Neden Ofislerde Hep Kadınlar Üşür?

261PAYLAŞIM

Araştırmacılar neden kadınların ofislerde sürekli üşüdüklerini konusunda bir sonuca vardı. Yayınlanan bir rapora göre ısıtma sistemlerinde cinsiyetçi bir ısı modeli baz alınıyor. Baz alınan insanın, 40 yaşında, 70 kilogram ağırlığında bir erkek vücudu olması ofislerdeki ısı sorununun kilit noktası.

Time'da yayınlanan habere göre, internette yayın yapan Nature araştırma ekibi, kadın ofis çalışanlarının neden sürekli üşüdüğü konusunda bir araştırma yayınladı. Raporda “termal konfor modeli” denilen formülü temel alan ofislerin ısı kontrolünü havanın sıcaklığı, rüzgârın hızı ve kıyafet yalıtımı gibi faktörleri hesaba katarak işlediği açıklandı.

Yayınlanan araştırmaya göre bu formülün tek hatası taban aldığı insan tipinin cinsiyetçi bir yaklaşıma sahip olması. Baz alınan insanın, 40 yaşında, 70 kilogram ağırlığında bir erkek vücudu olması ofislerin ısı sorununun kilit noktası.

Kadınların vücutlarındaki yağ oranın erkeklere oranla daha az olması ve bu nedenle görece daha yavaş bir metabolizmaya sahip olmaları bilinen bir gerçek. Günümüzde iş gücünün yarısının kadın çalışanlardan oluştuğu göz önüne alındığında, ısı sorunu pek çok kadın ofis çalışanını etkileyen bir durum olması araştırmanın çıkış noktası.

Kadın ve erkeklerin kıyafet farklılıkları

Kadınların vücut fonsiyonları ve kıyyafet seçimlerinin de etkili olduğu bu konuda, Fontys Universitesinden fizyolojist Joost van Hoof New York Times’a şöyle konuştu:

“Birçok erkek takım elbise giyiyor. Kadınlar ise elbise ve bazen de dekolteli kıyafetleri tercih edebiliyor. Dekolte tercihi, kişinin vücut ısısının kaybına yol açıyor ve ortamdaki ısı değişim farkının daha etkileyici bir faktör olmasını sağlıyor. Dekoltenin kişi üzerindeki etkisini göz ardı edemeyiz, çünkü bu günlük hayatın bir parçası.”

Çözüm yine formülde

Ortaya konulan araştırmanın soruna çözüm önerisi, “termal konfor modeli” formülünün değiştirilmesi. Kadınların da metabolizma sayılarının ve vücut yalıtımının da hesaba katılması gerektiğini söylüyor. Günümüzde ortalama bir iş yerinde ısı 20 derece olarak ayarlı. Times, kadın çalışanların ortalama 23 derece ısıyı tercih ettiğini vurguluyor.

CNN Türk

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir