Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Okuduktan Sonra Bir Daha Kendinizi Hayvanlardan Üstün Görmemenizi Sağlayacak 11 Bilgi

-

Homo sapiens sapiens olarak kendimizi eşsiz varlıklar olarak nitelendirirken, yapılan araştırmalar aslında bizim dışımızdaki hayvanlarla birçok ortak özelliğimiz olduğunu ortaya çıkarıyor.

Gelin bu küçük ama aydınlatıcı örneklere birlikte bakalım.

İyi okumalar...

1. Yunuslar, filler, kargalar ve tüm insansı maymunlar, kendilerini aynadan tanıyabiliyor. Yani öz farkındalığa sahipler.

"Ayna testi" olarak bilinen deneyle belirlenen öz farkındalık, aslında bazı hayvanların insanı insan yaptığı düşünülen yapan bu özelliğe sahip olduğunu gösteriyor.

"Ayna Testi" için sizi buraya alalım:

Varlığının Farkında Olan Tek Canlının İnsan Olmadığının Kanıtı: Ayna Testi - onedio.com
Varlığının Farkında Olan Tek Canlının İnsan Olmadığının Kanıtı: Ayna Testi - onedio.com

2. Şempanzeler, insanlar gibi sözlü iletişim kuramamalarına rağmen işaret diliyle birbirleriyle anlaşıyor.

Şempanzeler aynı zamanda aritmetik bir zekaya da sahip; basit toplama işlemlerini çok rahat bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

3. Vahşi doğada insansı maymunlar, yavru kaplanların kulaklarını ve kuyruklarını çekerek; bunun yanında kaçtıklarının onları yakalayarak kendilerine göre bir oyun geliştirebiliyor.

Buna benzer durumlar aynı zamanda birçok memeli türü için de geçerli.

4. Filler, gruplarında herhangi bir yönden sakatlanmış üyeleriyle empati kurup beslenmelerine yardımcı oluyor ve onları beklemeyi kendilerine görev ediniyor.

5. Fındıkkıran kuşları, göç sırasında sakladıkları erzaklarının yerlerini tekrar aynı bölgeden geçerken hatırlayabiliyor ve böylece rahat bir şekilde besleniyor.

6. Yunus havuzlarına yeni getirilen bireyler, önceden havuzda bulunan ve eğitilmiş diğer yunuslardan kuyruk üzerinde yürüyüşü öğrenebiliyor.

Yunusların öz farkındalığı çok yüksek olduğundan dolayı, havuzlara hapsetmenin psikolojilerini nasıl etkileceğini de belirtmemize gerek yok. Depresyona girip intihar eden yunus sayısı oldukça fazla.

7. Kuzgunlar, yumurtalarını büyük taşlar arasında sabitleştirip küçük taşla kırabiliyor.

Bunların yanında "mükemmel canlı" insanın, vücudunun yapısı gereğiyle gerçekleştirmekte yetersiz kaldığı birçok özellik de hayvanlar aleminde bulunuyor:

8. Dünya üzerindeki en hızlı hayvan olarak bilinen Peregrine şahini saatte 320 km hıza ulaşırken, bir insanın dayanabileceği en yüksek hız ancak saate 36 km'ye ulaşabiliyor.

9. Şahinler, insanlardan 8 kat daha keskin gözlere sahip ve böylelikle avlarına çok rahat bir şekilde ulaşabiliyor.

10. Dünya üzerindeki en büyük olan mavi balinanın kilosu 200 tona kadar ulaşabilirken, insanda bu ortalama 62 kg olarak kalıyor.

11. Bazı midyeler 410 yıl kadar yaşıyor. Kaplumbağaların ise 200 yıla kadar yaşadığı biliniyor. İnsanların ortalama ömrü ise 71 yılla sınırlı kalıyor.

Peki siz tüm bu kısa örneklere rağmen hala kendinizi üstün varlık olarak hissediyor musunuz? Kararı size bırakıyoruz.

Bilimli günler dileriz...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
layd

insan en üstün varlıktır ve insanı insan yapan da bilinçtir. oda insanoğlunda bitme noktasında..:(

kafadanyemis

kendini hayvandan asagi goren insanlar sadece bu sitede mevcuttur herhalde.

hastalik-hastasi

kim kendini ustun gormus tam tersi insan varliklar daha acizler en tehlikeli varliklar keske hic olmasaydik amk.

the-talking-dead

"insan düşünen hayvandır" ... artık insanlar düşünmediğine göre ...

deli-sabit

Aklını, yeteneklerini, teknolojiyi; yıkmak, yok etmek, katletmek yerine faydalı işlerde kullanmadığı sürece, kimse insanın üstün bir varlık olduğundan bahsedemez. Etrafına hiçbir zararı olmayan masum hayvanlar insandan çok daha üstün ve değerli bence.

Görüş Bildir