Görüş Bildir
Haberler
NASA Karbondioksit Takibi Yapacak

NASA Karbondioksit Takibi Yapacak

Ulaş
01.07.2014 - 19:33

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, atmosferdeki karbondioksit seviyesini ölçmek için özel olarak geliştirdiği bir uyduyu fırlatacak.

NASA yeni bir uydu ile atmosferdeki karbondioksit seviyesini, salınan gazın nerede kümelendiği ve saklandığını araştıracak. OCO-2 (Orbiting Carbon Observatory - Karbon İzleme Uydusu) uydusunun, United Launch Alliance şirketine ait Delta 2 roketiyle California eyaletindeki Vanderberg hava üssünden 705 kilometre yükseklikteki yörüngesine doğru yola çıkması planlanıyor.

OCO-2, iklim değişikliğine yol açan, sera etkisi yaratan gazların başında gelen CO2 seviyesinin incelenmesini sağlayacak. Salınan karbondioksitin nerede kümelendiği ve saklandığını araştıracak uydu, doğal ya da insan kaynaklı CO2'in etkisinin daha kapsamlı ve küresel olarak anlaşılmasına ışık tutacak.

2 yıllık görevi süresince OCO-2, eş zamanlı gözlemler yapmak üzere 99 dakikada bir Dünya çevresinde dönen diğer 5 uluslararası uydu için gözlem noktası olacak. NASA, bugün planlanan fırlatma işleminin fırlatma rampasındaki teknik bir sorun nedeniyle son anda ertelendiğini açıkladı.

OCO-1' çok benzeyen uydunun ne zaman fırlatılacağı kesinlik kazanmazken yeni denemenin 24 saat içinde yapılabileceği belirtildi. ABD, şubat 2009'da aynı amaç için OCO-1 uydusunu fırlatmış ancak uydu düşmüştü. Uyduyu taşıyan Taurus XL roketini üreten şirket, Vandenberg hava üssünden fırlatılan gözlem uydusunun Antarktika açıklarına düştüğünü açıklamıştı.

  • AA
Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/nas...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0