7 Polis'ten 'Berkin Elvan' İfadesi!

 > 
130PAYLAŞIM

7 Polis'ten 'Berkin Elvan' İfadesi!

Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görevli ve Berkin Elvan'ın yaralandığı 16 Haziran 2013'te Okmeydan'ı Cemal Kamacı Spor Salonu önünde görev yapan 7 polis, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Adnan Çimen'in, HSYK'nın 16 Ocak'taki kararnamesiyle Büyükçekmece Savcılığı'na atanmasının ardından görevlendirilen Cumhuriyet Savcısı Abdullah Yıldırım'a ifade verdi.

"GAZ KULLANMADIM"

Polis memuru M.C. ifadesinde suçlamaları kabul etmediğini belirterek, Berkin Elvan'a gaz tüfeği ile ateş ederek yaralanmasına sebebiyet vermediğini iddia etti. Olay tarihinde bahsi geçen yerde görevli olduğunu kabul eden M.C. "Ancak o günlerde çevik kuvvet polisi olarak bütün Gezi olaylarına müdahale ediyorduk. Dolayısıyla müdahale ettiğim olayları tek tek hatırlamam mümkün değil. Çok yoğun çalışıyorduk. Bir keresinde görevli olarak gittik. 3 gün şubeye dönmediğimizi biliyorum" diye konuştu. M.C. gaz kullanımı konusunda hizmet içi eğitim aldığını ancak görevli bulunduğu Gezi olayları boyunca herhangi bir şekilde gaz kullanmadığını ifade etti.

"NET OLARAK HATIRLAMIYORUM"

Polis memuru Y.D. de, suçlamayı kabul etmediğini, iddia edildiği gibi Berkin Elvan'a gaz tüfeği ile ateş ederek, yaralamadığını belirtti. Y.D. "Daha doğrusu burada görevli olduğumu net olarak hatırlamıyorum. Görev listesinde isminin olması ile burada görev yaptığım doğrudur" dedi. Y.D. Elvan'ın vurulduğu Mahmut Şevket Paşa Mahallesi Gaziler Sokağı'nda gösteri yapan vatandaşlara herhangi bir müdahalede bulunduklarını hatırlamadığını iddia etti.

"HİÇBİR GAZ ÜRÜNÜNÜ KULLANMADIM"

Olay tarihinde Bayrampaşa Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görevli olduğunu söyleyen polis O.Ş. ise, Mahmut Şevket Paşa Mahallesi'ne gidip gitmediğini hatırlamadığını belirtti. Ayrıca olayı da hatırlamadığını kaydeden O.Ş. ifadesinde, "Ben gaz kullanımı konusunda emniyet içerisinde hizmet içi eğitim aldım. Ancak Gezi olayları boyunca hiç gaz ve gaz tüfeği kullanmadım. Daha doğrusu hiçbir gaz ürününü kullanmadım" dedi. Olay tarihinde görevli olarak Şişli Emniyet Müdürlüğü Perpa otobüs durağı ve Okmeydanı'nda görevli olduğunu ifade eden O.Ş. olayın cereyan ettiği Okmeydanı Mahmut Şevket Paşa Mahallesi Gaziler Sokağı'na gidip gitmediğini hatırlamadığını ifade etti.

"ADLİYEYE GİDİNCE ÖĞRENDİM"

Polis memuru H.B. de, olay tarihinde görevli olduğunu ancak nerede görev yaptığını hatırlamadığını öne sürdü. Gezi olayları boyunca çok yoğun çalıştıklarını ve bu nedenle de olayın cereyan ettiği yerde görev yapıp yapmadığını da hatırlamadığını söyleyen H.B. gaz kullanma konusunda hizmet içi eğitim aldığını söyleyerek, "Berkin Elvan'ın yaralandığı olayda kesinlikle gaz tüfeği kullanmadım. Zaten olayı da hatırlamıyorum. Adliyeye gidince öğrendim" dedi.

"GAZ KULLANMADIM KALKAN TUTTUM"

"Mahmut Şevket Paşa Mahallesi Gaziler Sokağı içerisine herhangi bir gruba müdahale edip etmediğimizi hatırlamıyorum" diyen polis memuru R.Ç. ise, "Görev listesinde ismim yer aldığına göre bu listedeki görev bölgelerinde görevli olarak bulunduğum doğrudur" dedi. Çetin, gaz kullanımı konusunda hizmet içi eğitim aldığını ancak Gezi olaylarında herhangi bir şekilde gaz kullanmadığını, kalkan tuttuğunu iddia etti.

"GÖREVLİYDİM, NEREDE HATIRLAMIYORUM!"

Gezi olayları sırasında gaz tüfeği kullandığını belirten Ö.K. Elvan'ın yaralandığı olayda kesinlikle gaz tüfeği kullanmadığını ifade etti. Ö.K. "Zaten bu olayı da, kişiyi de hatırlamıyorum" dedi.

Cem TURSUN İSTANBUL - DHA

Haberin Tamamı İçin:

Polisler 'Berkin' Davasında 229 Gün Sonra İfade Verdi

Gezi olaylarında gaz bombası fişeğiyle ağır yaralanan ve 231 gündür komada olan 15 yaşındaki Berkin Elvan'la ilgili soruşturmada 229 gün sonra, Gezi eylemlerinde görev yapan polisler ifade vermeye başladı

Gezi Parkı protestolarına 16 2013’de yapılan müdahalede, Okmeydanı’nda gaz bombası fişeğiyle ağır yaralanan ve 231 gündür komada olan 15 yaşındaki Berkin Elvan’ın babasının suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturmada, 229 gün sonra Gezi eylemlerinde görev yapan polislerin ifadelerinin alınmasına başlandı.

'GÖREV ALDIK AMA YARALAMADIK'

Soruşturmaya bakan Cumhuriyet Savcısı Adnan Çimen’in, HSYK’nın 16 Ocak kararnamesi ile Büyükçekmece Savcılığı’na atanmasının ardından görevlendirilen Cumhuriyet Savcısı Abdullah Yıldırım’a ifade veren Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde görevli 7 polis, Gezi eylemlerinde görev aldıklarını ancak Berkin Elvan’ı yaralamadıklarını söylediler. İfade veren 7 polis gaz kullanımı konusunda hizmet içi eğitim aldıklarını belirtirken, 5 polis olaylar esnasında gaz kullanmadıklarını, 2 polis ise gaz kullandıklarını ancak Berkin Elvan’ın yaralanmasına neden olmadıklarını savundu.

“MÜDAHALE ETTİĞİM OLAYLARI TEK TEK HATIRLAMIYORUM”

30 Ocak 2014’de Cumhuriyet Savcısı Abdullah Yıldırım’a ifade veren polis memuru M.C. suçlamayı reddederek şunları söyledi: “İddia edildiği gibi Berkin Elvan’a gaz tüfeği ile ateş ederek yaralanmasına sebebiyet vermiş değilim. O günlerde çevik kuvvet polisi olarak bütün Gezi olaylarına müdahale ediyorduk. Dolayısıyla müdahale ettiğim olayları tek tek hatırlamam mümkün değildir. Çok yoğun çalışıyorduk: Gaz kullanımı konusunda hizmet içi eğitim aldım. Ancak görevli bulunduğumuz Gezi olayları boyunca herhangi bir şekilde gaz kullanmadım.”

“BEN YARALAMADIM”

Gezi olayları nedeniyle Mahmut Şevket Paşa Mahallesi’ne gidip gitmediğimi ve olayı hatırlamadığını ifade eden O.Ş. ise “Gaz kullanımı konusunda hizmet içi eğitim aldım ancak Gezi olayları boyunca hiç gaz ve gaz tüfeği kullanmadım. Daha doğrusu hiçbir gaz ürününü kullanmadım. Berkin Elvan’a gaz tüfeği ile ateş edip yaralamış değilim. Şahsın nasıl yaralandığını bilmiyorum. Ben yaralamadım” dedi.

“GAZ KULLANDIM AMA BEN YARALAMADIM”

Polis memuru H.B. ise ifadesinde şunlara yer verdi: “Berkin Elvan’a gaz tüfeği ile ateş ederek yaralanmasına sebebiyet vermiş değilim. Olay tarihi olan 16 Haziran 2013’te görevli olduğum doğrudur. Ancak olayın cereyan ettiği yerde görev yaptığımı hatırlamıyorum. Çünkü Gezi olayları boyunca çok yoğun olarak çalıştık. Gezi olayları sırasında müdahale ettiğimiz durumlarda gaz tüfeği kullandım ancak Berkin Elvan’ın yaralandığı olayda kesinlikle gaz tüfeği kullanmadım. Zaten olayı da hatırlamıyorum. Adliyeye gelince öğrendim.”

“OLAYLARDA KALKAN TUTUYORDUM”

Gezi olayları boyunca sürekli görev yaptığını belirten R.Ç. ise “Görevlendirme emirleri telefonla geliyordu. Telefon emri üzerine görev yerimize gidiyorduk. Berkin Elvan’ı gaz tüfeğiyle ateş etmek sureti ile yaralamış değilim. Müdahale ettiğim gezi olaylarında herhangi bir şekilde gaz kullanmadım. Kalkan tutuyordum. Suçlamaları kabul etmiyorum” diye konuştu

Ayşegül USTA / HÜRRİYET | Posta

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir