Regl Dönemindeki Şiddetli Sancı ve Tuvalete Gitme İhtiyacının Sebebi: Prostaglandin

-

Regl sancısı, pek çok genç kadının yakından tanıdığı bir rahatsızlık. Günlük yaşamı önemli ölçüde etkileyen bu olumsuzluk, eğer altında başka bir sebep yoksa normal kabul ediliyor. Peki bu sancıya sebep olan etmeni hiç merak etmiş miydiniz?

Dismenore, yani bilinen adıyla regl sancısı kadınların en büyük kabuslarından biri.

Reglin başlamasından önce ya da başlamasıyla ortaya çıkan güçlü kasılmaları ifade eden bu rahatsızlığa mide bulantısı, kusma, baş ağrısı gibi ekstra sorunlar da eşlik edebiliyor.

Doğum sancısıyla çok benzer bir ağrı bu.

Çünkü iki durumda da rahim kasları güçlü bir şekilde kasılarak ağrıya sebep oluyor. Kasılmanın sebebi elbette doğumu ya da regli başlatmak. Ancak kasılmayı ve bu kadar güçlü olmasını sağlayan ne?

Prostaglandinlerle tanışın!

Prostaglandin, yağ asitlerinden enzimatik olarak türeyen lipid bileşikler. Hormon sınıfına giriyorlar. Ancak bildiğimiz hormonlardan daha farklı, aracı bir yapıları var.

İsveçli bilim insanı Ulf von Euler tarafından 1935 yılında keşfedildi.

Keşfedildiği sırada prostat kökenli olduğu sanıldığı için adı prostaglandin olmuştur. Ulf von Euler, hormonlar alanındaki çalışmalarıyla 1970 yılında Nobel Tıp ödülü almıştır.

Vücuttaki ağrının esas sorumlusu olarak görev alıyorlar.

Ağrı reseptörlerinin duyarlılığını artıran bu kimyasal beyin tarafından salgılandığında kas kasılmaları ve kramplara sebep oluyor.

Reglin ilk günlerinde yaşanan sık tuvalete gitme ihtiyacı, gaz, ishal ve bulantı gibi semptomların da sebebi.

Şöyle ki; regl başlangıcında rahme yoğun şekilde prostaglandin gönderildiğinde bunların bir kısmı süzülerek bağırsaklara geçebiliyor. Kasları kasma işlevine bağırsaklarda da devam edince elbette tuvalet ihtiyacına yol açıyorlar.

Sık tuvalete gitme ihtiyacının bir diğer sebebi de progesteron hormonunun ani düşüşü.

Adet döngüsünü düzenleyen progesteron her ay döngüsünde aniden düşer ve bu sayede regl dönemi başlar. Normalde kadınların kabızlıktan yakınma sebepleri arasında olan progesteron hormonu düşünce tuvalet ihtiyacı da artmış olur.

Doğum kontrol hapları hormon dengesini değiştirdiği ve prostaglandin oranını düşürdüğü için sancıları engelliyor.

Ancak bu haplarda yapay progesteron bulunduğu ve hap kesildiğinde progesteron düşerek regl başladığı için tuvalet ihtiyacı yine aynı şekilde olabilir.

Ağrı kesiciler, prostaglandin salgısını durdurmanın en kesin yolu, ancak onların da yan etkileri mide ve bağırsak hassasiyetine neden olabiliyor.

smg.photobucket.com

Ne yapalım kızlar, çekeceğiz. 😔 💩

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nesli1903

10 yıl önce bu semptomlara ek olarak ben böbrek sancısı da çekmiştim.Şehrin karşı tarafındaki okulumdan evime gelene kadar sancıyan sağ böbreğim yüzünden ne çektiğimi bir Allah,bir de ben bilirim.Neyse bari;şimdilerde o kadar şiddetli ağrım olmuyor.Ağrım olsa bile artık bunun için ilaç almıyorum.

Görüş Bildir