Mungan'dan Türkiye'ye Ensest Mağduru Genç Kız Benzetmesi

 > 
81PAYLAŞIM
Mungan'dan Türkiye'ye Ensest Mağduru Genç Kız Benzetmesi

Murathan Mungan, laiklik konusunda endişeleri olduğunu belirterek Başbakan Tayyip Erdoğan‘ın seçim başarısını “ensest mağduru genç kız” örneğiyle açıkladı.

Yazar Murathan Mungan, Frankfurter Allgemeine gazetesine verdiği söyleşide laiklik konusunda endişeleri olduğunu belirterek Başbakan Tayyip Erdoğan’ın seçim başarısını “ensest mağduru genç kız” örneğiyle açıkladı

Ahmet İncel’in Doğan Haber Ajansı’nda yer alan haberine göre, Almanya’nın en sayılı gazetelerinden “Frankfurter Allgemeine” yazar ve şair Murathan Mungan’la söyleşi yaptı.

Söyleşide gezi olaylarını da değerlendiren Mungan “Gezi olayları sonrası artık Türkiye ’de hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bunu seçim sonuçları da değiştiremez. AB ve Almanya bizden öyle çabucak vazgeçemez. Almanya’ya sesleniyorum, çünkü seçim sonuçları nedeniyle en çok hayal kırıklığına uğrayan, darılan ülke oldu” dedi.

‘Sanki hipnotize edilmişlerdi’

Mungan seçimlerle ilgili şunları söyledi: “Seçim sonuçları beni şaşırtmadı, çünkü Türkiye’de insanlar rasyonel değil, duygusaldırlar. Sanki hipnotize edilmiştik. Erdoğan, Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir şekilde doğrudan halkın iç güdülerine yönelik dramatik oranda duygusal konuşuyor”

‘Yeni yollar bulmalıyız’

Mungan söyleşide “Kimseye kızmak istemiyorum. Bazı arkadaşlarımız yeterince bu işi yapıyorlar. Bir çok genç seçim sonuçları dolayısıyla hayal kırıklığına uğradılar ve halka sırtını dönmek istediler. Onlara “ne altmış sekiz kuşağı ne de yetmiş sekiz kuşağı bu halka sırtını döndü. Öyleyse bugün de buna hakkımız yok. Kendimizi anlamak ve anlatabilmek için yeni yeni yollar bulmalıyız” şeklinde konuştu.

‘Ensest mağduru genç kız’ benzetmesi

Erdoğan’ın tüm yolsuzluk iddialarına rağmen kazandığı seçim başarısını ilginç bir örnekle anlatan Mungan “Türkiye’de ensest mağduru çok sayıda genç kız vardır. Bunlar olayı annelerine anlatmaya çalıştıklarında, anneleri olayı kapatmaya çalışırlar. Çünkü, duyacaklarından korkarlar. Gerçeği başka şeylerle örtmeye çalışırlar. Aynı Erdoğan’ın seçmenlerinde olduğu gibi. ‘Eğer iddia edilenler söylendiği gibi doğruysa, Erdoğan giderse, yaşamımızın kalanında ne yaparız’ diye düşünürler” dedi.

Laiklik endişesi

Laiklik konusunda endişeleri olduğunu söyleyen Mungan “Laiklik ve seküler anlayış İslam’ın büyük bir rol oynadığı Türkiye gibi bir ülke için en önemli garantidir. Hayatımız, devlet işleri ile din işlerinin ayrı kalmasına bağlıdır. Ama ben endişeliyim” diye konuştu.

İMC

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir