Görüş Bildir
Haberler
Pakistan Saldırısını Taliban Üstlendi

Pakistan Saldırısını Taliban Üstlendi

adem kara
09.06.2014 - 08:47
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Tepeden tırnağa silahlı 10 Taliban militanı, Karaçi kentindeki Cinnah Havalimanı'nı bastı, 6 saat boyunca güvenlik güçleriyle çatıştı. Saldırganların da aralarında bulunduğu 26 kişi öldü.

Geceyarısından hemen önce Pakistan'ın en işlek havalimanına gelen saldırganlar kargo terminaline el bombalarıyla saldırdı, otomatik silahlarla çevreye ateş açtı.

Üzerlerinde askeri üniforma bulunan saldırganlar ile güvenlik güçleri arasında başlayan çatışma 6 saat sürdü. Pakistan özel kuvvetleri sabah erken saatlerde havalimanında kontrolü sağladıklarını duyurdu.

Çatışma sırasında 3 saldırganın kendini havaya uçurduğu, diğerlerinin de özel kuvvetler tarafından öldürüldüğü açıklandı.

Özel kuvvetler sözcüsü, yaşları 20 ile 25 arasında değişen saldırganların Özbek kökenli olduğunu, üzerlerinden çok sayıda silah, mühimmat ve patlayıcı çıktığını söyledi.

Ordu sözcülüğünden yapılan açıklamada da, beş saat süren çatışma sırasında havalimanında bulunan yolcuların güvenli şekilde tahliye edildiği belirtildi.

Yerel televizyonlardaki görüntülerde pistten dumanların yükseldiği görüldü.

Ancak yetkililer saldırı sırasında hiçbir uçağın zarar görmediğini açıkladı.

Sivil Havacılık Kurumu, bütün uçuşların askıya alındığını açıkladı.

Havalimanının kontrolü öğlen saatlerine kadar, arama operasyonu tamamlandıktan sonra sivillere teslim edileceği belirtilirken, ülkenin diğer şehirlerindeki havalimanlarında da güvenlik seviyesi üst düzeye çıkarıldı.

THY uçağı geri döndü

THY'nin İstanbul-Karaçi seferini yapan uçağı, Pakistan'da silahlı saldırı yapılan havalimanında uçuşların askıya alınması nedeniyle kalkıştan bir süre sonra geri döndü.

Atatürk Havalimanı'ndan saat 21.00'de kalkan uçak, Atatürk Havalimanı'na sorunsuz şekilde indi. Yolculardan talepte bulunanlar, otellere yerleştirildi.

Öte yandan, Karaçi'den İstanbul'a saat 05.40'ta yapılması planlanan seferin de iptal edildiği belirtildi.

Taliban'la müzakere süreci durmuştu

Pakistan hükümeti binlerce kişinin ölümüne neden olan yedi yıllık çatışmaları bitirmek için Taliban ile barış görüşmelerine başlamıştı.

Taliban daha sonra devletin operasyonlara devam ettiği gerekçesiyle Haziran 2010'dan bu yana elinde tuttuğu 23 sınır muhafızını infaz etmiş ve Peşaver'de düzenlediği bombalı saldırıda Binbaşı Jahanzeb Adnan hayatını kaybetmişti. Bunun üzerine müzakere süreci durdurulmuştu.

Daha sonra Pakistan Talibanı kamplarına yapılan hava operasyonlarında 100'den fazla örgüt mensubu öldürülmüştü.

Pakistan Talibanı ile direkt görüşmelerde bulunması için yeni oluşturulan dört kişililk müzakere heyeti de ilk kez 26 Mart 2014'te Kuzey Veziristan'a giderek örgüt şurası üyeleri ile biraraya gelmişti.

Taftan bölgesinde intihar saldırısı

Pakistan'ın Belucistan eyaletinin İran sınırındaki Taftan bölgesinde düzenlenen iki ayrı intihar saldırısında ilk belirlemelere göre 22 kişi yaşamını yitirdi, onlarca kişi yaralandı.

Saldırıda, İran'dan Pakistan'a giriş yapan Şii yolcuları taşıyan 10 otobüs hedef alındı.

Yaralılar bölgedeki hastaneye sevk edilirken, ölü sayısının artabileceği belirtiliyor.

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı. Ocak ayında yine Taftan'da 44 yolcuyu taşıyan bir otobüse yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 20 kişi yaşamını yitirmişti.

Kaynak: Al Jazeera, AFP ve AA

Kaynak: http://aljazeera.com.tr/haber/pakista...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam