Hayvanları Koruyor, İnsanları Bilinçlendiriyor: Ailesinden 5 Kişiyi Kanserden Kaybetti, Doğal Köy Projesini Hayata Geçirdi

 > -

Veteriner Öztürk Sarıca, annesini, babasını ve üç yakınını kanser nedeniyle kaybetti. Doğa aşığı olan Sarıca, doğal hayatı korumak ve kanser konusunda insanları bilinçlendirmek için Lisinia Doğa Projesi'ni hayata geçirdi. Burdur Gölü’nün kıyısındaki Karakent köyünden 300 dönümlük arazi satın alan Sarıca, burayı doğal bir köy haline getirdi. Projesiyle Expo 2016'da ödül alan Sarıca, Expo 2018'te de Türkiye'yi temsil edecek.

Burdur Gölü'nü korumak isteyen Sarıca, doğal bir köy kurmaya karar verdi.

Hürriyet gazetesinden İdris Emen'in haberine göre, 2008 yılında gerekli izinleri alan Sarıca, kendi birikimini ve ailesinin mal varlığını birleştirerek Burdur Gölü’nün kıyısındaki Karakent köyünden 300 dönümlük arazi aldı.

Köy'ün içine huni şeklinde ahşaptan barınaklar yaptı.

LİSİNİA

Öztürk Sarıca (@lisiniaozturk)'in paylaştığı bir gönderi ()

"İnsanın sağlığını kaybetmesindeki en büyük etken doğanın bozulması" diyen Sarıca, köye gelen ziyaretçilere kanserle ilgili eğitimler veriyor. Ziyaretçilere Dünya Sağlık Örgütü'nün kanserojen listesindeki maddeleri anlattığını söyleyen Sarıca, kanserle mücadelenin bir parçası olarak köyde ‘ekolojik üretim / doğa dostu tarım uygulamalarını’ hayata geçirdiklerini, sarı karpuz, pembe domates gibi ürünlerin tohumlarını çoğaltıp çiftçiye dağıttıklarını belirtiyor.

Köyün bir bölümü 'Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi' 👇

Fotoğraf: Lisinia

Lisinia’da hayvanları da tedavi etmek isteyen Sarıca, köyün bir bölümünü Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na hibe ederek yaban hayatı rehabilitasyon merkezini kurdu. Türkiye'nin her yerinden gelen yaban hayvanlarının rehabilite edilerek doğaya bırakıldığı merkeze Sarıca, bugüne kadar binden fazla hayvanın geldiğini belirtiyor:

'Avcıların yaraladığı ya da bilinçsiz ilaç kullanımı nedeniyle zehirlenmiş hayvanlar tedavi ediliyor.'

Çakalın Özgürlüğüne az kaldı

Öztürk Sarıca (@lisiniaozturk)'in paylaştığı bir gönderi ()

''Rehabilite edilenler arasında kurt, domuz, şahin, kartal, çakal, gökdoğan gibi yabani hayvanlar bulunuyor. Bunlar avcıların vurup yaraladığı veya bilinçsiz ilaç kullanımına bağlı zehirlenme geçirmiş hayvanlar. Yaralanan hayvanları tedavi ediyoruz. Evcilleştirilmiş hayvanları da tekrar yabanileştiriyoruz. Şu anda burada 70’in üzerinde vahşi hayvan bulunuyor. Bu hayvanların yarısından fazlası önümüzdeki bahar doğaya bırakılacak.''

Gölün çevresinde lavanta, adaçayı, melisa, gül gibi aromatik bitkiler yetiştirmeye başladı.

Proje kapsamında Burdur Gölü çevresindeki tarlalarda sulamaya ihtiyaç duymayan veya çok az sulama isteyen lavanta, adaçayı, melisa, gül gibi aromatik bitkiler yetiştirmeye başladıklarını söyleyen Sarıca, şöyle devam ediyor: 

''Buralarda çiftçiler genellikle mısır ve yonca yetiştirir. Bu bitkiler aşırı su ister ve gölün yeraltı sularını tüketir. Aşırı sulamanın önüne geçmek için aromatik bitki yetiştirme projesini hayata geçirdik. Gül projesiyle yüzde 75 su tasarrufu sağladık. 2 bin 300 dönümlük alanda lavanta üretmeye başladık.''

Tayvan Expo 2018’de Türkiye’yi temsil edecek.

Fotoğraf: Lisinia

Lisinia Projesi'nin çok beğenildiğini söyleyen Sarıca, Expo 2016 Antalya'dan davet aldıklarını ve ‘En iyi il bahçesi’ kapsamında İstanbul ve Antalya’dan sonra üçüncülük ödülüne layık görüldüklerini söyledi. 

Ayrıca projenin il bazında 'Sürdürülebilirlik Özel Ödülü'nü de aldığını söyleyen Sarıca: ''Tayvan’dan Expo’ya katılmamız için özel bir davet geldi. İlk etapta 1500 projeyle yarışarak ilk 158 proje arasına girdik. 158 proje içerisinden de ilk 10’a girme başarısı göstererek Tayvan Expo 2018’de Türkiye’yi temsil etme hakkı kazandık. Lisinia Doğa Projesi’nin aynısını Tayvan’da kuracağız. Altı ay süren Expo’da 20 ülkeyle yarışacağız. Tayvan’dan ödülle geri döneceğimize inanıyoruz.'' dedi.

Veteriner Öztürk Sarıca'yı bu doğa dostu projesi için tebrik ediyor ve başarılar diliyoruz 👏👏👏👏

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016AntalyaBurdurİstanbulKanserMısır
Görüş Bildir