Rekabet Kurumu’nda Özerkliğe Son

 > 
102PAYLAŞIM

Yürütme Kontrolü Yolda

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nu (HSYK) adalet bakanına bağlayan düzenlemenin ardından, şimdi de Rekabet Kurumu‘nda hükümetin etkisini artıracak bir değişikliğe gidiliyor.

TBMM alt komisyonunda görüşülen kanun taslağında, Rekabet Kurumu’nun yedi kişilik üye yapısında ‘köklü’ değişiklik öngörülüyor.

Zaman’ın manşetten duyurduğu habere göre, yapılacak değişiklikle, kurul yönetiminde Yargıtay ve Danıştay temsilcileri yerine adalet bakanı ve Hazine Müsteşarlığı’nın belirlediği üyeler yer alacak.

Taslak bu haliyle yasalaşırsa, kurulun yedi üyesinden üçü Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, biri Adalet Bakanlığı, biri Kalkınma Bakanlığı, biri Hazine Müsteşarlığı’nın bağlı olduğu bakanlık, bir üye de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından belirlenecek.

Rekabet Kurumu’yla ilgili düzenlemenin görüşüldüğü alt komisyonun CHPli üyesi Ümit Özgümüş, Yargıtay ve Danıştay’ın özerk bir kurum olan Rekabet Kurulu’ndan çıkarılıp bakanlık bürokratlarının atanması durumunda kurulun tamamıyla hükümetçi bir yapıya dönüşeceğini savundu.

Rekabet Derneği Başkanı İbrahim Gül’se, “Söz konusu madde, kurul atamalarında hükümetin etkisini artırıyor. Yarı yargısal işlev gören kurulun kararları doğru olsa bile tartışmalı hale gelmesinden endişe ediyoruz” dedi.

diken.com.tr

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir