Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ne Zaman Öleceğiz? Araştırmacılar Ölüm Gününü Tahmin Eden Bir Yapay Zeka Yarattı!

133PAYLAŞIM

Bugüne kadar yapay zekanın birçok versiyonuyla karşılaştık. Fakat insanın öleceği günü tahmin edebilen bir zekanın gelecekte bizi neyin beklediği konusunda meraklandırdığı kesin. Bakalım bu araştırma hayatımıza ne gibi kolaylıklar katacak...

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/a...

"Ne zaman öleceğinizi söyleyen yapay zeka."

Stanford Üniversitesi'ndeki araştırmacılar öyle bir yapay zeka geliştirdiler ki, bir hastanın ne zaman öleceğini %90 doğrulukla tahmin edebiliyor.

Fikir biraz sinir bozucu gibi görünse de bu konu hakkında çalışanlar hasta aileleri ve hastanın bakımı için çok yardımcı olacağını söylüyor.

Kalan ömrünü nerede geçirmek istersin?

ArXiv'de yayınlanan yeni bir araştırmaya göre bir hastanın hayatının geri kalanını nasıl yaşamak isteği ve gerçekte nasıl yaşadığı arasında büyük bir tutarsızlık bulunuyor.

İnsanlar istemese de hayatları maalesef hastanede son buluyor...

Araştırmaya göre Amerikalıların %80'i  kalan ömürlerini evde geçirmek isterken maalesef bu kişilerin %60'ı hastanede hayatını kaybediyor.

2 milyon kişinin bilgileriyle sinirsel bir ağ oluşturuldu.

Aradaki boşluğu kapatmak amacıyla Stanford Üniversitesi yaklaşık 2 milyon yetişkin ve çocuk hastanın kaydıyla bir sinirsel ağ geliştirdi.

"İlk başta tahmini bir sistem oluşturabiliriz."

Stanford Üniversitesi Yapay Zeka ve Bilgisayar Bilimleri üzerine doktora yapmış olan Anand Avati: "Deneysel ve dikkatli çalışmalarla yapılan bir sistem yerine ilk başta tahminsel bir sistem oluşturabiliriz" düşüncesinde.

"Eldeki verilerin ölçeği, hastalık üzerine veya sadece demografik olmak yerine, tüm nedenlere bağlı bir ölüm oranı tahmin modeli oluşturmamızı sağladı."

Sistem tek başına çalışamaz...

Sistem, bakım sürecini yönlendirmek üzere tek başına çalışabilecek şekilde tasarlanmadı. Bunun yerine, doktorun hastalarının son dönemlerini nasıl geçirebileceği konusunda proaktif kararlar alabilmesine yardımcı olmak için kullanılabilir.

"Amacımız hastaların palyatif bakıma ihtiyaç duyup duymadığını anlayabilmek."

Çoğu doktor, bazı hastaların palyatif bakıma ihtiyaç duyup duymadığını anlamakta güçlük çektiklerini söylüyor.

"Amacımız hastaneye gelen hastaların bazı prosedürlerden geçirilerek palyatif bakıma ihtiyaç duyup duymadığını anlamamıza yarayan bir sistem oluşturmak."

"Algoritma 12 ay içerisinde ölümü öngörebilecek."

"Algoritmanın önümüzdeki 12 ay içerisinde hastanın ölümünü öngörmek için tahmin yapması bekleniyor. Bu sayede bazı hastalarında yine palyatif bakıma ihtiyaç duyup duymadığı öngörülebilecek."

Yapay zeka bir "kara kutu."

Sistemin bize yardımcı olduğu kesin fakat yapay zekanın gelecekte nasıl bir hal alacağı kestirilemiyor. Algoritmanın doğası gereği ileride nasıl tahmin yapacağı konusunda araştırmacıların bir bilgisi yok.

Umarız sonu iyi bir yere varır...

"Palyatif bakım bir insanın neden hasta olduğuna bağlı değildir. Fakat eğer bir hasta ölecekse ve bir tedavi seçeneğinin sunulması isteniyorsa o zaman hastalığın sebebi önem teşkil eder."

Kenneth Jung

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tosarik

insan bilincini yada iste bizi biz yapan seyi bilgisayara aktarabilsek keske, bedensel olarak var olmayan sevdiklerimiz ile bir bilgisayar ile iletisime gecsek. cok güzel olmaz mi ya? ölen kisiler yapay bir dünyada bir bilgisayarda yasamaya devam etseler ölü bedenleri tabi yok olup gidicek ama ne bilim güzel fikir bence bir black mirror bölümü cikar bundan evet.

hilal-sahin6

filmi yapıldı ''transcendence''

tosarik

biliyorum film kötü ama

frant1c

eğer insan oglu rahat durur birbirini yemezse ztn 200-300 seneye kalmaz ölüm diye bişey

pandorasss

Allahtan baska hiç kimse bilemez nokta

gzm-ynklr

Bilmek istemezdim. Kim ister ki öleceği günü bilmek?

Görüş Bildir