Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Varlığının Farkında Olan Tek Canlının İnsan Olmadığının Kanıtı: Ayna Testi

 > -
Abone ol

Bilinç kavramı bir canlının kendi varlığının, çevresinin, duyularının, düşüncelerinin farkında olması olarak tanımlanıyor. Uzun bir süre bilince sahip tek canlı olarak kendimizi gördük. Fakat yapılan araştırmalara göre durumun böyle olmadığı kanıtlanıyor. Bu kanıtları da bize ayna testi sunuyor.

Ayna Testi nedir?

Bir canlının bilinci sahip olup olmadığını anlayabilmek için araştırmacılar ayna testini kullanıyor. Bu teste göre hayvanın vücuduna farklı renkte boya sürülüyor, hayvan aynaya baktırılıyor, kendine karşı bir hamle oluşursa buradan aynadaki yansımanın kendisi olduğunun farkında sonucu çıkıyor. Peki bu canlılar hangileri:

Orangutan

İlk ayna testi 1838 yılında Jenny adında dişi bir orangutan üzerinde denendi. Jenny, aynaya bakarak yansımanın kendi olduğunu farketti ve kendi üzerinde hareketler yapmaya başladı. Bu deneyimden sonra ayna testi diğer canlılara da uygulanmaya başladı.

Şempanze

Dört şempanze, iki gün boyunca boy aynası bulunan bir odada yalnız bırakılarak incelenmeye başlandı.

Daha önce hiç ayna görmemiş bu şempanzeler bir süre geçtikten birbirlerine yanıt vermek için aynayı kullanmaya başladılar. Yüz ifadeleri, birbirlerine üfleme ve karşılıklı burunlarına dokunma hareketlerini ayna üzerinden sağladılar.

Yunus

İki yunus üzerinde yapılan deneyde, bir yunusun yüzüne mürekkep işaretlenirken diğerinin yüzüne işaret konulmadı. Yüzü işaretlenmiş olan yunus aynaya baktırıldığında yüzündeki mürekkebi silmeye çalıştı. Silemediğinde ise diğer yunus yardımcı olmaya çalıştığı gözlendi.

Yunusların beyin haritasını çıkararak hafıza ile ilgili bölümlerinin büyük olduğu görülüyor. Araştırmacılar yunusların belirgin bir kişilikleri olduğu, kendilerinin farkında oldukları ve gelecek hakkında düşünebildikleri belirtiyor. Yunuslar ve balinalar çok mutsuz olduklarında soluk almayı kesip intihar edebiliyor. Yunus parklarının riskleri buradan daha da belli oluyor.

Fil

Filler eşyalar arasındaki farkları ayırt etme konusunda hem şempanzelerden, hem de küçük çocuklardan daha maharetliler. İnsanların farklı dillerini de ayırt edebiliyorlar. Fil hafızasını da hatırlatmakta yarar var.

Karga

Bilincin oluştuğu beyin bölümü neokortekse sahip olmamalarına rağmen ayna testini geçebilen tek kuş türü kargalar olarak biliniyor. Bilinçlerinin yanında öğrenme yetenekleriyle ve taklitleriyle de ön planda oluyorlar. Kimi karga türlerinin hırsızlık yaptığı, sesleri taklit ettiği biliniyor.

Boz ayı

Bilim insanları bozayıların, küresel iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine kutup
ayılarından çok daha dayanıklı olduğuna dikkat çekiyor. Bozayılar yıllar önce
gördükleri hayvanları bile tanıyabiliyorlar. Bazı araştırmacılar kutup
ayılarının da en zeki primatlara yakın bir zekaya sahip olduğunu öne sürmekte.

Domuz

Domuzların gelişmiş beyinleri güçlü duyu merkezlerini, problem çözme yeteneklerini ve duygularını kontrol ediyor. Domuzlar yeni bilgileri öğrenip değerlendirebiliyor, alışık olmadıkları yerlerde uygulayabiliyorlar.

Goril

Koko, ayna testini geçebilen ilk goril olarak biliniyor. Aynı zamanda Koko'nun konuşma, tepkilere ve duygulara cevap verme yeteneği araştırmacılar tarafından bir dönem oldukça ilgi gördü.

Bonobo maymunları

Ünlü bonomo maymunu Kanzi üzerinde yapılan deneyde kendi yüzündeki farklılıkları algıladığı görüldü. Ayrıca Kanzi, 400'den fazla kelimeyi ayırt edebiliyordu. Bu kelimelere cevap verebilmek için ise Lexigram üzerindeki ifadeleri kullanıyordu.

Lexigram, primatların insanlarla ilişki kurması üzerine kurulmuş, sembol ve şekillerden oluşmuş ifadelerdir. Kanzi bu ifadeleri en uygun şekilde öğreniyor ve bakıcısının söylediği kelimeleri anladığını lexigram üzerinden ifade edebiliyordu. Kimi zaman sorulan sorulara bu ifadeleri kullanarak kelime ve cümlelerle cevap verebildi.

Katil balina

Ayrıntıları tam olarak duyurulmamış olmasına rağmen, 2001 yılında katil balinalar üzerinde yapılan bir deneyde öz farkındalıkları ortaya kondu. Araştırmalara göre bilişsel yeteneğe sahip oldukları da iddia edildi.

Fare

Fareler optimal stratejiyi öğrenme kapasitesine sahipler. Yanıtını bilmedikleri seçeneği pas geçme yolunu tercih etmeyi de biliyorlar. Araştırmacılar farelerin tıpkı maymunlar gibi ne yaptıklarının farkında olabileceklerini söylüyor. Ancak fareler için henüz kanıtlanmış bir durum söz konusu değil.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
eyluldecay

Geçenlerde bir belgesel programında kargalar ve kuzgunlar dan bahsediyordu. O kadar zeki ve kurnaz bir hayvan ki, karşısındaki canlıyı sadece eğlence amaclı kullanıyorlar.

feyk

tamda gecen hafta bu karga ve neokorteks meselesi aklima takilmisti. neokorteks bir memeli icadidir ve tum bilinc, yuksek dusunce, mantik burda gerceklesir. dogal olarak neocortex insan beyninde oldukca buyuk bir alan tutar. bu durumda kargalar ve kea papaganlari nasil bu kadar zeki olabiliyorlar. biraz arastirdim. kuslarda neokorteks yok ama yakinsak evrimlesme sonucu tamamen farkli yapida ayni islevi goren bir beyin bolumu oldugunu ogrendim. yani diger canli guruplari gibi ilkel bir beyne sahip degilller. birine kus beyinli demeden iki kere dusunmek gerek.

ahmetcan.oral.5

Çok enteresan huyları var kargaların. Mesela ister inanın ister inanmayın bizim kediye takan bir çift kavga var bizim orada. Belli aralıklarla camın karşısına konup bizim kediyi cama çıkartıp uzaktan delirtiyolar kediyi. Ve bunu kasten ve eğlenmek için yaptıklarını düşünmeye başladım. Biraz araştırınca gerçekten de böyle bir huyları varmış kargaların. Haa papağan demişken, son zamanlarda değişen iklimle birlikte istanbul' un bazı mahallelerinde kalıcı papağan nüfusu baş göstermiş. Hatta ekşide okuduğum kadarıyla bazı yerlerde <zincikurlu mezarlığı, gülhane parkı gibi alanlarda> kavgalarla svaşa tutuşup, oraları ele geçirmiş papağanlar. Ve yine okuduğum kadarıyla gayet taksiksel bir mücadele vermişler. Enteresan hayvanlar gerçekten. Bu da çok ilginç bir örnek;

ulkucukral34

karga ne ya insan daha iyi bence

chuckybalboa

valla el hareketi felan yapınca gitmiyorlara ama yerdeki taşı almaya eğildiğimde anlıyor ve kaçıyor.

ahmet-hakki-alagoz

Bir canlıya zarar verdiğin zaman senden uzaklaşması da bir bilinçtir ancak bu hayvanların beyin ağırlığının kafasına ağırlığının oranıyla bize göre bu hayvan daha bilinçli bu hayvanda bilinç yok gibisinden yorumlar yaptırmıştır gerçek anlamda bilinçsiz bir canlı görmek istersen onu yöneten beyin organının çıkarılmasıyla gözlemleyebilirsin ancak.

erdemeren

Bu üyeyi sevdim, bilimsel dayanakları olan adamakıllı içerikler paylaşıyor. Yok çağlalar şöyle güzel emreler böyle kibar bıktık bunlardan ya.

feyk

aynen katiliyorum

_orca_

Bilişsel yeteneğe sahibim evet.

ulkucukral34

hey balina naberrr

_orca_

Bak hala balina diyo.

ulkucukral34

fotoğtarfındaki balina işte

_orca_

Orcalar yunustur abşcim balina değildir

Görüş Bildir