Orta Çağ'dan Günümüze Kadar Gelen 'Ghent Altar Panosu' Eserine Yapılan Restorasyon Sonucu Ortaya Çıkanlar Herkesi Şaşırttı

466PAYLAŞIM

Kusursuz olduğu kadar ürkütücü de...

Kaynak: https://www.bbc.com/news/world-europe-51...

Hubert ve Jan Van Eyck tarafından 1432 yılında tamamlanan 'Gent Altar Panosu', yüzyıllardır herkesi kendine hayran bırakıyor. Belçika'nın Gent şehrindeki St. Bavo Katedrali'nde bulunan eser, dünyaca ün kazanan ilk yağlı boya tablolarından bir tanesi...

2012 yılından beri, 2.2 milyon euroya mal olan restorasyon çalışmaları Belçika'da yürütülüyordu. Geçtiğimiz aylarda tamamlanan çalışmalar sonucunda ortaya çıkanlar ise herkesi şoka uğrattı. Sanatçılar ilk önce,  Mistik Kuzu Tapınması olarak da bilinen eserin 16. yüzyılda yapıldığını buldu. Daha sonraki buluşta ise; kuzunun İsa'nın sembolü olduğu ortaya çıkarıldı. Son olarak da, kuzunun insansı gözleri herkesi şaşırttı.

Restorasyonun başkanı olan Hélène Dubois, orijinal kuzunun etrafı izleyen daha yoğun bakışları olduğunu söyledi.

"Restorasyon geçen yıl Aralık ayında tamamlandı, ancak elde ettiğimiz sonuçlar son zamanlarda sosyal medyada manşet olmaya ve dikkat çekmeye başladı."  Restorasyon ekibi gibi, diğer insanlar da kuzunun yüzündeki şaşkınlığı dile getirdi. Kuzunun yüzündeki insansı ifade, birçok insan tarafından ilgi gördü.

Sosyal medya bu konuda ikiye bölündü. Bir taraf büyülenirken diğer taraf da kuzunun yüzünü bir uzaylıya benzeterek ve rahatsız edici bularak ortaya çıkan sonuçtan memnun kalmadı.

Ghent Üniversitesi'nde Rönesans ve Barok sanat profesörü olan Koenraad Jonckheere, kuzu gibi ifadesiz bir hayvanın yoğun ve insani bakışlar eklenerek nötrlemek için yapıldığını dile getirdi.

Kraliyet Kültürel Miras Enstitüsü de orijinal boyaya ulaşmak için üç yıldır çalışıldığını söyledi.

Tablo, 24 Ocak tarihinde Saint Bavo Katedrali'nde halka sunulacak.

Döneminin en başarılı ve tekniği en iyi olan ressamlardan biri olarak görülen Jan Van Eyck, eserin sahibi olarak görülse de tabloya, kardeşi Hubert Van Eyck tarafından başlanıldığı düşünülüyor.

II. Dünya Savaşı'nda Naziler ve 1700'lerde Napolyon birlikleri tarafından çalınan eser, tarihin en çok el koyulan eserlerinden biri olarak akıllara kazındı.

Restorasyona yapılan yorumlar da şu şekildeydi:

Görünüşe göre, Gent Altar Panosu'nu restore etmişler ve:

Aynı enerji.

Restore etmemişler, tamamen değiştirmişler.

"Evet, yeni Gent kuzusu güzel restore edilmiş gibi görünebilir ama Gent Altar Panosu’nun ününün kaynağı o tanrısal ve bayağı bakışlarından gelmiyor muydu? Bu ikonik yaratığın birden ‘buzdolabının kapağını açık bırakmışsın’ der gibi bakan yeni hali hakkında gerçekten karmaşık düşüncelerim var."

Siz, restorasyon hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
selot

restorasyon hatası olduğunu veya kafalarına gore bısey ekledıklerını asla dusunmuyorum. şakamısınız boyle bıseye cesaret ederlermı sızce.. eserın 1400lu yıllardan berı varolmasını gectım 2.2 mılyon euro harcanmış amk. koyunun gozunun seklını kafalarına gore degıstırmek ıcın degıl herhalde... uzerınekı 600 kusur yıllık pıslık gıdınce doğrusu cıkmıs oraya... yabancı eserler de İsa'nın koyun kuzu koc olarak tasvırı cok yaygındır.. dikkatli bakılırsa gozler ztn isanın başka tasvırlerdeki yapısınada çok benzıyor. şuan dunyada yaşayan nesillerden hıcbırı eserın orjınal halını gormedıgı ıcın ve bu yıpranmıs halıne alısık oldunduğu ıcın garipseniyor yakında alışırlar. doğrusu buymuş, yapan boyle yapmış yapacak bısey yok...

umitmustafa.akdogan

yalnız resmin orijinali buymuş daha sonra üstüne eklemeler yapılarak bilinen haline getirilmiş aslında cidden koyun artık bir şahsı tasvir amaçlı olarak bilinçli insan sureti şeklinde çizilmiştir...

kurtali1983

Birileri dalga geçmiş ve siz bunu gerçek bir haber gibi yayınlamışsınız. Pes artık! Hadi içerik hazırlayanları anladık para kazanacaz ün yapacaz diye kabiliyetsiz şansını deneyen insanlar peki editörler ? siz de aynısız sanırım

safemod

Restorasyon öncesi resimde gözler yanlara bakıyor. Restorasyon sonrası karşıya bakıyor.

ozgur-gergus

İlk olarak editörü böyle bir yanlış haber yaptığı için tebrik ediyorum. Sanat tarihçisi adayı olarak diyeceğim restorasyon hatası yok. Koyunun gözleri insan gözüne benzetilmiş ve izlediğimiz sahnenin ikonografisini kabaca anlatırsak İsa'nın kendini feda etmesidir. Koyun veya koç olarak tasviri hz ibrahimden beri gelen birşey. Ayrıca Belçika'da değil Hollanda'da restorasyon çalışması yapıldı. Tablolarda eksik kopuk vs olmadığı sürece üst tabaka kiri alınıp koruyucu sürüp bırakılır. Bu eserde de böyle yapıldığı görülüyor. Sadece üstündeki tabaka alındığında eserin kendisi ortaya çıkmış. Korkunç bir ifadede demek yanlış olmaz ama kesinlikle restorasyon hatası var demek yanlış olur.

Görüş Bildir