Profesyonel Hayata Hoş Geldiniz! İş Yerindeki İlk Haftanızda Hayatınızı Kurtaracak 17 Tavsiye

-

Yeni bir yerde çalışmaya başladığınızda, hele ki bir de ilk iş deneyiminiz ise ilk gün ve genel olarak ilk hafta en zor zamanlarınız olacaktır. Bu süreçte size yardımcı olabilecek önerileri Buzzfeed'den derledik. Kağıtlar ve kalemler hazırsa başlayalım!

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/gyanyankovich/t...

1. Etrafınızdaki masaların bir krokisini çizin ve her birinde kimin oturduğunu yazın.

Herhangi bir not defterinin arkasına bunu çizin. Yeni birileriyle tanıştıkça veya kimin nerede oturduğunu öğrendikçe haritaya eklemeler yapın. Böylece hem isimleri hatırlamak konusunda, hem de birine bir şeyler vermeniz gerektiğinde tam bir hayat kurtarıcı olacaktır.

2. Yemek siparişi veya kahve alma konusunda ihtiyacınız olabileceğini düşünerek nakit para taşıyın.

Kart kullanımı her yerde mümkün artık. Ama ilk günden bir sıkıntı yaşamamak adına, her ihtimale karşı yanınızda nakit bulundurmanız daha iyi olacaktır.

3. İlk günlerde öğlen yemeğinizi yanınızda getirmeye çalışın. En azından yanınızda atıştırmalık bir şeyler taşıyın.

İş yerinizin yakınlarında yemek yiyebileceğiniz yerler illa ki vardır ama emin değilseniz ve açlığa dayanamıyorsanız, ilk günlerde her yeri öğrenene dek yanınızda atıştırmalık bir şeyler taşımanızda fayda var.

4. Dosyalarınızı ve maillerinizi ilk haftadan düzene koyun. Kullanım şeklinize ve amacınıza göre düzenleyin.

Eğer işiniz gereği çok fazla organizasyon ve e-mail ile uğraşacaksanız, ilk haftadan her şeyi düzenlemeye başlamalısınız. Birkaç ay sonrasında karmaşadan kurtulmaya çalışmak yerine, ilk etapta dosyaları düzenleyerek ilerlemek daha faydalıdır.

5. Her toplantıya mutlaka bir defter ve kalem götürün. Uçarı kaçarı yok!

Ciddi bir toplantı olacağını düşünmüyorsanız bile, not alabileceğiniz bir şeyler götürün. Her şeyden önce hazır görünmenizi sağlayacaktır. Ayrıca konu ne olursa olsun, mutlaka sonrasında hatırlanabilecek bir şeyler olacaktır. Dolayısıyla hatırlamak için not almanız gerekebilir.

6. İş tanımınızın ne olduğunu öğrenin ve bağlı kalın. Veya patronunuz işinizin sorumluluklarını anlatırken mutlaka not alın, unutmayın.

Bunları el altında bulundurmanız her zaman iyi olacaktır. Öz geçmişinizi güncellerken iş tanımınıza uygun hareket edebilmeniz daha kolay olur.

7. İlk gününüzde giydiklerinize dikkat edin. Mutlaka birkaç kat giyinin.

Özellikle ofis klimaları sağ gösterip, soldan vurabiliyor. Çok sıcak veya çok soğuk olabilir. Dolayısıyla her şekilde hazırlıklı olmanız gerekir. Giderken yanınıza süveter tarzı bir şeyler alın. Sıcak olma ihtimaline karşın da tişörtün üzerine hafif bir bluz alırsanız, terlediğiniz an çıkarabilme şansınız olacaktır.

8. İlk günden itibaren başarılarınızı günlük not alın. Böylece performans değerlendirmenizi çok daha rahat yapabilirsiniz.

Konu zamanı değerlendirmek olunca, son haftalardaki başarılarınızı hatırlamak her zaman daha kolaydır. Ama söz konusu son altı aydaki başarıları hatırlamak olunca işler daha da zorlaşıyor. Bu yüzden ilk iş gününüzden itibaren başarılarınızı ve ulaştığınız hedefleri gösteren bir dosya hazırlayın, güzelce not alın.

9. Sizden tecrübeli iş arkadaşlarınızın verdiği tavsiyeleri dinleyin ve sonuçları onlarla paylaşın. Basit bir kahveci önerisi bile olsa...

İnsanlar önerilerinin değerlendirilmesinden ve beğenilmesinden hoşlanırlar. Ama bir insana düşüncelerini önemsediğinizi göstermenizin en güzel yolu onları dinlemek, uygulamak ve de sonuçları paylaşmaktır. Hepsinden önemlisi karşınızdaki insanla güzel bir konuşma başlatmanın en güzel yoludur.

10. İş arkadaşlarınızın ne kadar süredir o iş yerinde çalıştıklarını öğrenmeye çalışın.

Katıldığınız iş yerindeki arkadaşlarınızın o iş yerindeki hikayelerini bilmeniz, farklı kariyer yollarını görmenizi sağlayabilir. Ayrıca belki de ofiste var olan açık seçik görülmeyen bir hiyerarşiyi ortaya çıkarabilir.

11. İş yerindeki entrikalar ve dedikodularla sizin aklınızı çelmeye çalışan kişilere karşı dikkatli olun.

Bu insanlar genellikle bütün olayın ortasında yer alanlardır. Size başkalarının sırlarını söyleyenler, sizin sırlarınızı da başkalarına söylerler.

12. Herhangi bir tatil veya şehir dışı planlarınızı ilk fırsatta söylemeyi ihmal etmeyin.

Altı ay sonrasında olacak olan arkadaş düğününden bile ilk fırsatta bahsetmelisiniz. Dolayısıyla gelecekte izin alma konusunda da sıkıntı yaşamazsınız. Patronunuz bunun notunu almasa bile, 'İlk başladığımda size bahsetmiştim.' diyerek bu konuda rahatlıkla konuşabilirsiniz.

13. Çalıştığınız yerin internet sitesinde diğer personellerin isim ve fotoğraflarının olup olmadığını mutlaka önden kontrol edin.

Böylece ilk gün herkesle tanışırken, gördüğünüz fotoğraflardaki kişileri ve pozisyonlarını hatırlayabilirsiniz. Bu da önemli kişiler listenizi oluşturmanızı sağlar.

14. Eğer bir konuda kafanız karıştıysa, çevrenizdekilere sormadan önce size çözüm oluşturabilecek elektronik veya teknolojik bir şeyler olup olmadığına bakın.

Google'da aramak bile işe yarayabilir. Dolayısıyla öncelikle şansınızı deneyin.

15. Biri size herhangi bir konuda yardım önerisinde bulunduğunda her zaman kabul edin.

Belki o an yardıma ihtiyacınız yoktur. Ama yine de çevrenizdeki insanlarla güzel bir iletişim başlatmak için bile faydalı olacaktır. Ayrıca bilmediğiniz bir şeyler öğrenebilirsiniz. Dolayısıyla herhangi bir konuda yardım önerisi alırsanız kabul edin.

16. Eğer bir iş arkadaşınız sizi bir şeyler yapmaya davet ediyorsa, mümkün olduğunca katılım gösterin.

İlk etapta sıkılabilirsiniz. Çünkü o ortamda bulunanların çoğunu tanımıyorsunuz henüz. Ama zamanla iyi bir arkadaşlık ve sohbet ortamı kurmanın yollarından biri de dışarıda da zaman geçirmek olacaktır. Dolayısıyla şans vermekten zarar gelmez.

17. Ve son olarak unutmayın ki ilk hafta her zaman en zorlayıcı olanıdır. Bir kez alışmaya başladınız mı, her şey zamanla yoluna girecektir.

Eğer her şey kafa karıştırıcı görünüyorsa, merak etmeyin sonsuza kadar sürmeyecek. Eğer iş arkadaşlarınız eski iş arkadaşlarınız gibi harika görünmüyorlarsa, onlara biraz zaman vermeyi deneyin. Eğer yemekleri beğenmediyseniz, evden getirmek hem daha sağlıklı hem de daha ucuz olacaktır. Unutmayın, zamanla alışacak ve mutlu olmaya başlayacaksınız.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahmetbroxdx

#7 Bu film/dizinin adını bilen var mı ??????

evelinan

once upon a time olabilir, emin değilim.

uyusuk

La ne dosyası ne toplantısı ne internet sitesi ne kafası yaşıyorsun editör tüm sitede toplasan şunları uygulama alanı olabilecek on kişi çıkmaz... Profesyonel iş hayatı o senin düşündüğün şey değil...

koseku

benim iş yerinde en sevmediğim olay diğerlerinin işinin küçümsenmesi. bir insan çaycı bile olsa onun bile detayları var ama mühendislerin yaptığı işi bile küçümseyen teknikerler dolu

kavinsky

Şu onedio hayal aleminde. Türkiye lan burası. Kahveci önerisiymiş. Sizin gibi plaza tırrekleri yüzünden millet bunları gerçek sanıp elinde olandan da soğuyor. Avm de fabrika da 12 saat çalışan adama anlatta bu galeriyi götünüze soksun. Siz var ya hollywood dan daha tehlikelisiniz.

erlik

"Plaza annesinin, çocuğu işe başlarken ki öğütleri diye bence başlığı düzeltin" diye düşünürken zaten yabancı kaynaklı olduğunu fark ettim. Çalma çırpma içerik yapmayın. Çakma modifiyeli şahin gibi oluyor. Bir şeyler var ama olay ile alakası yok.

Görüş Bildir