Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Otizm Hakkında Doğrusunu Bilmeniz Gereken 6 Yanlış

-
Abone ol

Otizm Spektrum Bozukluğu son yıllarda sürekli olarak gelişmekte ama neredeyse en az hizmeti alan bir alandır. Çok az hizmet aldığından dolayıdır ki halk içerisinde bilinmemekte ve sıklıkla yanlış bilinmektedir. Bu galeride en sık doğru bilinen yanlışları sıralayarak biraz olsun  Otizm Spektrum Bozukluğu hakkında doğru bilgiler vermek amaçlanmıştır.

6. "Otizm Bir Hastalıktır"

Otizm bir hastalık değildir. Otizm bir nörogelişimsel bozukluk veya ileri düzeyde karmaşık bir gelişimsel yetersizlik olarak da bilinmektedir.

5. "Otizm ilaçla iyileştirilebilir."

Otizm ilaçlarla tedavi edilemez. Hayat boyu devam eder. Fakat müdahale yöntemleri ile (örn. Uygulamalı Davranış Analizi) otizmin ortaya çıkardığı yetersizlikler giderilebilir. Ayrıca otizm için verilen ilaçlar otizmli bireylerin gösterdiği problem davranışların (örn. öfke nöbetleri, hiperaktiflik,vs.) bastırılması içindir.

4. "Otizmli bireyler birer dahidir."

Otizmli bireylerin %70-80'inde zeka geriliği görülür. Fakat Otizm Spektrum Bozukluğu'nun bir alt dalı olan Asperger Sendromu'na sahip olan bireyler "matematik, görsel, mekansal/uzamsal zeka..."alanında üstün olabilmektedirler.

3. "Otizm'e kötü ebeveynlik sebep olur."

1950 yıllarında "buzdolabı anne" hipotezinden bahsediliyordu evet. Fakat bu hipotez yıllar önce çürütülmüş, annenin veya babanın kötü davranışı, şefkatsizliğinin otizme sebep olmadığı kanıtlanmıştır.

2. "Otizm milyonda bir görülür."

2012 yılında ABD'de bu oran 88 kişide 1 dir (Autism Speaks, 2012). Genel olarak görülme sıklığı da 110 kişide 1 olarak tahmin edilmektedir.

1. "Otizmliler asla konuşamazlar."

Gerekli müdahale yöntemleriyle otizmli bireylerin konuşması sağlanabilir. Bu durum kişiden kişiye göre ve zamanı değişmektedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

bu kadar muhteşem insanlarla yaşamak kim bilir nasıl bir duygu galerin süper olmuş eline sağlık

Görüş Bildir