Nereden Bakıldığına Göre Cevabı Değişebilen Bu Oldukça Basit Soruyu Çözebilecek misin?

7.5bPAYLAŞIM

Sizlere oldukça basit gibi görünen, ama bakış açısına göre farklı cevaplar verilebilen bir soru yönelteceğiz. Bakalım sizin cevabınız ne olacak, dikkatli düşünün.

Ne düşünüyorsunuz?

Sizce cevap ne?

40
43
52
Soru hatalı

Soruyu çözebildiyseniz devam edelim.

Herkes gibi siz de soruyu çözüp cevabı 40 bulanlardan mısınız?

O zaman biraz daha düşünün.

Hala 40 mı diyorsunuz?

Tekrar tekrar okumanıza rağmen? Soruyu biraz değiştirip sorayım o halde.

Ahmet 22, oğlu Okan ise 21 yaşındadır. 3 yıl önceki yaşlarının toplamı kaçtır?

Ne diyorsunuz? 37 mi buldunuz, yoksa "Oğlu nasıl 21 yaşında olabilir, 1 yaş mı var aralarında babasıyla? Soru hatalı." mı diyorsunuz?

Şimdi ilk soruyu bir daha düşünüp sorunun hatalı olduğunu görebildiniz mi?

UNICEF bu soruyu, Instagram aracılığıyla paylaştı. Cevaplar hep aynıydı: 40.

Sorunun hatalı olduğunu görebilen ise neredeyse yoktu.

Oysa ki çocuk evlilikleri, normal bir bakış açısıyla, oğlun babadan bir yaş küçük olması kadar absürt bir olaydır, var olmamalıdır.

Fakat Ahmet'in karısı Leyla, sadece 14 yaşındaydı. 

UNICEF'in bilinçaltımızda bakış açımızın ne kadar yanlış olabileceğini gösteren bu mükemmel çalışması aracılığıyla bir kez daha, bas bas bağırarak söylüyoruz:

Çocuk evliliklerine hayır!

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emrec

lan çocuğun yaşının küçük olduğunu herkes görmüştür zaten. matematiksel olarak bir yanlış yok ondan cevap 40 tır. biz ne musluklarla ne havuzlar doldurduk saçma bu soru hocam yanlış desek sopa yerdik.

bilim-asigi

Soruyu okuyunca "14 yaşında gelin ne lan" demiştir çoğu insan zaten. Bu farkındalığı bize yapmayacaksın arkadaşım biz zaten bunun iğrenç birşey olduğunu bilen insanlarız. Bunu yapabilecek kapasitede olan insanlar bırak gelip burayı takip etmeyi okuma yazma dahi bildiğinden emin değilim. Bu ve bunun gibi zihniyette insanları eğitmekle falan da uğraşmayacaksın boşuna. Topluca benzini döküp yakacaksın!

portlekgoz

ikinci sorunun cevabı 43 bu arada ve keşke böyle soruları görünce aklımıza çocuk gelinler değil de cevap gelseydi sadece uzak olsaydık o derece bu iğrenç olaydan

red-velvet

Sonuç: Ahmet sübyancı.

mcs

Tabii ki çocuk gelinlere, küçük yaşta evlenmelere karşıyım ama unutmayalım ki sorularda kendi hayatımıza göre değil sorunun bize verdiğine göre davranmalıyız. Bundan seneler önce ismi lazım değil bir dersanenin sınav sorusunun cevabı hâşâ "Allah yoktur." idi. Şimdi bu sorunun cevabını bulup da işaretlememek ne kadar malca bir hareketse bu yaş probleminin de cevabını işaretlememek o kadar mallıktır. Ayrıca ne mâlum bahsedilen çiftin 50 sene evvel bu ülkede yaşamadığı? O zamanlarda bu normaldi. Benim ananem de 14'ünde evlenmiş. Dedemle ananemin arasındaki muhabbeti günümüzdeki evliliklerde pek göremiyorum ben. Ha, hemen kalkıp da bu cümlemden bu olayı savunduğumu falan sanmayın. Aksine karşıyım, ama insanlara mal muamelesi de yapmayın be kardeşim. Soru hatalı falan değil!

mcs

Bir de kendini düzgün ifade edebilme yetisine sahip olsan... Soru hatalı değildir, net. Sübyancıların da Allah belasını versin ama sokarım böyle farkındalık testine! Benim farkındalığımı bu mal test mi ölçecek? Ki ben zaten soruya cevap vermeyenlerdenim. O kadar belli ki bir bit yeniği olduğu, milleti mal yerine koyma çabası... konu matematik değilse ne be .... diyesim var da neyse. Soru bu, cevap 40 yapar ooleeey!!! Var mı itirazın?

Görüş Bildir