Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

NASA Tarafından Şimdiye Kadar Uzayda Görüntülenmiş En Görkemli 21 Şey

 > 
1.3bPAYLAŞIM

NASA, şimdiye kadar uzayda görüntülemeyi başardığı şeyler arasından en ilginç ve görkemli olan 100 tanesini bir araya getirmiş.

Bizler de içlerinden en etkileyici olanları, hikayeleri ile birlikte sizler için derledik!

Kaynak: http://www.spacetelescope.org/images/arc...

21. Kırmızı Örümcek Bulutsusu

NGC 6537 (ayrıca Kırmızı Örümcek Bulutsusu olarak da bilinir), Yay takımyıldızında bulunan bir gezegenimsi bulutsu. 

Merkezi beyaz cüce, asıl yıldızıdan arta kalan yoğun bir çekirdektir. Saniyede 2000 ile 4500 km arası hızla salınan güçlü rüzgarlar yaklaşık 10,000 °K sıcaklık oluşturur ve bu dalgalar 100 milyar km yükseğe ulaşır. Yarım milyon derece tahmin edilen sıcaklığıyla merkezi yıldız, bilinen en sıcak yıldızlar arasındadır.

20. Fareler Gökadaları

NGC 4676, veya Fareler Gökadaları, Berenis'in Saçı takımyıldızı yönünde bulunan ve etkileşim halindeki iki sarmal gökada. Çarpışma ve birleşme sürecindeki gökadalar yaklaşık olarak 290 milyon ışık yılı uzaklıktadırlar.

Gökadaların renkleri oldukça tuhaftır. Üstteki gökadanın (NGC 4676A, fotoğrafın sağındadır), çekirdeğinde bazı karanlık bölgeler ve sarmal kollarını çevreleyen mavimsi beyaz kalıntılar bulunur. Kuyruk dışarıya doğru önce mavi renk ile başlar ve daha sonra sarımsı bir renk alarak son bulur.

19. NGC 2264

NGC 2264, Gök Bilimi Kataloğu'nda tek bir nesne olarak tanımlanmış dört gökbilimsel nesneyi içerir, bunlar: Koni Bulutsusu, Yılbaşı ağacı yıldız kümesi, Kar tanesi yıldız kümesi ve Tilki Kürkü Bulutsusu. Bütün bu nesneler Tekboynuz takımyıldızında bulunur ve Dünya'dan yaklaşık olarak 2600 ışık yılı uzaklıktadır.

18. NGC 1300

NGC 1300, Irmak takımyıldızı kenarında, yaklaşık 61 milyon ışık yılı uzaklıkta yer alan çubuklu sarmal gökadadır. NGC 1300, 100.000 ışık yılının üzerinde bir genişliğe sahiptir ve başlıkta bulunan Hubble görüntüsü, gökadanın baskın merkez çubuğu ile görkemli sarmal kollarının çarpıcı detaylarını ortaya sermektedir. 

Bizim kendi gökadamız Samanyolu da dahil, diğer sarmal gökadaların tersine, NGC 1300 şu anda bilindiği kadarıyla bir merkezi kara deliğe sahip değildir. NGC 1300, Irmak kümesi'nin bir parçasıdır.

17. V838 Monocerotis

Güneşten 20000 ışık yılı uzaklıkta bulunan ve Nibiru gezegeni olabileceği de düşünülen yıldız. V838, Tekboynuz Takımyıldızında yer almakta olan en görkemli yapılardandır.

16. NGC1316

NGC 1316, Ocak takımyıldızı yönünde yaklaşık olarak 70 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan bir merceksi gökada. Ayrıca NGC 1316 bir radyo gökadadır. Gökyüzündeki dördüncü en parlak radyo kaynağıdır (1400 MHz) seviyesinde.

15. M51 (Girdap) Galaksisi

Girdap Gökadası, yaklaşık 23 milyon ışık yılı uzaklıkta Av Köpekleri takımyıldızı bölgesinde bulunan bir gökada. Gökyüzünün en ünlü sarmal gökadalarından biridir. Bu gökada ve ona eşlik eden (NGC 5195) amatör gözlemciler tarafından kolayca gözlemlenebilir, hatta iki gökada da iyi bir dürbünle gözlenebilir.

Girdap Gökadası; özellikle sarmal kollar ve etkileşen gökadaların, yapılarının daha iyi anlaşılabilmesi için çalışan profesyonel gökbilimciler için, oldukça popülerdir.

14. Kartal Nebulası

Kartal Bulutsusu, IC 4703 katalogda yayma salma bulutsu veya H II bölgesi olarak yer alır. Bu bölgedeki aktif yıldız oluşumu 7.000 ışık yılı uzaklıktadır. Bulutsunun merkezi yakınında yükselen ve fil hortumları veya Yaratılış Sütunları olarak tanımlanan yoğun, tozlu sütunlar ışık yılları uzunluğundadır; ancak yıldızları oluşturmak üzere kütleçekimsel olarak büzülmektedir.

13. NGC 346

NGC 346 Tukan takımyıldızında Küçük Macellan Bulutu içinde bulunan salma bulutsu. İskoç gökbilimci James Dunlop tarafından 1 Ağustos 1826 tarihinde keşfedilmiştir. Güncel Hubble fotoğrafları, 5 milyon ile 4,5 milyar yıllık yaşlarda 70,000 civarında yıldız olduğunu göstermiştir.

12. Orion Bulutsusu

Dünyadan yaklaşı olarak 1500 ışık yılı uzaklıkta bir hayalet bulutsusudur. Toz ve gaz o kadar yoğun ki bizi örtüyor ve evrenle olan ilişkimizi kesiyor. Evrenin en büyük yaratıcı harikalarından biri olan yıldızların doğuşunu keşfettiğimiz karanlık Orion Bulutsusu adeta bir yıldız fabrikası olduğundan; enerji, radyasyon ve foton üretimi maksimumdur. 

Gaz fışkırmaları saatte 200.000 km hızla sonsuz boşluğa patlayarak milyonlarca km uzaklığa gaz ve toz püskürtür.

11. NGC 6302

NGC 6302, Akrep takımyıldızı yönünde yaklaşık olarak 4.000 ışık yılı uzaklıkta bulunan çift kutuplu bir gezegenimsi bulutsudur. Bu, gözlenmiş en ilginç ve karmaşık gezegenimsi bulutsulardan biridir. 

NGC 6302 orta yıldızlı bir galaksinin en sıcak cismidir, tayf bilgileri merkezindeki yıldızın yüzey sıcaklığını 200.000 °K olarak göstermektedir ki bu da bulutsuyu oluşturan yıldızın çok büyük bir yıldız olduğunu gösterir

10. Crab Bulutsusu

Dünyamızdan 6500 ışık yılı uzaklıkta ve 1054 yılında bir süpernova patlaması ile oluşmuş bulutsudur. Başka bir tanımla yıldız mezarlığıdır. Merkezinde, patlamış yıldızın kalıntısı olan bir nötron yıldızı da vardır.

9. Sombrero Galaksisi

Galaksinin görünümü fötr şapkaya benzediği için bu ismi almıştır. 50 bin ışık yılı genişliğinde ve bizden 28 milyon ışık yılı uzaklıktadır. 

Bu galaksinin etrafındaki siyah çizgi milyarlarca ölmüş yıldızın kalıntısıdır. Merkezindeki kara deliğin kütlesi güneşimizin bir milyar katıdır.

8. Galaksi Kümesi

Tüm bu gördükleriniz birer galaksi. Yani, evrende değişik türleri olan büyük yıldız takımları.

Galaksilerin merkezlerinde milyarlarca güneş kütlesinde devasa kara delikler bulunur. Aynı şekilde bir galaksinin yoğunluğu dıştan içe doğru artar. Örneğin samanyolunda bulunduğumuz bölgede en yakın yıldızlar arası mesafe 3-4 ışık yılı iken merkezde 0,1 ışık yılına kadar düşer. Dolayısı ile galaksi merkezinde yıldızların kısır bir annedir, gezegenlerinin olmadığı düşünülür.

7. NGC 1275

NGC 1275 (ayrıca Perseus A veya Kahraman A olarak da bilinir), Kahraman takımyıldızı yönünde yaklaşık olarak 235 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan 1,5 tipi bir Seyfert galaksisi.

NGC 1275, çok büyük ve görece yakın Kahraman Kümesi'nin merkezinde yer almakta olup, kümenin baskın bir üyesidir. Muazzam bir x-ışını ve radyo dalgası kaynağı olan NGC 1275, malzemesini üzerine düşen galaksilerden sağlamakta ve böylece merkezinde bulunan çok büyük kütleli bir kara deliği beslemektedir.

6. Horsehead Nebula (Atbaşı Bulutsusu)

Atbaşı bulutsusu, Avcı (Orion) takımyıldızı içinde yer alan devasa bir molekül bulutunun, küçük bir parçasını oluşturur. Aslında tam olarak bu dev yıldız, oluşum bölgesindeki küçük yoğun bir gaz çıkıntısından ibarettir. 

Bu tür bulutsular, %97-99 arası hidrojen ve helyum gazı ile, %1-3 arası diğer maddelerden (oksijen, silisyum, karbon, demir vs) meydana gelir.

5. NGC 4038 Grubu

NGC 4038 Grubu, Karga ve Kupa takımyıldızları yönünde bulunan gökada kümesi. Bu küme 13 ile 27 arası gökada içermektedir. 

Grubun en iyi bilinen üyeleri, Antenler Gökadası olarak anılan ve birbirleriyle de etkileşim içinde olan NGC 4038 ve NGC 4039'dur.

4. NGC 3603

NGC 3603 Karina takımyıldızı yönünde bulunan bir açık yıldız kümesi ve salma bulutsusu. Güneş sistemimize 20,000 ışık yılı uzaklıkta ve Samanyolu gökadasının yay kolu üzerindedir. John Herschel tarafından 14 Mart 1834 tarihinde keşfedilmiştir. 

Parlaklık ve yoğunluğuyla eşsiz bir bileşim gösteren NGC 3603, yüzyıldan fazla bir zamandır bir starburst bölgesi olarak yoğun çalışmalara konu olmuştur

3. Arp 273

Şekli itibariyle Kainatın Gülü olarak da bilinir. 2010 yılında Hubble teleskobu ile görüntülenmiş, yaklaşık 300 milyon ışık yılı uzaklıkta, birbiriyle bağlantılı iki galaksidir. 

Andromeda takımyıldızındaki bu iki galaksi, dikkatli bakıldığında bir gül resmini oluşturduğu için Arp 273 ismiyle anılıyor.

2. Pillars of Creation (Oluşum Kuleleri)

Pillars of Creation, ilk kez 1995 yılında görüntülenmiş olan, 6500 ışık yılı uzaklığındaki Kartal Nebulası'ndaki genç ve devasa yıldızların yakıcı ultraviyole ışıklarına bulanarak oluşturduğu dev gaz sütunlarıdır. 

Hubble teleskobunun 25. yılı nedeni ile ikinci kez ziyaret edilmiş ve gelişmiş teknoloji araçlarıyla yeniden görüntülenmiş.

1. Westerlund 2

Hubble teleskobunun kuruluşunun 25. yılında yayımlanan bu fotoğraf, 16.000 ışık yılı ötemizde Westerlund süper yıldız kümesi içinde devasa bir yıldıza ait. Bu fotoğraf, 25 yıllık sürecin en etkileyici ve en görkemli görseli olarak seçilmiş.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kaya-sanli

NGC 1300'ü rüyamda gördüm, anlamını bilmediğim bazı yazılar ve çizgiler de vardı içinde, görüntü tam değildi ama sanki bir insan burnuna benzer birşeye yaklaşıyor gibiydi, hatta sarmal kelimesini rüyamda duydum ve araştırdım, sarmal dünya diye birşey araştırdım bu çıktı, gördüğüm şey NGC 1300'dü, biraz korktum ama sonra önemsizmiş gibi geldi.

populer-bilim-tv

Nasa bunu da açıkladı. Ay'da ilginç sesler duymuşlar

sinan-sahin

Olağan üstü , mükemmel

eren-cilingiroglu

neyse gideyim interstellar izleyeyim yine gaza geldim

narobb

Hayran kalmamak elde değil keşke her isteyen gidip canlı canlı görebilse izleyebilse evrenin tamamını dolaşabilse... Dünyamız da çok güzel ve muazzam ama doğal düzeni bozup yavaş yavaş yok etmesek :(

Görüş Bildir