymesi için gümüş nalın, hamam bohçası, gümüş tokmak (gelinin kapısını çalmak için), gümüş ayakkabı, gümüş yelpaze, gümüş ayna, gümüş tarak, gümüş sandık, aynalı süpürge... Bunların hepsi sadece ve sadece gelin için.

Nişandan sonra düğün için çok fazla vakit geçirmeyi tercih etmiyorlar. Nişandan en fazla 4-5 ay sonra hemen düğün yapılıyor.

Evlenme yaşı ise çok küçük. Gelin ve damatların yaş ortalaması 15-16 civarında. Daha fazlası, evde kalmış olarak görülüyor.

Düğünleri ise 3 gün 3 gece yapma adetleri var. Çünkü Romanlar, en az 3 sene konuşulacak şekilde düğün yapmayı seviyorlar.

Salonda düğün yapma adetleri yok, bütün düğünler sokakta gerçekleşiyor. Yani size şatafat ya da şov gibi gelen her şey, aslında onların düğünlerinin olmazsa olmazı.

Fakat sokak düğünleri yasaklandığından beri, hiç istemeseler de salonda düğün yapmak zorunda kaldılar.

Altın ise onlar için her şeyden çok daha önemli. Ünlü Roman modacı Kobra Murat bile simit yiyeceği parayı biriktirip eşine bilezik aldığını anlatır.

Sünnet düğünlerinde sünnet olacak çocuğa üç çeşit kıyafet diktirip giydirmeleri de adetten. Hatta çocuğun anne- babası da gelin ve damat gibi giyinerek düğünde yerini alıyor.

Onlar için hayat demek renk demek, şatafat demek... Her ne kadar toplumda görmezden gelinmeye çalışılan etnik bir grup olarak ötekileştirilseler de, düğünlerindeki neşeleri ve gösterişleri asla bitmiyor.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
klinikpsikolog

Amerika'daki çingenelerin programı oluyor. Kıyafetler felan böyle göz kanatacak cinsten hatta buradakilerin daha kötüsü erkeklerin özellikle renkli renkli takımlar. Ayrıca oradakiler bile 17 yaşında vs. evleniyorlar, çingene olmayanla evlendirmiyorlar, neredeyse her düğünlerinde kavga çıkıyor hem de saç baş ve kiliseye bağlılarsa evliliklerine konsey karar veriyor, boşanmalarına da konsey karar veriyor. Bir kez boşanan bir daha evlenemiyor hayat boyu bekar kalmak zorunda kalıyorlar.

alperen-a.kaya

valla ırkçılık diyeceksiniz belki ama Türkiyedeki sıkıntılı üç milletten birisi bunlar yıllarca izmir istanbul gibi bir yerlerde oturmuş biri olarak söylüyorum tamam iyisi çok iyi ama geneli kötü kardeşim nasıl kürtler araplar sıkıntılı tuhafsa bunlarda öyle normal bir meslek sahibi olamıyorlar bir türlü akabinde topluma kurallara sürekli muhalefetler bir düğün geleneği için romalar mı aman aman uzak durun kaçın muhatap olmaya gerek yok.

galatacimbm1905

Kürtler ve araplaron neresi sıkıntılı ve tuhaf?

omer-arik

okurken cüzdanı kontrol ettim mq

scofield12

her şeyi geçtim de bayadır farkediyorum şu üstteki büstiyer mi ne haltsa alttaki etekten neden bağımsız ve oradan göbek çıkıyor asfhsjk

siipekk

Evde mi kalmış oldum şimdi ben 😅😅 şaka bir yana işte herşeyin çeşiti var ve çeşitlilik güzeldir 🙃🙃

Görüş Bildir