Regl Döneminizdeki Farklılıklar Vücudunuz ve Sağlığınız Hakkında Neler Söylüyor?

-

Regl dönemi, her kadında ve her ay farklılık gösterebilen bir süreç. Üstelik bu dönem, beden sağlığı hakkında da önemli ipuçları içeriyor. İşte regl dönemindeki belli başlı farklılıklar ve anlamları.

Regl, her sağlıklı kadının ergenlikten itibaren yaşadığı, ama her kadında farklı şekilde yaşanan bir dönem.

Öyle ki, tek bir kadın bile dönem dönem farklı periyod dönemleri geçirebiliyor. Aylarca sancısız geçen bir regl dönemi, bir anda aşırı sancılı bir hal alabiliyor. Bunun da temelinde aslında vücuttaki değişimler yatıyor. Regl dönemindeki belli başlı durumların vücut sağlığına dair özel anlamları var.

Açık ve Parlak Kırmızı Kan

Bu genellikle reglin başlangıcında görülen bir renktir ve bu ay reglinizin biraz ağır geçeceğini gösterir. Hem bu renkte, hem de biraz kalın yapıdaysa bu böbreklerinizi üşüttüğünüzün belirtisi olabilir.

Koyu Kırmızı, Pıhtılı Kan

Aslında normal kabul edilen kan rengi koyu kırmızıdır, ancak pıhtılar bu renge eşlik ediyorsa yine üşütmüş olabilirsiniz.

Pembe Kan

Regl başlangıcında görülen bu durum dalak problemine işaret ediyor olabilir. Ayrıca Çin'de Qi olarak geçen, vücudu ayakta tutan hayat enerjisinin eksikliğinin de pembe kana yol açtığı düşünülüyor.

Kahverengi Kan

Reglin son günlerinde kanın renginin kahverengiye dönmesi normal kabul ediliyor. Ancak üşütme, kist ve az kanama da varsa hormonal bir bozukluk söz konusu olabilir.

Az Kanama

Aslında bu birçok kadının hayalidir, kısa süren regl dönemi arada bir oluyorsa normal karşılanabilir. Ayrıca doğum kontrol hapı gibi bir hormon takviyesi kullanıyorsanız, bu da az kanamaya yol açabilir. Bunların dışında regliniz kısa sürüyor ve baş ağrısı, ruhsal durum değişiklikleri gibi belirtiler taşıyorsanız bu tiroid hormonuyla ilgili bir sıkıntının habercisi olabilir. En kısa sürede bir hormon testi yaptırmalısınız.

Aşırı Kanama

Bir doğum kontrol yöntemi kullanıyorsanız (spiral gibi) normal sayılabilecek bir durum. Aksi halde uzun dönem aşırı kanamalar kistlere işaret eder. Bu kistler genelde iyi huyludur ve ilaçla tedavi edilebilir. Kan kaybı demir eksikliğine yol açacağından anemi de olabilirsiniz.

Pıhtı

Özellikle yoğun günlerde koyu lekeler görebilirsiniz, bunlar pıhtıdır. Pıhtılar normal kabul edilir; özellikle uzun süre yattıktan ya da oturduktan sonra ayağa kalktığınızda oluşan kanamalarda. Ancak çok yoğun oluyor ve şiddetli sancılar da bu duruma eşlik ediyorsa sebebi Polikistik Over Sendromu olabilir.

Aşırı Kramp

Vücudunuzdaki kan kas kasılmalarıyla atıldığı için basit ağrılar normal kabul ediliyor. Ancak çok şiddetli; bulantı, kusma ve kabızlık gibi semptomların eşlik ettiği kramplar endometriozis adlı hastalığın belirtisi olabilir. Henüz nedeni ve çözümü bilinmeyen bu hastalıkta rahim hücreleri, rahim dışında büyür ve çikolata kisti olarak bilinen kistleri oluşturabilir. Uzun dönem geçmeyen kramplar için mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünmelisiniz.

Döngünün Düzensizliği

28-35 gün arasındaki adet döngüsü normal sayılıyor. Elbette regliniz birkaç gün önce ya da sonra da olabilir. Ancak sürekli düzensiz tarihlerde regl olmak Polikistik Over Sendromu ve hormonal dengesizliğin göstergesi olabilir. Ara dönemde lekelenme şeklinde kanamalarınız oluyorsa bu da kistlere ya da genital bölge hastalıklarına işaret eder.

Regl Olmamak

Bu birçok kadının başına gelir. Bazı ayları kanama olmadan geçirebilirsiniz. Bu mutlaka hamilelik belirtisi olmadığı gibi, çok normal bir durum da değil. Aşırı kilolu, aşırı zayıfsanız; aşırı spor yapıyorsanız ve yeme bozukluklarınız varsa bu hormonlarınıza yansır ve regl olmayabilirsiniz. Bu durumu hafife almadan bir doktora gitmelisiniz.

Regl hakkında diğer bilinmeyenler için ise:

Her Kadının Regl Dönemi Hakkında Bilmesi Gereken 21 Önemli Bilgi - onedio.com
Her Kadının Regl Dönemi Hakkında Bilmesi Gereken 21 Önemli Bilgi - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
noktahayat

kısacası kukun mu var derdin var :

yeliz-orhan

derya iskender sen yaşama bu dünyada neden bilyor musun çünkü senin gibi cahiller ve boş beyinler yüzünden malesef bu dünya oldukça berbat bir hal alıyor ayrıca o salak teorilerinizin ceremelerini biz çekiyoruz bu arada Allah'a şirk koşmanın cezasıda azaptır ve sen emin ol en büyük günaha baştan girdin zaten şimdi istersen seri katil ol ya da ne bileyim zina yap işleyeceğin bu günahlar girdiğin günah yanında anca nokta kadar kalır.

katilicee

Aşırı kramp evet sorunum bu çaresi de YOK! Sadece salak doktorlar başından savmak için "doğurunca geçer eheh" diyor.

busrax

Ya onu herkese diyorlar.

buda-benden-olsun

yalan

pinar-arn

olmadan 3-4 gün önce (olana kadar hergün) magnezyum içersen (magnorm) krampların nasıl hafiflediğine inanamayacaksın. Bu kıyağımı da unutma :)

katilicee

gerçekten işe yarıyor mu ya ? artık tek çarem "majejik" gibi...

katilicee

bir yan etkisi oluyor mu canım? teşekkür ederim bu arada :)

katilicee

bugun yine öldüm öldüm dirildim. aha yine basladı ağrı

confused

döngüler 21-35 gün arası düzenlidir. 28 değil yanlış bilgilendirme olmasın

Görüş Bildir