Okullarda Başörtüsü Serbestliği Getiren Yönetmeliğin İptali İstendi

 > -

Danıştay Başsavcılığı Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda başörtüsü serbestliğinin önünü açan yönetmelik değişikliğinin iptalini istedi.

Danıştay Başsavcılığı ortaokul ve liseler ile çok programlı liselerde başörtüsü serbestliğini getiren yönetmeliğin iptalini istedi. Yönetmelik değişikliğinin iptali için Yargıçlar Sendikası Kurulu Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu dava açmıştı.

Bianet'te yer alan habere göre 2014’te açılan davaya ilişkin Danıştay 8. Dairesi'ne görüş bildiren Danıştay Başsavcılığı yönetmeliğin iptali gerektiğini ifade etti.

Çocuğun yararı

Görüş yazısında çocukların yüksek yararına dair değerlendirme yapılmadığı vurgulandı.

“Dava konusu yönetmelik ile yapılan düzenleme kapsamında oluşacak olan farklılaşma nedeniyle çocukların bu durumdan nasıl etkileneceği pedagoji ilkeleri çerçevesinde konunun uzmanlarınca değerlendirilmelidir.

Çocuk Haklarına Daire Sözleşme'nin çocuk hakları kapsamında yapılacak olan her türlü faaliyetin öncelikle çocuğun yararına olması gerektiği öngörüsü ve kabulünde bulunduğu hususu dikkate alındığında çocukların genel yararının sağlanıp sağlanamayacağının bu değerlendirme sürecinde irdelenmesi gerekmektedir.

Davalı idare uzman kişilerin görüşlerine başvurulduğunu belirtmesine karşın dosya kapsamında böyle bir değerlendirmeye ilişkin belgeye rastlanmamıştır." 

Bianet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Danıştay
Görüş Bildir